آذربایجان‌غربی پتانسیل میزبانی رقابت‌های بین‌المللی را دارد

ارومیه- ایرنا- رییس فدراسیون ورزش روستایی و بازی‌های بومی و محلی گفت: با توجه به موقعیت آذربایجان‌غربی، این استان می‌تواند به پایگاه و پایلوتی برای میزبانی مسابقات بین‌المللی بومی و محلی و ورزش‌های سنتی تبدیل شود.

محمدتقی امیری خراسانی روز سه‌شنبه در حاشیه مجمع عمومی سالیانه هیات ورزش روستایی و بازی‌های بومی محلی آذربایجان‌غربی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به موقعیت خاص این استان بنا داریم در سال آینده آن را به پایگاه و پایلوتی برای میزبانی رویدادهای بین‌المللی ورزش‌های سنتی و حوزه بومی محلی تبدیل و بازی‌های مختص این استان و رایج کشور و کشورهای همسایه را در قالب مسابقات بین‌المللی برگزار کنیم.

وی اضافه کرد: در صورت کاهش ویروس کرونا برگزاری مسابقات بین‌المللی جورابین ، دامه و کشتی سنتی در این استان برنامه‌ریزی شده تا سال آینده شاهد برگزاری آن با حضور کشورهای همسایه باشیم.

امیری خراسانی اظهار داشت: یکی از اهداف ما در سال ۱۴۰۰ استفاده از امکانات زیرساختی روستاها از جمله خانه‌های ورزش روستایی سراسر کشور در قالب برگزاری رویدادهای المپیاد این خانه‌ها و همچنین المپیاد مینی فوتبال با استفاده حداکثری از زمین‌های مینی فوتبال و سالن‌های ورزشی با اولویت برگزاری لیگ‌های کشوری بازی‌های بومی محلی و ورزش‌های روستایی و محلی است.

وی در خصوص ثبت بین‌المللی بازی‌های سنتی و محلی نیز گفت: با توجه به وجود بیش از ‌هزار بازی بومی و محلی در کشور که البته برخی از آنها تنها در گویش با یکدیگر تفاوت دارند و در ساختار تفاوتی ندارند، برای ثبت ملی و بین‌المللی آنها با توجه به کمبود مستندات برای برخی بازی‌ها، اقداماتی در راستای تهیه مستندات و ارائه آن به میراث فرهنگی برای ثبت ملی آنها پیش بینی شده است.

رئیس فدراسیون ورزش روستایی و بازی‌های بومی و محلی افزود: یکی از برنامه‌های مهم ما همچنین برگزاری رویدادهای بین‌المللی متعدد برای بیش از پیش دیده شدن این بازی‌ها و ورزش‌ها و تبلیغ  آنهاست.

در مجمع عمومی سالیانه هیات ورزش روستایی و بازی‌های بومی و محلی آذربایجان‌غربی که با حضور مدیرکل ورزش و جوانان استان و اعضای این هیات برگزار شد، پور ایراندوست مدیرکل ورزش و جوانان آذربایجان‌غربی نیز با اشاره به تجهیز صدها خانه ورزش روستایی در استان و همچنین احداث زمین‌های چمن مصنوعی در شهرها و روستاهای سراسر استان برای استفاده اقشار مختلف، آذربایجان‌غربی را آماده حضور و درخشش در مسابقات بومی و محلی و میزبانی از رویدادهای کشوری و بین‌المللی دانست.

یکی از اصلی ترین برنامه‌های سفر رئیس فدراسیون ورزش روستایی و بازی‌های بومی و محل به استان، حضور در مجمع عمومی سالیانه ، دیدار با اعضای هیات و همچنین نشست با مدیرکل ورزش و جوانان آذربایجان‌غربی برای توسعه همکاری‌های دوجانبه بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =