شوک قدرت موشکی و پهپادی رزمندگان یمنی به سران سعودی

تهران - ایرنا - طی یک هفته گذشته «جنبش انصارالله» و ارتش یمن در پاسخ به ادامه محاصره غیرانسانی و تجاوزهای ائتلاف عربی – آمریکایی به سرکردگی عربستان، حملات موشکی و پهپادی خود علیه تاسیسات سعودی را تشدید کرده و عملیات‌ را به عمق خاک عربستان کشانده‌اند.

شامگاه یک‌شنبه منابع یمنی از عملیات گسترده موشکی و پهپادی علیه اهدافی در عمق خاک عربستان خبر دادند که در آن، از ۲۲ موشک و پهپاد استفاده شده بود.

«یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن در نشست خبری که همان زمان از رسانه‌های این کشور پخش شد، اعلام کرد که در این عملیات که «معادله بازدارندگی ۶» نامگذاری شده، هشت موشک بالستیک و ۱۴ فروند پهپاد تهاجمی دور برد استفاده شده است. در این عملیات موفق، شرکت «آرامکو» (شرکت نفت ملی عربستان) در بندر نفتی «رأس التنورة» و اهداف نظامی در شهر «الدمام» (شرق عربستان)، با ۱۰ پهپاد از نوع «صماد ۳ » و یک فروند موشک از نوع «ذوالفقار» هدف قرار گرفت.

سریع همچنین گفت که با چهار فروند پهپاد از نوع «قاصف ۲ کی» و هفت موشک از نوع «بدر» نیز مناطقی در «عسیر و جیزان» در جنوب غرب عربستان هدف قرار گرفته که این عملیات در پاسخ طبیعی به ادامه حملات سعودی و محاصره ملت یمن صورت گرفته است.

پنجشنبه گذشته نیز هدفی مهم در پایگاه هوایی «ملک خالد» عربستان در منطقه «خمیس‌مشیط» (جنوب عربستان) مورد حمله یک فروند پهپاد «قاصف K۲» انصارالله قرار گرفت و همچنین نیروی موشکی انصارالله موفق شد با دو موشک از نوع «قدس۲ » تأسیسات آرامکو عربستان را مورد هدف قرار دهد که دقیقاً به هدف اصابت کرد و تصاویر منتشر شده سعودی از گستردگی آتش سوزی در این تاسیسات حکایت دارد و ریاض نیز معترف به عملیات دقیق رزمندگان یمنی شد.

عملیات یک هفته گذشته رزمندگان یمنی شوک بزرگی به متجاوزان سعودی و همپیمانان عربی – آمریکایی آن وارد کرده، به حدی که دولت «جو بایدن» که تاکنون چندین بار از توقف جنگ یمن سخن گفته بود و مدعی شده بود، نباید به سعودی‌ها سلاح فروخت، اعلام کرده که سامانه پدافندی عربستان را تقویت خواهد کرد.

نکته مهمی که در این بین وجود دارد این است که در شرایطی که تشدید حملات انصارالله علیه مواضع عربستان در عمق خاک این کشور حاکی از بازدارندگی چشمگیر یمنی‌ها است، سعودی‌ها و همپیمانان آمریکایی آنها توانایی مدیریت بحران این جنگ و جلوگیری از حملات رزمندگان یمن را ندارند.

هشدار آمریکا به شهروندان خود در عربستان

حملات دقیق موشکی و پهپادی رزمندگان یمنی به مواضع نظامی و تاسیسات نفتی عربستان موجب نگرانی مقامات آمریکایی به عنوان حامی اول سعودی‌ها در تجاوز به یمن شده، به حدی که سفارت آمریکا در ریاض، به شهروندان این کشور در عربستان هشدار داده که مراقب خود باشند.

صدور این هشدار به شهروندان آمریکایی در عربستان پس از آن روی می‌دهد که خبرگزاری «رویترز» به نقل از شاهدان عینی گزارش داد که صدای انفجار در شهر "الظهران" در شرق عربستان به گوش رسیده است.

در حالی که میلیون‌ها نفر از مردم یمن با قحطی و گرسنگی دست و پنجه نرم می‌کنند و تاسیسات حیاتی این کشور در اثر تجاوز شش ساله ائتلاف عربی- آمریکایی به ویرانه تبدیل شده، سفارت آمریکا در ریاض از حمله به «زیرساخت‌های غیرنظامی و حیاتی» سعودی‌ها ابراز نگرانی کرده و نیروهای مردمی یمن را به «عدم احترام به جان انسان‌ها و علاقه آن‌ها به دستیابی به صلح» متهم کرده است!.

پایان تجاوز و محاصره یمن تنها راه برقراری صلح

"محمد علی الحوثی" عضو شورای عالی سیاسی یمن به نمایندگی از مردم این کشور اعلام کرده که برقراری صلح واقعی منوط به پایان تجاوز و محاصره یمن می‌باشد.

الحوثی خطاب به آل سعود و آمریکایی‌ها تاکید کرد که «شما هرگز نخواهید توانست پایداری ما را از بین ببرید و ما هیچگاه از مقاومت خود دست برنخواهیم داشت، چون می‌دانیم، این مساله برای ما سرنوشت ساز است».

وی همچنین خطاب به ولیعهد سعودی بیان داشت، «به محمد بن سلمان می‌گویم که ادامه دادن جنگ علیه یمن، پایان پادشاهی و حکومت شما است».

عضو شورای عالی سیاسی یمن در عین حال آمریکا را به کنار گذاشتن نژادپرستی، اقدامات استکباری و گام برداشتن در مسیر صلح فراخوانده است.

کارشناسان مسایل منطقه معتقدند که تنها گزینه مقابل مردم یمن "مقاومت" در برابر تجاوزات ائتلاف عربی – آمریکایی به سرکردگی عربستان می‌باشد و تنها راه باقی مانده در مقابل متجاوزان، پایان جنگ بی‌نتیجه شش ساله و تحریم‌های یمن می‌باشد، تا مردم این کشور خود بتوانند سرنوشتشان را ترسیم و اجرا نمایند.

تا زمانی که اقدامات تجاوزکارانه ثروتمندترین کشور عربی و حامیانش علیه فقیرترین کشور عربی ادامه دارد، مطمئنا صلح و آرامش در شبه جزیره عربستان حاکم نخواهد شد و تاثیر آن نیز نه تنها دامنگیر عربستان، امارات و یمن می‌باشد، بلکه منطقه نیز روی آرامش نخواهد دید.

حال متجاوزان باید یک گزینه را انتخاب کنند، یا دست از تجاوز و تحریم مردم یمن بردارند و یا منتظر اقدامات دور از انتظار رزمندگان یمنی باشند که هر لحظه شوکی به متجاوزان وارد خواهند کرد.     

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha