عزم دولت در توسعه و تکمیل طرح‌های زنجیره پروپیلن

تهران- ایرنا- مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به عزم دولت در توسعه و تکمیل طرح‌های زنجیره پروپیلن، گفت: زنجیره پروپیلن مهمترین زنجیره ارزش محصولات در صنعت پتروشیمی محسوب ولی تاکنون توسعه آن ناکافی بوده است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل  از شرکت ملی صنایع پتروشیمی، «بهزاد محمدی» درباره مصوبه دیروز هیئت دولت که مصوبه مهمی در خصوص توسعه صنعت پتروشیمی و آمایش سرزمین در حوزه این صنعت است، افزود: مصوبه بسیار خوب و موثری صادر شده که شامل دو بخش کلی است.

وی ادامه داد: بخش اول، آیین نامه احداث واحدهای میان دستی و پایین دستی پتروشیمی با سرمایه گذاری بخش خصوصی و تعاونی برای انتقال پروپیلن تولیدی به داخل کشور با رویکرد آمایش سرزمینی و ایجاد اشتغال پایدار است که مسیر توسعه زنجیره ارزشمند پروپیلن را در کشور تسهیل خواهد کرد.

محمدی اضافه کرد: بخش دوم «اصلاح آیین نامه تخفیف پلکانی خوراک» است که با اصلاحات انجام شده کاربردی تر و موثرتر خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در خصوص این که این مصوبه چه کمکی به توسعه صنعت پتروشیمی خواهد کرد، افزود: همان‌طور که پیشتر هم در جاهای مختلف اعلام کرده بودیم، شرکت ملی صنایع پتروشیمی مطالعه و بررسی گسترده ای در خصوص ساختار کیفی صنعت پتروشیمی انجام داده است.

وی اضافه کرد: راهبرد "توسعه زنجیره ارزش محصولات" را یک راهبرد و راهکار اساسی جهت کیفی سازی و توسعه هوشمند صنعت پتروشیمی می‌دانیم در این راه لازم است برخی از مواد قانونی و مقرراتی ایجاد و یا اصلاح شوند که دو آیین نامه ای که به آن اشاره شد در همین راستا تدوین و به هیئت دولت ارسال شد.

محمدی با اشاره به این که زنجیره پروپیلن مهمترین زنجیره ارزش محصولات در صنعت پتروشیمی است ولی تا کنون در توسعه آن موفق عمل نشده و یا ناکافی بوده است، گفت: بخش عمده ای از واردات محصولات پتروشیمی، تقریبا حدود 600 میلیون دلار در زنجیره پروپیلن صورت می‌گیرد که معادل 40 درصد از کل ارزش واردات محصولات پتروشیمی را به خود اختصاص داده است.

وی گفت: در حال حاضر حدود یک میلیون تن پروپیلن در کشور تولید می شود و جهت جبران کمبود آن طرح هایی تعریف کرده ایم که در پایان برنامه هفتم توسعه، سال 1405 تولید پروپیلن ما به حدود 4 میلیون تن خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با بیان این که جهت اجرایی شدن این طرح ها لازم بود مسیر توسعه تسهیل و هموار شود، گفت: با آیین نامه های فوق عملا این بستر فراهم شده است و طرح های تولید پروپیلن که در پارک پروپیلن عسلویه طراحی شده و موافقت نامه اولیه طرح های آن هم از سوی وزارت نفت صادر شده است به سمت اجرایی شدن خواهند رفت.

وی افزود: از سوی دیگر با توجه به لزوم توجه به توسعه متوازن و آمایش سرزمینی در حوزه صنعت پتروشیمی، با صدور این مصوبه از سوی هیئت دولت، طرح های پایین دست پروپیلن در مناطق داخلی کشور قابل توسعه خواهند بود و به بازار هدف که همان بنگاه های کوچک و متوسط هستند نزدیک خواهند شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha