درخواست‌ یک نهاد حقوق بشری برای پایان بازداشت خودسرانه ۶ فعال بحرینی

تهران- ایرنا - یک سازمان حقوق بشری روز دوشنبه با صدور بیانیه‌ای خواستار آزادی ۶ فعال بحرینی شد که خودسرانه بازداشت شده‌اند.

به گزارش ایرنا به نقل از القدس العربی، سازمان حقوق بشری «آمریکایی‌های حامی دموکراسی و حقوق بشر در بحرین»، خواستار آزادی ۶ فعال بحرینی شد که به صورت خودسرانه بازداشت شدند.

بر اساس این گزارش، علی مهدی عبد الحسین محمد علیوی، حسن أسد جاسم جاسم نصیف، حبیب حسن حبیب یوسف، علی أحمد علی أحمد فخراوی، محمد أحمد علی أحمد فخراوی و نوح عبدالله حسن احمد حسن العمروم ۶ فعال بحرینی هستند که بین سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ توسط نیروهای امنیتی این کشور بازداشت شدند.

این نهاد حقوق بشری افزوده است: فعالان بحرینی، بدون حکم قضایی بازداشت شدند و از سوی مسؤولان بحرینی برای گرفتن اعتراف از آن ها مورد شکنجه قرار گرفتند که این امر نقض آشکار قوانین بین المللی است.

ماه نوامبر گذشته نیز کمیته کاری بازداشت‌های خودسرانه سازمان ملل متحد، تاکید کرده بود که ۶ فعال بحرینی به شکلی خودسرانه بازداشت شدند و از آن ها زیر شکنجه اعتراف گرفته شده است و موارد متعدد حقوق آنها توسط مقام های بحرینی نقض شده است.

کمیته کاری سازمان ملل متحد همچنین از دولت بحرین خواست تا تحقیق کامل و مستقلی را در مورد شرایط محرومیت از آزادی این ۶ نفر که همچنان در زندان مرکزی الجو نگهداری می شوند با هدف پاسخگویی مرتکبان، انجام دهد.

بحرین از ۱۴ فوریه ۲۰۱۱ تاکنون صحنه قیام مردمی علیه رژیم آل خلیفه است و طی این مدت بیش از ۱۱ هزار شهروند بحرینی به اتهامات واهی بازداشت و از شمار زیادی از مخالفان سلب تابعیت شده اند.  

پیش تر سازمان عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که پس از گذشت ۱۰ سال از خیزش مردمی در بحرین، بی‌عدالتی سیستماتیک در این کشور شدت گرفته است به طوری که ظلم سیاسی تمام فضاها برای آزادی بیان را مسدود کرده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =