دارالافتاء اهل سنت عراق: تفاوتی میان مرجعیت ایران و عراق نمی بینیم

بغداد - ایرنا - سخنگوی دارالافتاء اهل سنت عراق، در خصوص برخی تلاش های رسانه ای در طول سفر پاپ فرانسیس به عراق گفت که معتقد است مرجعیت دینی شیعه در جمهوری اسلامی ایران و عراق دو شخصیت همسو و در تطابق با همدیگر و نه در تقاطع هم هستند و ما تفاوتی میان این دو ندیده ایم.

به گزارش خبرنگار ایرنا از بغداد شیخ «عامر البیاتی» سخنگوی دارالافتاء اهل سنت عراق روابط فیمابین جمهوری اسلامی ایران و مرجعیت نجف را بسیار خوب برشمرد و گفت: دارالافتاء (اهل سنت) عراق به رهبری شیخ «مهدی الصمیدعی» سال هاست که با هر دو مرجعیت در جمهوری اسلامی ایران و نجف اشرف تعامل و ارتباط نزدیکی دارد و در طول این سالها تفاوتی بین آنها دیده نشده است.

 وی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی در عین حال خاطرنشان ساخت که هریک (از مراجع شیعه) ویژگی های خاص خود را دارند. 

وی وجود تقاطع و تقابل بین حوزه نجف اشرف و ایران را خیال باطل و ادعای رسانه های فتنه انگیز توصیف کرد و افزود که مرجعیت عالی دینی در نجف اشرف و جمهوری اسلامی ایران یک رویکرد و یک اعتقاد دینی دارند و نگرانی و دلمشغولی دو طرف در قبال مسائل جهان اسلام نیز یکی است.
شیخ عامر البیاتی اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران با تمسک به قرآن مجید درصدد تحکیم روابط دوستی و برادری خود با همه جهان اسلام بوده و خواهان صلح برای همه است بنابراین طبیعتا این روابط با حوزه نجف اشرف و در راس آن آیت الله سید علی سیستانی محکم تر می باشد.  

سخنگوی دار الافتاء اهل سنت عراق افزود دیدار مهم و تاریخی پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان با آیت الله سیستانی بار دیگر روشن ساخت که مرجعیت با بصیرت و آگاهی در چارچوب قرآن و سنت حسنه پیامبر اسلام (ص) حرکت می کند و بر همین اساس باید با تامل و ریزبینی موضع مرجعیت با سابقه شیعه را بررسی کرده و به آن پرداخت.
وی با بیان اینکه آیت الله سیستانی جایگاه ویژه ای در عراق دارد، عنوان کرد ایشان خصوصیت های منحصر به فردی داشته و در عراق که سرزمین دانشمندان است نقشی همانند "پدر" برای جامعه ایفا می کند و همواره خواهان آرامش و آسودگی مردمان این کشور است.

البیاتی در انتها یادآور شد: با عنایت خداوند و مرجعیت عالی نجف که فتوای جهاد کفایی را صادر کرد و همچنین فتوای شیخ مهدی الصمیدعی رییس دار الافتاء اهل سنت، ملت عراق توانست در جنگ با گروه های تروریستی ایستادگی کرده و پیروز شود و در این میان نقش جمهوری اسلامی ایران نیز در مبارزه با داعش فراموش ناشدنی است.

پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک های جهان جمعه گذشته سفر چند روزه خود را به عراق آغاز و روز شنبه در نجف اشرف با آیت الله سید علی سیستانی دیدار و گفت وگو کرد که بازتاب جهانی به دنبال داشت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha