شهر مقدس قم درسالروز شهادت امام موسی کاظم‌(ع) سوگوار شد

قم - ایرنا-  شهر مقدس قم درسالروز شهادت حضرت امام موسی کاظم(ع) پدر بزرگوار حضرت فاطمه معصومه(س) یکپارچه سیاهپوش شده‌ و عاشقان خاندان عصمت و طهارت با رعایت پروتکل‌های بهداشتی درآیین‌های عزاداری شهادت هفتمین اختر تابناک امامت و ولایت حضور یافته و به سوگ نشسته‌اند.

با سیاه‌پوش شدن همه صحن‌های بارگاه ملکوتی حضرت معصومه(س) عطر معنویت در این فضای قدسی پیچیده و نوای مرثیه‌سرایی در سوگ شهادت امام موسی کاظم(ع) به گوش می‌رسد.

شیفتگان خاندان عصمت و طهارت (ع)‌با رعایت شیوه ‌نامه‌های بهداشتی در مجلس عزای امام موسی کاظم(ع)  دراین مکان مقدس حضور یافته و این مصیبت بزرگ را به کریمه اهل ‌بیت(ع) تسلیت‌ می‌گویند.

فضای شهر مقدس قم درسالروز شهادت امام موسی کاظم(ع)  پدر بزرگوار حضرت فاطمه معصومه(س)‌حزن‌انگیز است و هر کس به هر طریقی که می‌تواند ارادت خود را به خاندان عصمت و طهارت(ع) ابراز می‌کند.

امروز خادمان آستان حضرت فاطمه معصومه(س)‌ به نیابت از همه مردم دلداده اهل بیت عصمت و طهارت(ع) در جوار بارگاه ملکوتی این بانوی کرامت درسوگ هفتمین اختر تابناک امامت و ولایت به سوگ نشسته‌اند و اشک ماتم می‌ریزند. 

مسجد مقدس جمکران، بقعه‌های متبرک امامزادگان(ع)، سر درمسجدها، حسینیه‌ها، تکیه‌ها، بیوت مراجع عظام تقلید ، اماکن و مغازه‌های قم سیاه‌پوش شده و ارادتمندان اهل‌بیت عصمت و طهارت با نصب پارچه‌نوشته‌هایی درخیابان‌ها و معابر سالروز شهادت حضرت امام موسی کاظم(ع) را تسلیت گفته‌اند.

مسلمانان غیر ایرانی مقیم قم نیز با برگزاری آیین‌های سوگواری به شیوه سنتی عشق و علاقه خود را به حضرت امام موسی کاظم(ع) نشان دادند.

روابط عمومی آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س)‌ نیز اعلام کرد: برنامه‌های عزاداری شهادت حضرت امام موسی کاظم (ع) از شب گذشته با سخنرانی و نوحه‌سرایی مداحان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) درحرم مطهر کریمه اهل بیت(ع) آغاز شده و امروز نیز این برنامه‌ها ادامه یافته و امشب با دعای توسل توسط هیات جانبازان و سخنرانی آیت الله صدیقی امام جمعه موقت تهران پایان خواهد یافت.

حضرت موسی بن جعفر(ع) هفتمین امام شیعیان در هفتم صفر ۱۲۸ هجری قمری در ابواء‌ محلی میان مکه و مدینه دیده به جهان گشود. پدرش امام صادق(ع) ششمین امام و پیشوای مومنان و حمیده مادر ایشان از زنان پاکدامن و درستکار بود.
امام موسی کاظم(ع) به دلیل زهد و عبادتش درمیان پیروانش به العبد الصالح مشهور شد و به خاطر داشتن حلم،بردباری و فروبردن خشم خویش به کاظم شهرت یافت. از لقب‌های دیگر ایشان میتوان به «امین و صابر» اشاره کرد و کنیههای امام هفتم(ع) «ابوعلی، ابوالحسن، ابو ابراهیم، ابو اسماعیل و باب الحوائج» است.
این امام همام(ع) از چشمه دانش الهی و علم بیکران پدرش بهره‌های فراوانی برد و با آموزه‌های اسلامی و برترین صفت‌های انسانی همچون پارسایی، تقوا و بخشندگی آشنا شد و آن را توشه راه خود برای پیشوایی مسلمانان کرد.
دوره امامت موسی بن جعفر(ع) با حکومت جور خلیفه‌های بنی عباس همچون منصور دوانیقی، مهدی عباسی،‌ هادی عباسی و هارون الرشید همزمان بود. این امام معصوم(ع) با وجود تمام محدودیت‌ها و ظلم‌های حاکمان همواره تلاش خویش را برای انجام دادن رسالت سنگین امامت و هدایت مسلمانان به کار می‌بست و با تربیت ‌افرادی شایسته و ورود آنها به دستگاه حکومتی، ‌از وجود آنان در پیشبرد منافع و هدف های جامعه مسلمانان بهره می‌جست.
بیشتر عمر امام موسی کاظم(ع) در تبعید و زندان گذشت و سالیان متمادی مورد آزار و اذیت دستگاه جور بنی عباس قرار گرفت.
سرانجام هارون الرشید خلیفه ظالم عباسی، با دستور به سندی بن شاهک، امام هفتم(ع) را در ۲۵ رجب سال ۱۸۳ هجری قمری و در ۵۵ سالگی مسموم کرد و به شهادت رساند. پیکر پاک آن حضرت در مکانی به نام قریش که بعدها کاظمین نامیدند به خاک سپرده شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =