نبرد بازارها برای جذب سرمایه‌گذار

 تهران- ایرنا- روزنامه ایران نوشت: پس از تغییر مسیر بازار سهام از مرداد سال‌ جاری، جریان سرمایه‌گذاری و کسب بازدهی نیز با تغییرات زیادی همراه شد. درحالی که بازار سهام درصدر جذب سرمایه‌های خرد و کلان مردم قرار داشت، با تداوم روند نزولی بورس، سرمایه‌های مردم دوباره درمیان بازارهای مختلف تقسیم شد.

روزنامه ایران ۲۰ اسفند در گزارشی نوشت: در اوایل زمستان امسال، بازار جدیدی نیز به روی سرمایه‌گذاران ایرانی بازشد؛ بازار رمزارزها که از سال ۲۰۱۷ با یک جهش قیمتی توجه بخشی از سرمایه‌گذاران را به خود جلب کرده بود، از آخرین روزهای سال ۲۰۲۰ میلادی و رشد شتابانی که داشت، توانست تعدادی از سرمایه‌گذاران را با خود همراه کند. برهمین اساس، تعدادی از سرمایه‌گذاران ایرانی نیز که در ماه‌های اخیر بر تعداد آنها افزوده شده است، با سرمایه خرد و کلان خود اقدام به خرید انواع رمزارزها بخصوص بیت کوین کردند و درهمین راستا، کانال‌های خرید و فروش و آموزش معامله ارزهای مجازی نیز میزبان آنها شدند. هرچند دراین مدت بازار رمزارزها نوسان بالایی هم تجربه کرده است، اما درمجموع رشد خیره کننده‌ای داشته است به طوری که در روز گذشته بیت کوین با رشد ۲ هزار و ۷۸۴ دلاری معادل ۵.۴ درصد به رقم تاریخی ۵۴ هزار و ۲۱۹ دلار رسید.
این درحالی است که بازدهی بازار و ارز و طلا نیز از ابتدای سال‌ جاری تا روز گذشته بیش از سال گذشته شده است. برهمین اساس دلار امریکا در روز گذشته با وجودی روند نزولی که پیدا کرده است، از ابتدای سال بازدهی ۶۲.۶ درصدی را تجربه کرده است، در بازار سکه نیز هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید که دیروز به ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید درمجموع با رشد ۷۴.۱ درصدی از ابتدای سال روبه‌رو شده است. اما بازار سهام و بورس اوراق بهادار تهران باوجود ریزش‌های پی‌درپی ماه‌های اخیر همچنان با بازدهی متوسط ۱۳۵.۹ درصدی برای کسانی که از سال گذشته وارد این بازار شده‌اند، پرسودترین بازار بوده است. البته کسانی که از تیرماه امسال وارد این بازار شده‌اند، برخلاف بازدهی متوسط بالا، با زیان‌های سنگینی مواجه شده‌اند.


بازدهی ماهانه بورس
در۱۴ روز کاری اسفند ماه یعنی تا روز گذشته، شاخص کل بورس تهران تنها ۴ روز مثبت داشته است و درمابقی روزها افت داشته است. با این حال با بهبود نسبی شرایط دراین بازار طی سه روز گذشته شاخص رشد داشته است و در روز گذشته شاخص کل با رشد ۱۰ هزار و ۲۶۰ واحدی با یک میلیون و ۲۱۰ هزار و ۱۴۸ واحد دوباره به کانال ۱.۲ میلیون واحد بازگشت. بررسی بازدهی و میزان رشد شاخص کل بورس به‌صورت ماهانه در۱۲ ماه سال‌جاری بخوبی روند حرکتی بازار سهام را نشان می‌دهد. در نخستین ماه سال شاخص کل با رشد ۱۷۷ هزار و ۱۳۶ واحدی بازدهی ۳۴.۵ درصدی را ثبت کرد، عددی که در اردیبهشت ماه با رشد ۲۹۶ هزار و ۷۲۳ واحدی به ۴۳ درصد افزایش یافت. هر چند در خرداد ماه بازدهی بورس تهران به ۲۸.۷ درصد رسید، اما در تیرماه رکورد کسب بازدهی را شکست. دراین ماه شاخص کل بورس با رشد ۶۴۵ هزار و ۵۶۷ واحد ۵۰.۸ درصد افزایش یافت. اما با اتفاقاتی که از روز ۲۰ مرداد ماه در بورس افتاد، از پنجمین ماه سال، بازار سهام مسیر متفاوتی درپیش گرفت به طوری که پس از رکورد بازدهی ۵۰.۸ درصدی در تیرماه، در مرداد ماه بازدهی بورس تهران به منفی ۸.۲ درصد رسید و ۱۵۸ هزار و ۹۶۵ واحد نسبت به ماه قبل کاهش یافت.
در شهریور ماه نیز روند نزولی شاخص تقویت شد به‌گونه‌ای که شاخص بیش از ۱۶۲ هزار واحد دیگر عقب نشست و بازدهی آن هم به منفی ۹.۲ درصد رسید. همچنین درمهرماه امسال بازدهی بورس به منفی ۱۱.۴ درصد رسید. با این حال از آبان ماه امسال اندکی از شتاب شاخص برای کاهش کاسته شد. بدین ترتیب در آبان ماه شاخص تنها ۶۷ هزارواحد عقب نشست و بازدهی آن هم دراین ماه به منفی ۴.۷ درصد رسید که نسبت به ماه‌های قبل ریزش کمتری را نمایان می‌کند.پس‌از پنج ماه بازدهی منفی بورس تهران، درآذرماه امسال شاخص کل بورس توانست رشد بیش از ۹۳ هزارواحدی را ثبت کند و بدین ترتیب بازدهی آن هم به مثبت ۶.۹ درصد رسید.

