۲۰ اسفند ۱۳۹۹،‏ ۱۷:۰۶
کد خبرنگار: 1181
کد خبر: 84259774
۱ نفر

برچسب‌ها

گزارشی از آلودگی آب روستای قجریه ۲ اهواز

اهواز - ایرنا - عضو شورای روستای قجریه۲ از توابع اهواز، از ابتلای هفت نفر از اهالی این روستا به بیماری هپاتیت A به دلیل آلودگی آب شرب خبر داده اما رییس مرکز بهداشت غرب اهواز گفته است که هنوز گزارشی و مستندات کافی از ابتلای اهالی این روستا ندارد.

عبدالامیر سلیمانی‌زاده عضو شورای روستای قجریه ۲ از توابع بخش اسماعیلیه اهواز روز چهارشنبه در گفت وگو با ایرنا بیان کرد: مشکلات آب شرب این روستا و روستاهای اطراف از گذشته بوده اما از حدود یک ماه پیش مواردی از ناراحتی‌های گوارشی کودکان روستا از جمله اسهال و تهوع اتفاق افتاد که در ابتدا گمان کردیم مبتلا به کرونا شده‌اند اما نتیجه آزمایش‌ها ابتلا به بیماری هپاتیتA  را نشان داد.

وی افزود: تاکنون هفت مورد ابتلا به بیماری هپاتیت A  در این روستا اتفاق افتاده که آخرین آن امروز بوده است، از این موارد ۲ نفر بزرگسال و پنج نفر کودک هستند و به ما گفته شده که این بیماری ناشی از آب آلوده است.

سلیمانی‌زاده اضافه کرد: اهالی روستای «مکسر» که در مجاورت این روستا قرار دارد نیز دیروز اعلام کردند که نمونه‌هایی از هپاتیت A  در این روستا پیدا شده است.

وی ادامه داد: درباره بیماری این افراد به مرکز بهداشت بخش اسماعیلیه مراجعه کردیم و بخشدار را نیز در جریان امر قرار دادیم که مکاتباتی هم از طریق مرکز بهداشت و هم بخشداری صورت گرفته است.

سلیمانی‌زاده همچنین جمعیت این روستا را ۵۰۰  نفر با ۷۳ خانوار عنوان کرد و گفت: این روستا تصفیه‌خانه آب ندارد و تصفیه‌خانه در روستای مجاور واقع است، اما آب روستا تصفیه و کلرزنی نمی‌شود و تاسیسات آب روستایی بیشتر حالت نمادین دارد و غیرفعال است.

وی افزود: اهالی روستا به دلیل نامناسب بودن آب شرب، ناچار به خرید آب تصفیه از فروشندگان دوره‌گرد هستند و از آب لوله کشی تنها برای شست وشو استفاده می‌کنند.

تایید آلودگی آب روستاهای غرب اهواز

رییس مرکز بهداشت غرب اهواز همچنین در گفت وگو با ایرنا، مشکلات آب شرب در روستاهای اهواز را تایید کرد و گفت: آب روستایی در غرب اهواز از گذشته با مشکلات متعدد و آلودگی‌هایی از جمله در زمینه کلرزنی و کدورت مواجه بوده و برخی نمونه‌های آلودگی میکروبی پیدا شده است و این مشکلات همچنان وجود دارد.

مهران احمدی بلوطکی افزود: به دلیل مشکلات آب روستایی سه ماه پیش از شرکت آب و فاضلاب اهواز به مراجع قضایی شکایت کردیم و پرونده آن در جریان است.

وی اضافه کرد: مشکلات آب روستایی یک مساله قدیمی بوده که بر کسی پوشیده نیست و اتفاق جدیدی نیست اما اینکه آب به تازگی آلوده شده و باعث شیوع هپاتیت شده، صحت ندارد.

احمدی بلوطکی ادامه داد: بر اساس گزارشی که دریافت کردیم، حدود یک ماه پیش یک خانوار ساکن روستای بخش اسماعیلیه، ۲ کودک آنها با علائم گوارشی به بیمارستان مراجعه کرده و درمان شدند که یکی از تشخیص‌ها هپاتیت A  بوده اما هنوز مستندات به دست ما نرسیده و صحت آن احراز نشده است، البته به احتمال زیاد بیماری آنها هپاتیتA  باشد.

وی بیان کرد: اکنون هیچ اپیدمی جدیدی نداریم و تا امروز اثبات نشده است که هفت نفر بر اثر آلودگی آب به هپاتیتA  مبتلا شده باشند و این مساله در حال بررسی است.

احمدی بلوطکی تصریح کرد: مهم این است که ما اذعان داریم که آب روستایی با مشکل مواجه است، اگر چه وضعیت آن بعد از طرح شکایت قضایی بهبود یافته اما هنوز هم این مشکلات وجود دارد.

وی تاکید کرد: پیگیری‌های دقیق‌تر درباره بیماری اهالی روستا در حال انجام است و در صورت تشخیص قطعی از موارد ابتلای جدید طبق روال اقدام می‌شود.

بر اساس این گزارش، بخش اسماعیلیه یکی از سه بخش تابعه شهرستان اهواز است که در بخش غربی این شهرستان، در مسیرهای اهواز – خرمشهر و نیز جاده امام صادق (ع) (جاده بقایی حاشیه رودخانه کارون) واقع شده است.

پیش از این بارها مساله ابتلای افراد در شهر اهواز و یا روستاها به بیماری‌هایی همچون هپاتیتA مطرح شده اما شرکت آبفا آن را رد کرده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha