نمایشگاه سونامی ژاپن از نگاه عکاس ایرانی در توکیو برگزار می‌شود

تهران- ایرنا- سازمان همکاری‌های بین‌المللی ژاپن (جایکا)، برای دهمین سال پیاپی و در سالگرد وقوع فاجعه سونامی، نمایشگاه عکس‌های افشین والی‌نژاد هنرمند، عکاس و خبرنگار ایرانی را در توکیو برگزار می‌کند.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، این نمایشگاه از ۱۱ مارس و همزمان با دهمین سالگرد وقوع زلزله و سونامی به مدت دو هفته در ساختمان مرکزی این نهاد در توکیو برگزار می‌شود.  

والی نژاد درباره این نمایشگاه گفت: اولین بار در ماه نوامبر ۲۰۱۱ و هفت ماه بعد از سونامی به پیشنهاد و دعوت شادروان خانم ساداکو اوگاتا رئیس فقید جایکا نمایشگاه عکس‌های من با موضوع سونامی برگزار شد.

او گفت: پس از آن هر سال ضمن برگزاری یک نمایشگاه عکس، در یک همایش یک روزه، بعد از سخنرانی یکی از مدیران جایکا و من، فیلم کوتاهی که در مورد فاجعه سونامی ساخته بودم نیز برای شرکت کنندگان به نمایش در می آمد.

والی نژاد افزود: امسال نیز با وجود اینکه در ژاپن حضور ندارم، نمایشگاه مطابق روند هر ساله با عنوان «ردپای سونامی از نگاه یک عکاس خبرنگار ایرانی» برگزار خواهد شد.

زلزله بزرگ ژاپن در داخل اقیانوس آرام با بزرگی ۹ ریشتر و حداکثر شتابی معادل ۹۳/۲ برابر شتاب ثقل زمین در منطقه توهوکو خارج از ساحل ژاپن در ۱۱ مارس ۲۰۱۱ رخ داد.

مرکز زلزله در ۱۳۰ کیلومتری ساحل شرقی این منطقه با عمق کانونی ۳۲ کیلومتر قرار داشت. این زلزله سبب ایجاد سونامی بزرگی شد که تخریب زیادی در این منطقه را همراه داشت.

سونامی پدیده ای شامل یک سری امواج بسیار بلند و طولانی با دوره تناوب بزرگ است. این پدیده دارای امواج اقیانوسی بزرگی است که توسط حرکت تصادفی پوسته زمین ایجاد می شود.

ارتفاع امواج سونامی حاصل از زلزله ژاپن بیش از ۱۰ متر بود و چند دقیقه پس از زلزله، ۱۰ کیلومتر را در داخل این کشور طی کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha