جامعه هوشمند عدالت را با امکان شکوفایی استعداد همه اعضا محقق می‌کند

تهران-ایرنا- وزیر آموزش و پرورش گفت:‌ جامعه هوشمند، زمینه‌های دست‌یابی همه افراد به استعدادهایشان را فراهم می‌کند و این موضوع، عدالت را نیز محقق می‌کند.

وزیر آموزش‌وپرورش امروز چهارشنبه در گفت‌وگوی تخصصی تعلیم و تربیت در حوزه استعدادهای درخشان اظهار داشت:  این‌که با چه معیاری جامعه را می‌سنجیم بسیار مهم است، جغرافیای سیاسی با جغرافیای استعداد»یکی نیست؛ چه‌بسا استعدادهای برتری که در مناطق محروم قرار دارند و ما باید برای شناسایی و پوشش آن‌ها تلاش کنیم.
وی خاطرنشان کرد: هر یک از دانش آموزان استعدادهایی دارند که دیگران فاقد آن هستند این‌که چگونه او را کشف و هدایت کنیم به همت و هنر ما بستگی دارد هیچ‌کس بی‌استعداد نیست و آنچه تمایزها را باعث می‌شود نوع استعداد افراد است. باید تلاش کنیم زمینه رشد همه استعدادها را فراهم کنیم.
 عضو کابینه تدبیر و امید خاطرنشان کرد: خداوند همه افراد را در گردونه توجه قرار می‌دهد و ما هم نیز باید این کار را انجام دهیم و این اقتضای عدالت است.
وی با اشاره به برگزاری گفت‌وگوی تخصصی تربیتی که به‌صورت هفتگی برگزار می‌شود، اظهار کرد: قدرت رهبری و هدایتگری همراه با خلاقیت‌های مدیران می‌تواند مشکلات پیش رو را حل کند.
وزیر آموزش‌وپرورش تأکید کرد: صرف بیان مسئله، مشکلی را حل نمی‌کند و معجزه‌ای نیز اتفاق نمی‌افتد؛ باید هرکسی خود را مالک مسئله فرض کند و تا حل آن از پای ننشیند.
وی خاطرنشان کرد: بر اساس تعالیم نهج‌البلاغه «محصول مسئله» آن‌کسی است که مسئله را می‌فهمد. ما مسئول حل مسائل و مشکلات هستیم اما لازمه‌اش درک عمیق و صحیح مسئله است. گفت‌وگو تجربیات را قوی می‌کند و ظرفیت‌ها را افزایش می‌دهد بنابراین باید شایستگی‌های خود را در گفت‌وگوها به نمایش بگذاریم.
وزیر آموزش و پرورش ضمن تبریک فرا رسیدن عید مبعث پیامبر اسلام با اشاره به آیات سوره مبارکه علق تصریح کرد: اتفاق مهمی در مبعث افتاده است و این رخداد پیام درخشان و بزرگی دارد، در اولین آیاتی که بر پیامبر (ص) نازل شد، خداوند به‌واسطه خلقت انسان، خود را «کریم» معرفی نموده اما به‌واسطه آنچه به انسان آموخت، خود را «اکرم» معرفی کرد.
وزیر آموزش‌وپرورش ادامه داد: بر اساس آیات قرآن، تمایزها بر اساس آگاهی‌ها و علم است یکی از رسالت‌های خلقت علم آموختن است و نظام تعلیم و تربیت نیز در این مسیر خطیر حرکت می‌کند.
حاجی میرزایی افزود: علم ثابت کرده است که عده‌ای از افراد استعداد متمایزی نسبت به دیگران دارند و یا در برخی ویژگی‌ها متفاوت هستند، خداوند به برخی برتری داده است اما این موضوع برای افراد امتیاز محسوب نمی‌شود، بلکه خداوند انسان را بدین‌وسیله می‌آزماید تا مشخص شود انسان، بااستعدادی که خداوند به او عطا کرده چگونه عمل می‌کند.

به گزارش چهارشنبه مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، بیست و یکمین برنامه گفتگوی تخصصی هفته با موضوع تعلیم و تربیت در حوزه استعدادهای درخشان در ساختمان شهید رجایی و به‌صورت ویدئو کنفرانس، با حضور مدیران کل آموزش‌و پرورش، رؤسا و مدیران آموزش‌وپرورش شهرستان‌ها و مناطق در بستر شبکه شاد برگزار شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =