قالیباف: تبادلات مرزی باید ضابطه‌مند شود تا نفع آن به مرزنشینان برسد

سنندج - ایرنا - رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه موضوع کولبران از مباحث قدیمی کشور است که در جنوب شرق و برخی مناطق غرب کشور وجود دارد، گفت: تبادلات مرزی باید ضابطه‌مند شود تا نفع آن به مرزنشینان برسد.

به گزارش ایرنا، محمدباقر قالیباف روز سه شنبه در دیدار با فعالان اقتصادی و کولبران بانه با بیان اینکه تبادلات مرزی برای مرز نشینان است، اظهار داشت: معیشت مرزنشینان و جامعه مرزنشینی از  راه مرز تامین می‌شود و باید تعریف شده و ضابطه‌مند شود و نباید هر کسی از هرجای کشور برای منفعت بیشتر خود  کالا را به صورت غیرقانونی وارد یا خارج کند و نفع آن به جای مرزنشین به افراد دیگر برسد که نیازمند نبوده یا ساکن مرز نیستند.

وی یادآور شد: باید کاری کنیم که مرزنشینان منفعت اقتصادی این اقدامات را کسب کنند و همانطور که رهبری فرمودند ما هم موضوع کولبران برای مرز نشیینان را قاچاق نمیدانیم لذا با رسمی کردن بازارچه ها و ایجاد منطقه اقتصادی این مشکل حل می شود.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تجارت مرزی که توسط مرزنشینان وارد می شود قاچاق محسوب نمی‌شود و به اقتصاد کشور ضربه وارد نمی‌کند و وقتی حرف از قاچاق می زنیم در واقع قاچاقی است که با دور زدن قانون وارد می شود که باید برای آن چاره ای اندیشیده شود.

وی ادامه داد: استان کردستان ظرفیت های خوبی در حوزه کشاورزی، توریستی، گردشگری و صنایع فرآوری شده وجود دارد و برای توسعه بیشتر در حوزه صنعت و تولید باید از واردات کالاهای غیر ضروری جلوگیری کنیم و مواد اولیه صنایع را وارد کنیم.

سفر رییس مجلس به استان کردستان با هدف بازدید و نظارت میدانی بر حوزه‌های انتخابیه استان کردستان، بررسی مشکلات این مناطق و پیگیری مطالبات مردم انجام می شود.

در این بازدید میدانی نمایندگان مجمع استان کردستان و مسوولان اجرایی استان، رییس مجلس شورای اسلامی را همراهی می‌کنند.

در این سفر ۲ روزه رییس مجلس شورای اسلامی به برخی از شهرهای کردستان همچون سقز، مریوان، بیجار، قروه و سنندج می‌رود و ضمن بازدید از این شهرستان‌ها در جریان آخرین وضعیت پروژه‌های این استان قرار می‌گیرد و  همچنین قرار است دیداری با فعالان فرهنگی و اجتماعی کردستان داشته باشد.

رییس مجلس شورای اسلامی در روز دوم سفر خود به استان کردستان در جلسه شورای اداری استان نیز شرکت می‌کند و تا مسایل و مشکلات کردستان با حضور وی مورد بررسی قرار گیرد.

مردم این استان در مجلس شورای اسلامی دارای ۶ نماینده در پنج حوزه انتخابیه هستند که این حوزه ها شامل سنندج ، کامیاران و دیواندره با ۲ نماینده، مریوان و سروآباد با یک نماینده، سقز و بانه با یک نماینده، قروه و دهگلان با یک نماینده و بیجار با یک نماینده است.

براساس سرشماری سال ۱۳۹۵ جمعیت کردستان یک میلیون و ۶۰۳ هزار و ۱۱ نفر است که از این تعداد ۷۰.۸ درصد در مناطق شهری و ۲۹.۲ درصد هم در مناطق روستایی استان ساکن هستند.

شهرستان مرزی بانه با ۱۵۷ هزار نفر جمعیت در ۲۷۰ کیلو متر غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =