دولت ۶ میلیارد دلار در استان کرمانشاه سرمایه‌گذاری می‌کند

کرمانشاه- ایرنا- استاندار کرمانشاه گفت: دولت در بخش‌های مختلف نفت و پتروشیمی استان ۶ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری می‌کند که می‌تواند تحول بزرگی در این خطه به وجود آورد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، «هوشنگ بازوند» روز سه‌شنبه در نشستی با پیمانکاران و بخش خصوصی استان که در سرسرای شهدای دولت استانداری کرمانشاه برگزار شد، با اشاره به آغاز عملیات اجرایی پتروشیمی اسلام آبادغرب افزود: دولت ۵۹۰ میلیون دلار معادل ۱۳ هزار میلیارد تومان در این واحد صنعتی سرمایه گذاری می کند.

بازوند همچنین با اشاره به احداث پالایشگاه گازی و پتروشیمی گیلانغرب با ۲ میلیارد دلار اعتبار گفت: مقرر شده شرکت هلدینگ خلیج فارس احداث سه پتروشیمی اقماری ارزش افزوده به تبع این پالایشگاه گازی و پتروشیمی گیلانغرب در شهرستان روانسر با ۱۱۰ میلیون دلار، سنقر ۵۰ میلیون دلار و کنگاور ۱۸۰ میلیون دلار راه اندازی کند که با حضور نماینده این شرکت مکان احداث آنها نیز مشخص شده و چون دولت سرمایه گذار این پروژه ها است به طور قطع اجرا خواهد شد و باعث اشتغالزایی فراوان برای استان خواهد شد.

وی همچنین از تعیین تکلیف احداث پالایشگاه آناهیتا خبر داد و گفت: کارگاه های احداث این پالایشگاه در حال تجهیز است و مقرر شده قرارگاه خاتم الانبیا ۶۷ درصد و شرکت ملی پخش و پالایش نفت ۲۳ درصد این پروژه کلان را انجام دهند.

بازوند گفت: اجرای این پروژه های کلان در زمان اجرا و بهره‌برداری، بازار کار بزرگی را برای استان کرمانشاه به وجود خواهند آورد که لازم است پیمانکاران و بخش خصوصی بومی از این ظرفیت و پتانسل بزرگ استفاده کنند و نگذارند مثل زلزله این فرصت بی نظیر برای اشتغالزایی و بهره مندی آنها از این پروزه از دست برود.  

او به استفاده نکردن پیمانکاران و بخش خصوصی بومی کرمانشاه از ظرفیت اشتغال و بازار کار زلزله اشاره کرد، گفت: پیمانکاران و بخش خصوصی بومی نباید اجازه بدهند این فرصت بسیار بزرگ اشتغالزایی باز از دست برود زیرا اگر آنها انجام ندهند بازار کار را دیگر استان ها مانند زلزله به دست می گیرند.

استاندار کرمانشاه در ادامه از اتاق بازارگانی استان، معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری، خانه صنعت خواست لیست کاملی از شرکت ها، پیمانکاران و تولیدکنندگان در بخش مختلف اعم از صنعتی، راه سازی، مصالح ساختمانی و تاسیسات، مکانیکی، الکترونیکی و برق که توانایی انجام کار را دارند، تهیه کنند تا به وزارت نفت معرفی شوند.

بازوند همچنین با اشاره به این که اجرای پروژه های کلان پتروشیمی و پالایشگاه نیاز به نیروی کار مهار دارد، گفت: استانداری کرمانشاه برای تامین نیروی انسانی بومی این پتروشیمی ها و پالایشگاه ها در زمان اجرای پروژه ها و بهره برداری طی تفاهم نامه‌ای با سازمان فنی حرفه ای کشور و وزارت نفت سال آینده بیش از هفت هزار نفر در مراکز فنی حرفه ای استان آموزش ببینند.

پروژه های کلان پتروشیمی نفت در کرمانشاه ۱۰۰ هزار فرصت شغل ایجاد می کند

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمانشاه نیز با اشاره به احداث پتروشیمی ها و پالایشگاه های نفت در استان گفت: احداث این پروژه ها در زمان اجرا و زمان بهره برداری بیش از ۱۰۰ هزار فرصت شغلی مستقیم و غیرمستقیم برای استان ایجاد می کند.

مهرداد سالاری در ادامه از بخش خصوصی و پیمانکاران پروژه‌های کلان استان در راستای بهره‌مندی از این فرصت و بازار کار بزرگ خواست با ظرفیت سنجی، مشارکت شرکت های زیرمجموعه، تشکیل کنسرسیوم و با ارایه راهکار اجرای این پروژه ها را به دست بگیرند.       

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها