نوروز، صلح و آسایش طنین انداز برای همه بشریت

تهران-ایرنا- رئیس مؤسسه فرهنگی اکو، تاکید کرد: در نوروز همگان یک آرزو دارند که صلح، امنیت و آسایش در روزگار آنان و تمام بشر طنین‌انداز باشد.

به گزارش روز دوشنبه گروه فرهنگی ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی موسسه فرهنگی اکو، سرور بختی در همایش بین‌المللی ظرفیّت های اجتماعی و فرهنگی حوزة تمدنی نوروز، گفت: بدون شک، نوروز یکی از مهم‌ترین و برجسته‌ترین جشنی است، که در میان اسطوره و زمان‌ها و بعد از گذشت قرن‌ها همچنان در میان قوم‌های منطقه رایج است و به این پدیده به دیده یکی از جشن‌های بزرگ نگریسته می‌شود.
وی با اشاره به منابع تاریخی نوروز و ارتباط آن با جمشید اسطوره‌ای ادامه داد:  تمام این روایت‌ها حاکی از این امر است، که نوروز و پیدایش آن ‌آمیزه‌ای از اسطوره و تاریخ است و بیشتر این روایت‌ها بیش از جنبه تاریخی، جنبه اسطوره‌ای دارند. امّا باید بدانیم، که اسطوره نیز زمانی تاریخ بوده و از آن منشأ گرفته است.
رییس موسسه فرهنگی اکو، اضافه کرد: نوروز جشن شادی و سرور، همبستگی، برابری و آشتی و مصالحه است. در میان مردمان منطقه قلمرو نوروز سنّت‌های دیرپای و ارزشمندی وجود دارند. چنانچه، در این روز مردم بهترین لباس‌های خود را به بر می‌کنند، بر سر مزار درگذشتگان می‌روند و به روح آنان فاتحه نثار می‌سازند، همچنین آرامگاه و مزارها تمیز می‌شوند. افرادی را که در طول سال میان‌شان جنگ و دعوا صورت گرفته، با هم آشتی می‌دهند، که این کار با میانجی‌گری ریش‌سفیدان انجام می‌شود، خانه و کاشانه‌ها را تعمیر و ترمیم و صفا و جلای تازه می‌بخشند، به باغ و راغ‌ها نیز دست نوازش می‌کشند، که پیوندی میان انسان و طبیعت است و نیز سفره هفت سین و هفت شین و هفت میوه می‌آرایند و غذای شیرین سمنو یا سمنک آماده می‌سازند، که کام مردم در تمام سال شیرین بماند.
بختی، با بیان این که نوروز برحق روز شادمانی زمین و آسمان و شادی و سرور است، ادامه داد: مردمان منطقه صرف نظر از فراز و فرودهای روزگار هرگز دست از تجلیل آن برنداشتند و با تمام شور و شعف در برگزاری مجلّل آن تلاش به خرج داده‌اند. جالب است، که در این ایّام تمام منطقه به یک نقطه می‌اندیشند و یک آرزو دارند، که صلح و امانی و آسایش در روزگار آنان و تمام بنی بشر طنین‌انداز باشد. موج عظیم آرزوهای نکو بر فراز آسمانها می‌پیچد و تمام عالم پُر از نوای فرح و شادمانی می‌شود.
این استاد دانشگاه، اظهار داشت: نوروز جشن اتّحاد ملّت‌های منطقه است و آنان را به یاد گذشته‌های دور می‌برد. گذشته‌هایی که مملو از وحدت، هم زیستی و هم‌فکری بوده است. این جشن بار دیگر ما را به این نکته سوق می‌دهد، که تاریخ و سرنوشت ما به یکدیگر گره خورده است و پیوند تنگاتنگ مردم و ملل این قلمرو سرشار از فرهنگ و هنر را نمی‌توان اعتراف نکرد و به ارزش‌های معلّای آن احترام قائل نبود. به اعتقاد مورخان و دانشمندان نوروز یکی از قدیمی‌ترین جشن‌های جهان است، که پیام دوستی و عدالت و محبّت و صفا در خود دارد. من نیز بر این نکته ایمان دارم، چون اگر غیر این بودی، بقای آن طول نمی‌کشید.  
بختی ابا بیان این که نوروز روز نو، اندیشه نو و نیت و آمال نو است، از مخاطبان خواست: بیایید در این روز و همه روز بار دیگر دست دوستی، برادری، هم پیمانی به هم بدهیم و اندیشه‌های باطل را از ذهن و قلب‌ها دور ‌اندازیم، زیرا عروس فصل‌ها، بهار نازنین به ما این مژده را می‌دهد که پس از هر خزان و سردی رویش و خیزیش تازه در راه است و تنها محبّت و صفا و صداقت و وفا است که از انسان باقی می‌ماند.
 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =