پنجره واحد معدن خراسان رضوی راه‌اندازی شد

مشهد- ایرنا- پنجره واحد معدن به منظور تسریع و تسهیل فرآیند صدور پروانه اکتشاف معادن روز دوشنبه طی مراسمی در مشهد افتتاح شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی در حاشیه این مراسم به خبرنگار ایرنا گفت: ایجاد پنجره واحد معدن ذیل ماده ۲۴ قانون معادن به تاکید استاندار و با همکاری تشکلهای بخش خصوصی از جمله خانه معدن برای نخستین بار در کشور در این استان انجام گرفت.

مرتضی اشرفی افزود: خراسان رضوی به دلیل موقعیت خاص مکانی خود که محل برخورد پدیده های عمده زمین شناسی متفاوت است، موقعیت مناسبی از نظر ظرفیت و تنوع ذخایر معدنی دارد که از جمله این ذخایر ذغال سنگ، مس، روی، آهن، منگنز، کرومیت، طلا، مس، فیروزه، منیزیت و تراورتن می‌باشند.

وی ادامه داد: برخی از ذخایر معدنی تاکنون مورد اکتشاف قرار نگرفته است که یکی از دلایل آن را می توان دشواری فرآیند صدور مجوزهای مرتبط با آن دانست.

معاون استاندار خراسان رضوی گفت: ایجاد پنجره واحد معدن به منظور تسریع و تسهیل در صدور مجوزها بویژه مجوزهای اکتشاف انجام گرفته و برای این موضوع از ظرفیت مراکز خدمات سرمایه گذاری استان بهره گرفته شد و با حمایت اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان فضا و تجهیزات لازم برای تشکیل این پنجره فراهم گردید.

وی افزود: در این پنجره نمایندگان دستگاه های اجرایی استعلام شونده و ذیربط در صدور مجوزهای اکتشاف معدن از جمله ادارات کل راه و شهرسازی، منابع طبیعی، راهداری، میراث فرهنگی، محیط زیست و شرکت آب منطقه ای قرار گرفته اند تا بتوان در کوتاه ترین زمان ممکن مجوزهای لازم را صادر کرد.

اشرفی ادامه داد: در صدد هستیم صدور مجوزها به صورت الکترونیکی انجام شود که با تحقق این مهم دیگر نیازی به حضور متقاضیان نخواهد بود.

تجمیع خدمات به سرمایه گذاران در یک مکان

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی خراسان رضوی نیز در حاشیه این مراسم به خبرنگار ایرنا گفت: پیش از این ثبت شرکت برای صدور مجوز فعالیت معدنی و تحویل معدن به متقاضی سه تا چهار ماه به طول می انجامید که با راه اندازی پنجره واحد معدن، ثبت شرکت و انجام استعلام های لازم برای صدور مجوز فعالیت معدنی، به کمتر از یک هفته می رسد.

حسین امیررحیمی افزود: محل کنونی پنجره واحد معدن، محل استقرار سه نهاد دیگر شامل "مرکز خدمات سرمایه گذاری"، "مرکز فوریتهای رسیدگی به مشکلات واحدهای تولیدی"، "پنجره واحد فیزیکی شروع کسب و کار" می باشد که در ماه های قبل با اهداف مختلف نمایندگان ۱۷ دستگاه اجرایی را گردهم آورده است.

وی ادامه داد: بیشترین تمرکز نیرو و وظایف در این محل مربوط به مرکز خدمات سرمایه گذاری خراسان رضوی است که با افزوده شدن پنجره واحد معدن، همه خدمات مربوط به جذب سرمایه گذاری خارجی، رسیدگی فوری به مشکلات واحدهای تولیدی، ثبت شرکت برای شروع کسب و کار، صدور مجوز برای اکتشاف معدن در یک مکان به صورت منسجم به متقاضی ارایه می شود و دیگر نیازی به مراجعه متقاضی به دستگاه های اجرایی مختلف و گرفتار شدن در بوروکراسی اداری نیست.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 6 =