با این حال با رخدادهایی که در فضای بین‌المللی باعث شد تا جو مثبتی که برای رفع تحریم‌ها شکل گرفته بود، کمرنگ شود و براین اساس رکورد بازدهی منفی بورس ثبت شد. دردی ماه شاخص کل بورس ۲۸۸ هزار واحد نسبت به آذرماه افت کرد و بدین ترتیب بازدهی آن به منفی ۲۰ درصد رسید.در بهمن ماه یکبار دیگر بازدهی بورس تهران مثبت شد. دراین ماه شاخص با رشد ۸۷ هزار واحدی معادل ۷.۶ درصد رشد کرد. درآخرین ماه سال نیز تا روز گذشته ۱۴ روز کاری از آن می‌گذرد که دراین مدت بازدهی بورس منفی ۲.۲ درصد است و مثبت شدن آن به روند شاخص در روزهای باقی مانده از سال بستگی دارد.


نبرد سرمایه‌گذاری در بازار رمزارزها
با وجودی که کارشناسان همواره نسبت به ریسک بالای بازار رمزارزها و سرمایه‌گذاری درآن هشدار داده‌اند، اما درماه‌های اخیر سرمایه‌گذاران ایرانی استقبال قابل توجهی از آن کرده‌اند. هم اکنون تعداد زیادی از کانال‌های خرید و فروش و سایت‌ها در فضای مجازی فعالند و چند میلیون نفر اقدام به سرمایه‌گذاری در این بازار کرده‌اند.همانگونه که اشاره شد، در روز گذشته بیت کوین به‌عنوان مشهورترین رمزینه ارز با رشد ۲ هزار و ۸۳۲ دلار به ۵۴ هزار و ۲۶۶ دلار رسید. بدین ترتیب با لحاظ قیمت ۲۴ هزار و ۲۳۵ تومانی دلار در بازار ایران، هر بیت‌کوین بیش از ۱.۳ میلیارد تومان ارزش دارد. درابتدای سال‌جاری میلادی یعنی ۱۱ دی ماه، بیت کوین ۲۸ هزار و ۹۰۷ دلار قیمت داشت و بدین ترتیب طی حدود دوماه، این ارزمجازی با رشد ۲۵ هزار و ۳۵۹ دلاری معادل ۸۷.۷ درصدی مواجه شده است.

با تبدیل این رشد به ریال، می‌توان گفت که بیت کوین دراین مدت بیش از ۶۱۴ میلیون تومان افزایش قیمت داشته است. همچنین بازدهی بیت کوین در شش ماه اخیر به ۴۳۶ درصد و دریکسال اخیر به ۴۶۰ درصد می‌رسد. بدین ترتیب در شرایطی که ریسک بازارهای سرمایه‌گذاری مرسوم کشور مانند ارز، طلا و سهام افزایش یافته است، روز به روز میزان استقبال ایرانی‌ها از این بازار جهانی بیشتر می‌شود. هرچند اطلاعات دقیقی درباره تعداد خریداران ایرانی ارزهای مجازی و ارزش سرمایه‌گذاری آنها در دسترس نیست، اما گزارش‌های غیررسمی از ورود نزدیک به دو میلیون ایرانی به این بازار خبرمی دهد. حال درماه‌های آینده باید میزان جذابیت بازارهای داخلی و ارزهای مجازی را نظاره‌گر بود.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha