داوری مرحله شهرستانی جشنواره قرآنی هنر دانش در یزد آغاز شد

یزد -ایرنا - دبیر اجرایی نخستین جشنواره هنر قرآنی دانش از آغاز مرحله داوری و ارزیابی آثار دانش آموزان در نواحی آموزش و پرورش استان یزد خبر داد و گفت: آثار ارسالی مربوط به موضوع های ادبی، آوایی، هنری ،تولید محتوا و در حوزه های قرآن، نهج البلاغه و نماز است.

به گزارش ایرنا، محمدرضا خوش قلب روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: آثار برتر پس از داوری در هر رشته به مرحله استانی راه می یابد که این مرحله اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۰ از سوی اداره کل قرآن، عترت و نماز برگزار می‌شود.

وی در مورد معیار داوری در بخش های مختلف هم خاطرنشان کرد: در بخش آوایی که شامل قرائت، تواشیح، ابتهال و هم خوانی است آثار از نظر تجوید، صوت و لحن، وقف، ابتدا و هماهنگی مورد ارزیابی قرار می گیرد.

وی تعمیق معرفت و تامین درک و فهم مفاهیم قرآنی و ترویح هنر قرآنی که حلقه مفقوده برنامه های گذشته بود  از اهداف جشنواره یاد کرد. 

این جشنواره ویژه دانش آموزان دوره های اول و دوم ابتدایی و دوره های اول و دوم متوسطه است و رشته های آن شامل ترتیل و تحقیق ، سخنوری و فن بیان در قالب کنفرانس نهج البلاغه ، هم خوانی قرآن و تواشیح به صورت تک خوانی ، انشای نماز و دل نوشته با خدا، نقاشی و تصویرسازی، فن بیان و مجری‌گری با حفظ و دکلمه اشعار ولایی و قرآنی است.

ساخت نماهنگ و فیلم کوتاه، تئاتر با محتوای قرآنی به صورت درون خانواده، قصه گویی و نقالی قصص قرآنی، خوشنویسی در قالب کتابت احادیث و قرآن ، حافظ خوانی، صنایع دستی مشبک، معرق و طراحی پوستر از دیگر رشته های جشنواره است.

افزون بر ۲۷۰ هزار دانش آموز در ۲ هزار و ۱۰۰ واحد آموزشی استان یزد با توجه به شیوع ویروس کرونا از اوایل اسفند ماه ۱۳۹۸ تا کنون از طریق شبکه آموزشی دانش آموزی( شاد) تحصیل می کنند. 

استان یزد یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد که ۸۷ درصد آن در ۲۴ شهر در ۱۰ شهرستان ازجمله اردکان، میبد، اشکذر، یزد، تفت، ابرکوه، خاتم،بهاباد ،مهریز و بافق و بقیه در روستاها و آبادی ها زندگی می کنند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha