بحران لبنان محور گفت وگوی سفیر عربستان با مفتی ارشد جعفری لبنان

تهران– ایرنا - «ولید بخاری»سفیر عربستان در لبنان با شیخ « احمد قبلان» مفتی ارشد جعفری لبنان در دارالافتای جعفری دیدار کرد و دو طرف درباره اوضاع داخلی لبنان، منطقه و راه های تقویت همکاری دو کشور گفت وگو کردند.

به گزارش سه شنبه شب ایرنا به نقل از خبرگزاری ملی لبنان، سفیر عربستان در این دیدار تاکید کرد که ریاض وظایف خود را در قبال لبنان بدون تبعیض بین فرقه ها و گروه ها انجام می دهد و هیچ خصومت و دشمنی با طائفه بزرگ و شریف شیعه ندارد.
شیخ احمد قبلان نیز در این دیدار که روز سه شنبه انجام شد، مشکل امروز ملت های منطقه را دشمنی های عربی و اسلامی دانست که به افزایش تفرقه و جدایی بین اعراب و مسلمانان منجر شده است، تا زمانی که این دشمنی ها به این شکل وجود دارد ما با بحران های بیشتری مواجه خواهیم بود که منطقه را به سوی ویرانی بیشتر سوق می دهد؛ همه ما نیاز داریم دیوار بی اعتمادی را فرو بریزیم ، نفرت ها و کینه ها را از بین ببریم تا بتوانیم بحران های سیاسی در کشورها و بین خودمان آرام کنیم.
وی در دیدار با سفیر عربستان تصریح کرد : «این تفکر که لبنان را رها کنید تا ساقط شود، اشتباه است و نتایج آن فاجعه آمیز خواهد بود و به گسترش بحران پیچیده در منطقه منجرمی شود».
قبلان افزود: « تلاش کنید در حافظه لبنانی ها، عربستان به عنوان یک حامی و برادر باقی بماند نه یک طرف سیاسی و این خواسته امروز از عربستان به ویژه در شرایط بحرانی لبنان است. این سیاست کانال های آرامش بخشی را می گشاید، دریچه اطمینانی ایجاد می کند که خود می تواند درهای جدیدی را بگشاید».
وی با بیان اینکه « درلبنان حمایت مسلمان از مسیحی و حمایت مسیحی از مسلمان ضروری است»، گفت: سند بین پاپ فرانسیس با آیت الله سیستانی مرجع عالقیدر و همینطور با شیخ « احمد الطیب» امام الازهر  برای تاکید بر روابط انسانی و دفن علل بحران ها به ویژه مذهبی یک ضرورت مهم بود.
مفتی ارشد جعفری لبنان اظهار داشت: ما شیعیان، اهل سنت و مسیحیان و دیگر ادیان باید برای کاهش تنش ها و حرکت به سوی آشتی و آرامش و مصالحه ها از طریق تحکیم پیوند و روابط بین مسلمانان و با دیگران تلاش کنیم.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha