گسترش همکاری‌های ایران‌ و ازبکستان در حوزه مرمت و موزه

تهران- ایرنا- معاون میراث فرهنگی کشور و معاون وزیر خارجه ازبکستان در نشستی بر گسترش همکاری‌های دو کشور در امور موزه ای، حفظ، احیا و مرمت بناهای تاریخی و تهیه پرونده‌های مشترک میراث فرهنگ ملموس و ناملموس تاکید کردند.

به گزارش روز چهارشنبه گروه فرهنگی ایرنا از میراث آریا، محمدحسن طالبیان معاون میراث‌فرهنگی کشور در دیدار فرقت صدیق‌اف معاون وزیر امور خارجه ازبکستان با اشاره به سابقه ارتباطات فرهنگی بین دو کشور و معرفی ظرفیت‌های همکاری در حوزه‌های تخصصی میراث‌فرهنگی به‌ویژه در امور موزه‌ای، حفظ و احیای بناها، محوطه‌ها و بافت‌های تاریخی ثبت پرونده‌های مشترک ناملموس، گردشگری، صنایع‌دستی و پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری، رویکرد دو کشور در راستای گسترش همکاری‌های فرهنگی مشابه دانست.

معاون میراث‌فرهنگی کشور همچنین به اقدامات مرمتی در قالب استاد و شاگردی و پرورش استادکاران جوان و توسعه دانش سنتی اشاره کرد و گفت: معاونت میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی برای تهیه پرونده‌های مشترک میراث ملموس و ناملموس آماده است.

طالبیان با اشاره به توسعه دانش سنتی و پرونده‌های مشترک بین دو کشور مانند نوروز و جاده ابریشم که ایران در مراحل پایانی برای الحاق به پرونده مشترک ازبکستان و چین است، راه‌اندازی تورهای گردشگری بین دو کشور در حوزه نوروز و جاده ابریشم و بازدید از آثار تاریخی مرمتی را پیشنهاد کرد.

درخواست تقویت همکاری‌های ایران و ازبکستان در حوزه نسخ خطی

فرقت صدیق‌اف معاون وزیر امور خارجه ازبکستان هم در این نشست با معرفی میراث‌فرهنگی این کشور با اشاره به ۴۷۰۰ اثر تاریخی که ۱۳۰۰ اثر آن از سوی یونسکو حفاظت می‌شود و ثبت شهر خیوه به‌عنوان اولین میراث جهانی ازبکستان در فهرست میراث جهانی و اشتراکات فرهنگی، تسهیلات روادید بین دو کشور در زمینه تبادل گردشگر گسترش همکاری‌های فی مابین و اجرایی شدن آن در کوتاهترین فرصت ممکن را خواستار شد.

معاون وزیر امور خارجه ازبکستان با اشاره به راه‌اندازی مرکز تحقیقات اسلامی در شهر بخارا و مرکز تمدن اسلامی در تاشکند و انجام تحقیقات بر روی متون و نسخ خطی قرآنی و اسلامی از سوی دانشجویان و پژوهشگران ازبکستانی بر آغاز همکاری‌های مشترک در این زمینه و حضور متخصصان و کارشناسان نسخ خطی ایران در این کشور تأکید کرد.

در این نشست که دیروز (سه‌شنبه ۱۹ اسفندماه) برگزار شد، طرفین بر گسترش و آغاز همکاری‌های مشترک در برگزاری نمایشگاه‌های مشترک موزه‌ای، مرمت و بازسازی بناها و نسخ خطی، تهیه پرونده‌های مشترک میراث ناملموس برای ثبت جهانی، کاوش و بررسی‌های باستان‌شناسی، گردشگری، هتل‌سازی، معرفی صنایع‌دستی و صادرات آن و برگزاری هفته فرهنگی در دو کشور تأکید کردند.

در این نشست همچنین مقرر شد، زمینه‌های همکاری‌های مشترک در دیداری جداگانه با سفیر این کشور نهایی و سپس برای اجرایی شدن در قالب یادداشت تفاهم به وزارت امورخارجه کشور ازبکستان ارسال شود.

اشاعه دانش سنتی در ایران

سیدهادی احمدی‌روئینی مدیرکل حفظ و احیای بناها، محوطه‌ها و بافت‌های تاریخی کشور نیز در این نشست با استقبال از رویکرد جدید ازبکستان برای آغاز روابط بین دو کشور در حوزه های میراث‌فرهنگی با بیان اشتراک‌ها و مشابهت‌های فرهنگی و اعلام حدود ۳۴هزار اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی و ۲۴ اثر ثبت شده در فهرست میراث جهانی و ۱۶ اثر ثبت شده در فهرست ناملموس جهانی، عنوان کرد: هرگونه دخالت در این آثار تاریخی و همه طرح‌های عمرانی باید دارای مجوز از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی باشند.

مدیرکل حفظ و احیای بناها، محوطه‌ها و بافت‌های تاریخی کشور افزود: این قوانین باعث شکل‌گیری نوعی تخصص رشته مرمت در سیستم دانشگاهی تا مقطع دکتری و رابطه استاد و شاگردی و تربیت متخصصان آثار تاریخی در کشور ایران شده به‌ گونه‌ای که امروزه شاید ایران تنها کشور در جهان باشد که این دانش سنتی را به‌بهترین شکل حفظ کرده و در اشاعه آن کوشیده است.

آمادگی ایران برای برگزاری کلاس‌های آموزش به‌صورت آنلاین، همکاری‌های مشترک مرمتی و صادرات مصالح سنتی مورد نیاز در مرمت بناهای تاریخی کشور ازبکستان از جمله پیشنهادهای احمدی روئینی در این نشست بود.

محمدرضا کارگر مدیرکل امور موزه‌ها و اموال منقول تاریخی نیز در این نشست با معرفی نرم‌افزار جام برای ثبت شناسنامه‌ای اموال منقول موزه‌ای، آمادگی ایران برای همکاری‌های مشترک در این زمینه، برگزاری نمایشگاه‌های مشترک موزه‌ای، هفته‌های فرهنگی، معرفی و بررسی‌های کارشناسی بر روی نسخ خطی و اعزام کارشناسان نسخ خطی را اعلام کرد.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha