نیکوکاران استان تهران ۴۰ زندانی نیازمند را آزاد کردند

تهران - ایرنا - مدیرکل زندان‌های استان تهران گفت: نیکوکاران استان تهران در مراسم جداگانه‌ای با حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ندامتگاه‌های زنان، تهران بزرگ و زندان رجایی شهر، بدهی ۴۰ زندانی نیازمند را پرداخت کردند.

به گزارش ایرنا از سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور، سیدحشمت اله حیات الغیب عصر یکشنبه افزود: در روزهای پایانی سال که مصادف با ایام عید مبعث پیامبر مهربانی هاست و در تداوم طرح نذر هشتم، نیکوکاران استان تهران ضمن اهدای سه میلیارد و صد میلیون تومان، بدهی ۴۰ نفر را پرداخت کردند.

وی اظهار یادآور شد: نذر هشتم به نیت امام رضا(ع) و از برنامه های نوینی است که توسط رئیس سازمان زندان ها طراحی و ابلاغ گردیده و طی آن، هشتم هر ماه، خارج از برنامه‌های تقویمی زندان‌ها و مساعدت‌های قضایی، بدهی هشت نفر پرداخت و آزاد می شوند و یا به هشت خانواده نیازمند زندانیان کمک های معیشتی ویژه می شود.

حیات الغیب اضافه کرد: به دلیل استقبال گسترده نیکوکاران تهرانی، این برنامه هر دو هفته یک بار در این استان انجام می شود و با فرا رسیدن عید مبارک بعثت پیامبر اکرم(ص) و روزهای پایانی سال، نیکوکاران با بخشش و ایثار مالشان و اهدای سه میلیارد و یکصد میلیون تومان، بدهی بیست نفر از ندامتگاه تهران بزرگ، دوازده نفر از زندان رجایی شهر و هشت نفر از ندامتگاه زنان را پرداخت نموده اند تا به کانون خانواده هایشان بازگردند.

بنا به این گزارش، علی خضریان، زهره الهیان نمایندگان مردم تهران، ری و شمیرانات مجلس شورای اسلامی به ترتیب در ندامتگاه تهران بزرگ و ندامتگاه زنان حضور یافته، ضمن بازدید از قسمت های مختلف زندان ها روند اجرای برنامه های اصلاح و تربیتی به ویژه امور بهداشت و درمان را مثبت ارزیابی نمودند.

خضریان در بازدید از ندامتگاه تهران بزرگ گفت: باید کمک کنیم فضای زندان ها تبدیل به فضای معنوی شود و خود زندانیان نیز می توانند با شرکت در پویش بزرگ آزادی زندانیان و پس اندازهای هر چند مختصر بدهی حتی یک نفر را پرداخت کنند و فرصت حضور در زندان به فرصت بازخوانی تبدیل شود.

نماینده مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون حقوق بشر ادامه داد: در تمام دنیا کار در زندان اجباری است ولی چون در نظام جمهوری اسلامی قوانین بر اساس دین می باشد کسی حق ندارد بدون رضایت زندانی، وی را وادار به کار نماید ولی شرایط مناسب و رایگان وجود دارد که می توانند به صورت داوطلبانه و با رضایت متقابل، ضمن حرفه آموزی و اشتغال در مقابل دریافت دستمزد و حقوق، درآمدی برای خود و خانواده کسب نمایند و این برای خود زندانی نیز که احساس مفید بودن در جامعه می کند، بسیار اثربخش خواهد بود.

همچنین زهره الهیان نیز با حضور در ندامتگاه زنان و مراسم آزادی هشت نفر از زندانیان نیازمند گفت: فعالیت های سازمان زندان ها در بخش بهداشت و درمان و نیز حفظ سلامتی زندانیان در روزهای درگیری جامعه با کرونا بسیار چشمگیر است که جای تقدیر دارد.

وی ابراز امیدواری کرد با حضور موثر مقامات قضایی در زندان ها و تشکیل جلسات و کارگروه های تخصصی، بخشی از قوانین در مجلس تغییر یافته و زنان کمتر با مجازات حبس روبرو شوند.

از ابتدای سال جاری تاکنون، با کمک نیکوکاران، بدهی ۴۵۰ زندانی نیازمند پرداخت شده است و امروز نیز تعدادی از زندانیان بدهکار با پرداخت بدهی، دیه یا رد مال توسط نیکوکاران آزاد شدند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =