توسعه و مدیریت فناوری‌های نرم هسته‌ای آغاز شد

تهران- ایرنا- پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای و انجمن مدیریت فناوری و نوآوری ایران در زمینه توسعه و مدیریت فناوری‌های نرم هسته‌ای با یکدیگر همکاری می‌کنند.

به گزارش ایرنا به نقل از دیپلماسی عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت امور خارجه، در نشست هم‌اندیشی خبرگان جامعه مدیریت فناوری و نوآوری با متخصّصان علوم و فنون هسته‌ای که ۱۳ اسفندماه با محوریت بررسی ساختارها، مأموریت و کارکردهای تأسیس پژوهشکده‌ای در حوزه فناوری‌های نرم در صنعت هسته‌ای برگزار شد، صاحب‌نظران بخش‌های مختلف در حوزه‌های فنی و مدیریتی پیرامون پیش‌نویس سند اجرایی طراحی‌شده به گفت‌وگو و تبادل‌نظر پرداختند.

«جواد کریمی ثابت» معاون رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و رییس پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای در ابتدای این جلسه ضمن معرفی و بیان تاریخچه شکل‌گیری پژوهشگاه از فراهم آمدن فضایی برای استفاده از نظرات و پیشنهادات استادان، متخصّصان و پژوهشگران سراسر کشور در قالب انجمن‌های علمی ابراز خورسندی کرد و این جلسه را مصداقی بر این موضوع دانست و ضمن تأکید بر استقبال از مشارکت تمامی انجمن‌های علمی کشور در حوزه‌های مأموریتی محول شده گفت: «پژوهشگاه در پیشبرد مأموریت‌های خود از سیاست‌ درهای باز پیروی می‌کند و آن را به‌عنوان یک اصل برای خود در نظر دارد».

در ادامه، حاضران در این نشست ضمن مروری بر خلاصه‌ای از طرح اولیه این مجموعه، بر نیاز صنعت هسته‌ای به ساختارهای ویژه خود و ضرورت توجه به رویکردهای نیاز محور و تعامل محور در راستای نگاه به درون و بیرون تأکید کردند.

همچنین در این جلسه، با اشاره به انجام مطالعات راهبردی و ارائه خدمات مشاوره‌ای در فرآیندهای توسعه فناوری در صنعت هسته‌ای به‌عنوان مأموریت اصلی این مجموعه، انجام این مأموریت از طریق ارائه مشاوره راهبردی، سیاست پژوهی، تدوین برنامه‌ها و مطالعات راهبردی در حوزه اقتصاد هسته‌ای، رصد تحولات بین‌المللی، پشتیبانی از تعامل و هم‌افزایی بازیگران و ذینفعان و تشکیل گروه‌های مختلف در بخش‌های مطالعات اقتصادی-اجتماعی، حقوقی، کنوانسیون‌ها و معاهدات، مدیریت توسعه پایدار و سیاست پژوهی و آینده‌نگاری مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در بخش دیگر این نشست، صاحبنظران مدیریت و سیاست‌گذاری فناوری و نوآوری نیز نظرات، پیشنهادها و تجربه‌های اجرایی خود را برای بهبود طرح اولیة پژوهشکده مطالعات راهبردی در پژوهشگاه ارائه کرده و در خصوص توجه به موضوع دانش، فناوری و نوآوری در ترکیب گروه‌ها، توجه به اهمیت برنامه‌ریزی در هدایت و هماهنگ‌سازی فعالیت‌ها و توجه به جنس فناوری و ملاحظات خاص آن در نحوه تعاملات و انتشارات گفت‌وگو کردند.

مساله اقتصاد صنعت هسته‌ای و سطح ورود این مجموعه به آن، مباحث عملیاتی و تداخل آن با مسائل اجتماعی و سیاست‌های توسعه پایدار، ساختار سازمانی این مجموعه و نحوه الگوی هدایت فعالیت‌ها جهت بهره‌برداری حداکثری از توان متخصصان در فضای درون و برون‌سازمانی و تأمین و پرورش نیروی انسانی متخصص و مرتبط با مجموعه از دیگر محورهای مورد بحث در این جلسه بود.

در پایان، شرکت‌کنندگان در این نشست، ضمن ابراز امیدواری از آغاز یک همکاری مؤثر در توسعه فناوری کشور، بهره‌مندی کمیته تخصصی از ظرفیت‌های هر دو مجموعه را در راستای راهبری و ارائه مشاوره‌های سیاست‌گذاری و اجرایی و تعاملات دوجانبه مورد تأکید قرار دادند.

در این زمینه مقرر شد در گام اول، برنامه پسادکتری و حمایت از پایان‌نامه‌های دکتری مرتبط با اهداف و مأموریت‌های این مجموعه تازه تأسیس و راه‌اندازی برنامه فلوشیپ در دستور کار دو مجموعه قرارگیرد و انجمن مدیریت فناوری و نوآوری با انتشار فراخوان در این خصوص با هماهنگی پژوهشگاه، موضوع مهم تأمین منابع انسانی دانشی این بخش را پیگیری کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha