برای مرمت سد « کاسه رود» ابرکوه سه میلیارد ریال بودجه نیاز است  

یزد - ایرنا - رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری ابرکوه گفت: با مهار سیلاب های فصلی طی چند سال اخیر، شکستگی هایی در بدنه سد «کاسه رود» این شهرستان که پنج میلیون مترمکعب ظرفیت دارد، ایجاد شد که برای مرمت آن به سه میلیارد ریال بودجه نیاز است.  

مرتضی سعیدی روز سه شنبه در آیین تجلیل از خبرنگاران فعال حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان که به مناسبت هفته منابع طبیعی ( ۱۵ تا ۲۱ اسفندماه) برگزار شد، افزود: در صورت تامین نشدن بودجه مورد نیاز با جاری شدن سیلاب به جاده ابرکوه - یزد و همچنین راه آهن یزد- اقلیدفارس که در دست ساخت است ، خسارت وارد می شود.

وی با بیان اینکه مسوولان اداره کل مدیریت بحران استانداری یزد برای تخصیص بودجه تلاش می کنند، اظهارکرد: ایجاد شکاف در بدنه سد ناشی از فشار حجم بالای آب در سال های گذشته است.

 ۱.۵متر آب سد کاسه رود ابرکوه تخلیه شد

رییس اداره منابع طبیعی ابرکوه با اشاره به جاری شدن سیل در آذرماه امسال و تکمیل ظرفیت سد یادشده ، تصریح کرد: این سد دارای سرریزی به ارتفاع ۶ متر است که تاکنون ۱.۵متر آب آن تخلیه شده است .

این مسوول آبخیزداری شهرستان باتوجه به اینکه از آب سد یادشده در بخش کشاورزی روستاهای شرق ابرکوه استفاده می شود، خاطرنشان کرد : تاکنون ۱۱ کیلومتر خط انتقال آب برای مزارع کشاورزی انجام شده و برای تکمیل خط انتقال  ۲.۵ کیلومتر دیگر  باقی است .

وی ادامه داد: در صورت تکمیل خط انتقال کشاورزان شرق ابرکوه می توانند برای مدت ۶ ماه از سیلاب جمع آوری شده در سد کاسه رود برای فعالیت های کشاورزی  استفاده کنند.

سعیدی تصریح کرد: سد کاسه رود دارای سرریزی به ارتفاع ۶ متر و به طول ۱۴۰ متر و از جنس سنگ و سیمان از سوی این اداره چند سال اخیر برای کنترل روان آب‌های حوزه بالا دست ساخته شد.

رییس اداره منابع طبیعی ابرکوه ادامه داد : این سازه آبی در فاصله ۲۰ کیلومتری و در ۹ کیلومتری جاده ابرکوه – یزد با هدف تجمیع سیلاب‌ و جلوگیری از تخریب جاده یزد – ابرکوه ساخته ‌شد

بارندگی‌های ۱۶ آذر امسال منجربه جاری شدن سیلاب در حوزه شمال فارس به سمت شهرستان ابرکوه شد و سد کاسه رود به ظرفیت پنج میلیون مترمکعب آبگیری شد.

رییس منابع طبیعی ابرکوه در آیین یادشده با اهدا لوح سپاس از خبرنگاران فعال حوزه منابع طبیعی تجلیل کرد.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =