حال ۹۹ بیمار بستری در بخش‌های کرونای بیمارستان‌های فارس بد است

شیراز-ایرنا- کرونا هر روز چهره‌ای تازه در نفس گیر شدن مبتلایان در مناطق مختلف فارس از خود نشان می‌دهد، در شرایط کنونی ۹۹ بیمار با حال تنفسی بسیار بد و با برخورداری از خدمات ویژه در بیمارستان‌های این استان بستری هستند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، دوشنبه در دویست و هفتاد و نهمین نشست ستاد مدیریت بیماری کووید ۱۹ در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، یکی از زمینه‌های موفقیت فارس در مدیریت کرونا ظرف یک سال گذشته را تمرکز بر اقدامات پیشگیرانه و به موقع دانست.

دکتر مهرزاد لطفی گفت: در کنار برگزاری نشست‌های روزانه ستاد دانشگاهی مدیریت کرونا در مدت یاد شده، برگزاری نشست‌های مشترک در حوزه‌های مختلف دانشگاه با هدف شناسایی، رفع چالش و بررسی روند خدمت رسانی به مراجعان در استان، از اولویت‌های مسوولان دانشگاه و با هدف کاهش آسیب‌های احتمالی و پیشگیری از مواجهه با برخی مشکلات بوده است.

وی ضمن قدردانی از تلاش کارکنان اورژانس استان فارس به ویژه در خدمت رسانی به مردم در این بحران، تلاش‌های آنان را در افزایش رضایتمندی عمومی، به ویژه در ایام قرنطینه، تاثیرگذار خواند.

لطفی، همچنین از مردم خواست تا از مسافرت در این بحران به ویژه از سفر به مناطق دارای وضعیت نارنجی و قرمز در کشور خودداری کنند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، حضور مردم در تجمع‌ها به ویژه دورهمی‌های خانوادگی، مراکز خرید و پُرتردد را موجب افزایش و انتشار این بیماری عنوان کرد و اظهار داشت: برای کنترل و مدیریت بحران نیاز به مشارکت عمومی داریم و همکاری تاثیرگذار مردم در این بحران بیش از پیش ضروری است.

لطفی، همچنین تاکید کرد: با هدف شناسایی هر چه بیشتر مبتلایان، باید نمونه گیری‌ها در استان فارس افزایش یابد.

وضعیت وخیم ۹۹ بیمار بستری در بخش مراقبت‌های ویژه 

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز نیز در این نشست، با اشاره به افزایش آمار مراجعان به مراکز ۱۶ ساعته و بیمارستان‌ها در این استان ظرف یک ماه گذشته و همچنین اعلام هشدار نسبت به شیب بالا رونده بیماری کووید۱۹در فارس، گفت: به بیمارستان‌های مرجع کووید ۱۹ اعلام آماده باش شده و ظرفیت تخت‌های بیمارستانی بعضی از این بیمارستان‌ها در حال تکمیل شدن است که این شرایط، آغاز موج جدید کروناویروس را نشان می‌دهد.

دکتر عبدالرسول همتی، با اشاره به روزهای پایانی سال و افزایش تردد و رفت و آمدها و همچنین استفاده بیشتر از وسایل نقلیه عمومی، از همگان خواست از حضور در مراکز پُُر تردد و شلوغ پرهیز کنند و به دستورالعمل‌های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک، حفظ فاصله فیزیکی از دیگران و شست و شوی مکرر دست‌ها، عمل کنند. 

این مقام مسوول در دانشگاه علوم پزشکی شیراز در مورد آخرین وضعیت کرونا در استان فارس بیان داشت: از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون، ۶۵۶ هزار و ۱۴۷ تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه‌های این استان تهیه شده که با بررسی نمونه‌های انجام شده، ۱۷۷ هزار و ۹۸۳ بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.

همتی افزود: از ابتدای اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی تاکنون، ۴۳ هزار و ۷۶۷ مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد، سه هزار و ۵۷۱ بیمار مثبت شناسایی شده است و در مجموع از ابتدا تاکنون، ۱۸۱ هزار و ۵۵۴ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در استان فارس شناسایی شده‌اند.

وی، شمار بیماران مثبت و مشکوک دارای علایم را که هم اکنون در بیمارستان‌های استان فارس بستری هستند، ۵۷۹ نفر اعلام و بیان کرد: از این تعداد، ۹۹ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی، در بخش مراقبت‌های ویژه (ICU)، خدمات درمانی دریافت می‌کنند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز اظهار داشت: با جان باختن یک نفر دیگر بر اثر این بیماری در روز گذشته (هفدهم اسفندماه 99) مجموع جان باختگان ناشی از کووید ۱۹ از ابتدای شیوع بیماری تا کنون در استان فارس به سه هزار و ۲۸۴ نفر رسیده است.

همتی ادامه داد: ۱۷۲ هزار و ۳۸۳ نفر از ابتدای شیوع این بیماری تا کنون در استان فارس بهبمود یافته و از بیمارستان‌ها ترخیص و یا از ایزوله خانگی خارج شده‌اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =