افتتاح ۱۴ هزار میلیارد تومان طرح‌ آب و برق در هفته پایانی اسفندماه

تهران- ایرنا- وزیر نیرو گفت: هفته آینده با بهره‌برداری از ۱۴ هزار میلیارد تومان پروژه بزرگ صنعت آب و برق، پرونده پویش هر هفته #الف ب-ایران بسته می‌شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا،«رضا اردکانیان» روز چهارشنبه در حاشیه هیات دولت در جمع خبرنگاران، افزود: افتتاح طرح های هفته آینده در استان های تهران، گیلان، قزوین و یک استان دیگر خواهد بود که با بهره برداری از آنها پرونده مرحله دوم پویش هر هفته #الف ب-ایران را به سرانجام می رساند.

وی با اشاره به افتتاح ۴۰۰ طرح آبرسانی در روز گذشته ادامه داد: با بهره برداری از این طرح‌ها، آبرسانی به یک هزار و ۶۵۰ روستا به طور کامل محقق شد.

اردکانیان خاطرنشان ساخت: آبرسانی پایدار به معنای آن است که روستاییان هم مانند شهرها به شبکه آب متصل باشند که با بهره‌برداری از طرح های دیروز این امر تحقق یافت.

اردکانیان با بیان اینکه هفته آینده آخرین پروژه های پویش #هرهفته الف ب ایران در استان‌های مازندران، گیلان، قزوین و تهران که طرح های مهمی هم هستند بهره برداری می شوند گفت: سرمایه گداری ۱۴ هزار میلیارد تومانی برای این طرح ها انجام شده است.
وی بهره برداری از واحد بخار نیروگاه کاسپین به ظرفیت ۱۵۰ مگاوات را از جمله این طرح ها برشمرد. 

اردکانیان بهره برداری از تصفیه خانه اب در گیلان را از دیگر پروزه ها اعلام کرد و گفت: بهره برداری از طرح تصفیه خانه و شبکه ان در تهران از دیگر طرح ها است.

وزیر نیرو گفت: تصفیه خانه فاضلاب غرب تهران در فاز نخست دو میلیون و یکصد هزار نفر را تحت پوشش قرار می دهد.

 اردکانیان گفت: این تصفیه خانه در آینده نزدیک جمعیت ۳ میلیون نفر را تحت پوشش قرار می‌دهد و. این تصفیه‌خانه با اجرای حدود یک‌هزار و ۷۰۰ کیلومتر شبکه جمع‌آوری فاضلاب، بیش از ۱۱ هزار متر تونل فاضلاب‌رو و تصفیه‌خانه بزرگی تکمیل شده است.

وزیر نیرو افزود: ما از پسآب تصفیه شده برای مصارف مختلف استفاده می‌کنیم، از جمله که ۵۰ میلیون مترمکعب پسآب با کیفیت مناسب را به کشاورزان جنوب تهران می‌دهیم و به همان میزان در عوض چاه‌های برداشت آب در میدان محمدیه را ممنوع می‌کنیم که قدم بسیار خوبی برای حفظ آب‌های زیرزمینی و جلوگیری از فرونشست زمین است.

اردکانیان خاطرنشان کرد: با طرح‌های هفته آینده نه تنها ۲۵۰ پروژه افتتاح شده در سال ۹۹ بلکه بیش از ۳۰۰ پروژه با سرمایه‌گذاری ۸۰ هزار میلیارد تومان در این پویش به نتیجه رسیده و آمادگی این را خواهیم داشت که سال ۱۴۰۰ را با طرح‌های جدید آغاز کنیم.

وزیر نیرو گفت:در نیمه سال آبی جاری میزان بارش‌ها نسبت به سال قبل تاکنون حدود ۴۰ درصد و نسبت به بلندمدت حدود ۳۰ درصد کاهش دارد که امیدوار هستیم در روزها و هفته‌های پیش‌رو به‌ویژه در فصل بهار با نزول رحمت الهی جبران قابل ملاحظه‌ای در این زمینه داشته باشیم.

وی اضافه کرد: البته سعی کردیم برای استفاده از منابع آب ذخیره شده در سدها حداکثر دقت را داشته باشیم و مخازن هر چند که بارش آب نسبت به سال‌های قبل حدود ۴۰ درصد کاهش دارد، اما کاهش حجم مخازن بیش از ۱۰ درصد نیست.

وزیر نیرو با بیان اینکه عمده امیدواری ما به همراهی و همکاری مردم در بخش‌های مختلف است، خاطرنشان کرد: شرایط کرونا و ملاحظات بهداشتی طبیعتاً مصرف آب را نسبت به شرایط عادی بیشتر می‌کند، اما با هوشیاری و آگاهی مردم ان‌شاءالله سعی خواهیم کرد مشکل جدی نداشته باشیم.

اردکانیان تاکید کرد: تمهیدات لازم برای تامین آب شرب که از اولویت بالایی برخوردار است اندیشیده شده و طرح‌هایی نیز در دست انجام است؛ به عنوان مثال امسال یک‌هزار و ۶۵۰ روستای کشور را با ۴۰۰ روستایی که دیروز آبرسانی شد به شبکه آب سالم و پایدار متصل کردیم و از این طریق یک میلیون و ۴۹ هزار هم‌وطن ساکن در روستاها از دسترسی به آب برخوردار شدند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha