خراسان رضوی مطالعه توسعه روستایی برنامه ششم را به اتمام رساند

مشهد- ایرنا- رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی گفت: براساس ماده ۲۷ برنامه ششم توسعه، این سازمان موفق شده است تکلیف پنج ساله استان در زمینه مطالعه روستاها را طی چهار سال انجام داده و به تصویب شورای برنامه ریزی و توسعه استان برساند.

رضا جمشیدی روز سه‌شنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: براساس ماده ۲۷ برنامه ششم توسعه، سازمان برنامه و بودجه موظف است سالانه مطالعه توسعه روستایی و اشتغالزایی پنج هزار روستا در کشور را انجام دهد که سهمیه خراسان رضوی از این بخش انجام مطالعه سالانه ۳۲۹ روستا است که باید تا پایان سال ۱۴۰۰ و آخر برنامه ششم، هزار و ۶۴۵ روستا در استان مورد مطالعه قرار گیرد.

وی ادامه داد: این مطالعه طی چهار مرحله به صورت سال ۹۶ برای ۴۶۷ روستا، سال ۹۷ برای ۵۰۶ روستا، سال ۹۸ برای ۳۹۰ روستا و سال جاری برای ۳۷۷ روستا در خراسان رضوی انجام گرفته است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی گفت: صرف نظر از مطالعه توسعه روستایی، این سازمان خود را مکلف کرد دهستانهای هر شهرستان را مورد مطالعه قرار دهد که شهرستانهای زاوه و باخرز از جمله شهرستانهایی در خراسان رضوی بودند که تا پایان سال گذشته همه دهستانهای آنها مورد مطالعه قرار گرفت و تا پایان امسال مطالعه دهستانهای ۱۲ شهرستان دیگر به اتمام می‌رسد.

وی افزود: پس از اتمام مطالعه دهستانهای باقیمانده خراسان رضوی تا پایان سال ۱۴۰۰، بسته به نظر شورای برنامه ریزی و توسعه خراسان رضوی یک سند جامع شهرستانی برای همه شهرستانهای استان تهیه خواهد شد.

جمشیدی ادامه داد: مطالعه توسط جهاد دانشگاهی مشهد و گروهی متشکل از استادان دانشگاه فردوسی با همکاری کارشناسان دستگاه های اجرایی و کمک و مشارکت فرمانداران، بخشداران، دهیاران و افراد صاحب نظر در سطح میدانی انجام شده است.

وی در باره تدوین اسناد توسعه شهرستانها نیز گفت: به دلیل تقسیمات زیاد در استان، تعداد شهرستانهای خراسان رضوی افزایش یافته به طوری که تعداد آنها از ۱۵ شهرستان در سال ۱۳۸۳ به ۳۳ شهرستان در حال حاضر رسیده است و هیچ استانی در کشور چنین افزایشی در تعداد شهرستانها نداشته است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی افزود: اسناد توسعه شهرستانها بک بار در این سازمان بازنگری شده اما با توجه به تقسیمات کشوری و اهداف سند توسعه، ضرورت اصلاح و بازنگری این اسناد احساس شد که این مهم در دستور کار قرار گرفته و امید است در بهار سال آینده اسناد توسعه شهرستانها نیز به تایید شورای برنامه ریزی و توسعه استان برسد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =