معاون وزیر ارتباطات: ایجاد دیتاسنتر دیگر صرف هزینه نیست

تهران – ایرنا – مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت گفت: امروزه ایجاد دیتاسنتر دیگر صرف یک هزینه نیست. با توجه به اتفاق‌های خوبی که در توسعه شبکه ملی اطلاعات افتاده راه‌اندازی چنین پروژه‌ای ارزش واقعی خودش را پیدا کرده است.

به گزارش عصر دوشنبه ایرنا، «حمید فتاحی» معاون وزیر ارتباطات در مراسم افتتاحیه دیتاسنتر داده‌پردازی فناوا گفت: اتفاقی که امروز در این هلدینگ رخ داده اتفاق بزرگی برای حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور است. این کار یک کار مهم و عملا یکی از پروژه‌های اقماری شبکه ملی اطلاعات است که در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در همه این سالها به عنوان یکی از راس‌های اصلی کار ما بوده است.

رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت افزود: یکی از پروژه‌های قابل توجه زیرساختی شبکه ملی اطلاعات همین مراکز داده هستند که به عنوان زنجیره‌ای از زنجیره‌های تولید محتوا فعالیت می‌کنند. امروز در کشور شاهد هستیم مراکز داده جایگاه اصلی خودشان را در سال‌های گذشته هم از لحاظ تجاری و اقتصادی و هم از نظر توزیع و تولید محتوای پیدا کرده‌اند.

چنانچه در بحث شبکه ملی اطلاعات قائل بر این هستیم که شبکه روحی حاکم بر فضای مجازی است شامل سه لایه زیرساخت، خدمات و محتوا که از یکدیگرقابل تفکیک نیستند و بدون وجود هم کامل نخواهند بود.

فتاحی افزود: اگر در شبکه ملی اطلاعات صرفا به یک زیرساخت توجه کنیم، به نتیجه قابل قبولی دست پیدا نخواهیم کرد. در هر یک از سه بخش نقص داشته باشیم در کل این چرخه توسعه شبکه ملی اطلاعات دچار مشکل خواهیم شد.

وی تاکید کرد: مرکز داده‌ای که امروز افتتاح می‌شود مشخصا لایه زیرساخت است.

دیتاسنتر داری و ایجاد دیتاسنتر دیگر صرف یک هزینه نیست و جایگاه خودش را پیدا کرده است و با توجه به اتفاق‌های خوبی که در توسعه شبکه ملی اطلاعات افتاده است راه‌اندازی چنین پروژه‌ای ارزش واقعی خودش را پیدا کرده است.

ما نیز به واسطه راه‌اندازی مجموعه دیتاسنتر اقماری در بومهن از مشکلات راه‌اندازی دیتاسنتر باخبر هستیم و می‌دانیم به خاطر تحریم‌ها در کنار نوسانات نرخ ارز تهیه سخت‌افزارها با چه مشکلاتی همراه است پس باید بگویم راه‌اندازی این مرکز داده یک کار بسیار بزرگ است. امیدواریم با اتصال نود این مرکز داده به نودهای مراکز ICT و حضور محتواهای مناسب، این مرکزرشد خوبی داشته باشد و از نظر اقتصادی هم چرخه‌اش به گردش در بیاید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha