«تخصص و تجربه» مهمترین اولویت مردم برای نامزدان انتخابات شوراها است

تهران- ایرنا – نتایج یک افکارسنجی آنلاین درایرنا نشان داد: اگرچه بیش از ۵۰  درصد مخاطبان از زمان ثبت نام داوطلبان ششمین دوره انتخابات شورای شهر بی اطلاع هستند، اما از نگاه آنها « تخصص و تجربه » به عنوان مهمترین اولویت برای انتخاب کاندیداهای شوراها اعلام شده است .

ثبت نام انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا از روز ۲۰ اسفند ماه به صورت رسمی آغاز شد . داوطلبان به مدت یک هفته فرصت دارند تا برای نام نویسی اقدام کنند. در این راستا اداره کل پژوهش و بررسی های خبری افکار سنجی آنلاین هفته گذشته خود را به موضوع برگزاری ششمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا اختصاص  داد .  پرسش های این نظرسنجی در روزهای ۱۳ تا ۲۰ اسفند  ماه جاری بر روی سایت ایرنا قرار گرفت و افزون بر ۲ هزار  نفر در این  نظرسنجی آنلاین شرکت کردند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران "ایرنا" در افکار سنجی آنلاین خود از مخاطبانش خواست تا مهمترین ویژگی داوطلبان نامزدی شوراها  را اعلام کنند. ۴۴.۳ درصد پاسخ گویان « تخصص و تجربه » را مهمترین ویژگی داوطلبان نامزدی شوراها می دانند. « داشتن مسئولیت اجتماعی» با ۲۴.۹ درصد، « شفافیت عملکرد مالی » با ۲۳.۳ درصد و « روحیه کار جمعی»  با ۷.۵ درصد  از دیگر ویژگی های نامزدی داوطلبان از سوی مخاطبان اعلام شده است.

در این نظرسنجی چهار سوال؛ ۱- مهمترین ویژگی داوطلبان نامزدی شوراها چه  باید باشد ؟ ۲-مهمترین راه تقویت نهاد شوراها چیست ؟ ۳-  مهمترین تاثیر انتخابات شوراها چیست ؟ و ۴- آیا از آغاز ثبت نام داوطلبان انتخابات شورای شهر در ۲۰ اسفند اطلاع دارید؟  مطرح شد.

نتایج این افکارسنجی آنلاین نشان داد؛ ۴۳.۱ درصد پاسخ گویان «تقویت نقش مردم در اداره شهر و روستا» را مهمترین تاثیر انتخابات شوراها می دانند. « انتخاب مدیران شهری توسط مردم» با ۲۷.۴ درصد ،« تعمیم دموکراسی در کشور » با ۱۵.۶ درصد و  « تقویت رفتار مدنی شهروندان » با ۱۳.۹ درصد از دیگر تاثیرات انتخابات شوراها از سوی مخاطبان اعلام شده است.

در پاسخ به سوال «  مهمترین راه تقویت نهاد شوراها چیست ؟  ۳۷.۳ درصد  مخاطبان « شفاف سازی عملکرد شوراها »  را مهمترین راه تقویت نهاد شوراها اعلام کردند. « تمرکز بر تخصص گرایی در انتخاب اعضا » با ۳۲.۲ درصد، « حزبی شدن انتخابات » با ۱۶.۸ درصد  و « افزایش حمایت های قانونی از شوراها » با ۱۳.۶ درصد در مراتب بعدی قرار گرفتند.

و در نهایت براساس داده های به دست آمده ؛‌۵۵.۶ درصد پاسخ گویان از زمان ثبت نام  داوطلبان انتخابات شورای شهر در ۲۰ اسفند اظهار بی اطلاعی کردند و ۴۴.۳ درصد نیز بیان کردند که از زمان ثبت نام اطلاع دارند .

سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) به منظور اطلاع‌رسانی و کسب آرای عمومی در مورد موضوع‌ها و مسائل مختلف جامعه از روز ۲۹ مهرماه برنامه «افکارسنجی» آنلاین را برای نخستین‌ بار در تارنمای اصلی خود راه‌اندازی کرد.

ایرنا ضمن قدردانی از مشارکت مخاطبان در این رویکرد پژوهشی تاکنون توانسته دیدگاه‌ها و مطالبات عمومی را در ۱۹ نظرسنجی برگزار شده در مورد موضوعات مختلف از جمله همه گیری کرونا، محدودیت های کرونا، خرید آنلاین و وضعیت بورس، خودرو، بازار مسکن، آلودگی هوا، افزایش نرخ ارز، ادامه محدودیت های کرونایی ، هتک حرمت مسئولان،  افزایش پهنای باند ، انتخابات ۱۴۰۰ ، بازارهای مالی و انتخابات شوراها  مطرح کند.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =