معترضان قتل شهروند سیاه پوست آمریکایی خواستار اجرای عدالت شدند

تهران-ایرنا- در آستانه محاکمه قاتل جورج فلوید شهروند سیاه پوست آمریکایی که سال گذشته توسط پلیس سفیدپوست کشته شد، معترضان آمریکایی خواستار اجرای عدالت شدند.

به گزارش ایرنا، شبکه خبری فرانس پرس نوشت: ساکنان شهر مینیاپلیس آمریکا از آغاز محاکمه پلیس سفیدی پوستی که متهم به قتل فلوید شد، استقبال

کرده اند و این دادگاه مطمئنا  یکی از محاکمه هایی خواهد بود که بسیار مورد توجه افکار عمومی است.

در ویدئویی که در سراسر جهان مشاهده شده است فلوید زیر زانوی «دِرک شووین» پلیس سفیدپوست  قرار دارد که با زانو به مدت ۹ دقیقه به گردن او فشار می آورد . این وضعیت به مرگ فلوید منجر می شود.

انتخاب هیات منصفه از ساعت هشت صبح روز دوشنبه آغاز می شود هر  چند که مذاکرات نهایی بر سر اتهامات دقیق این پلیس آمریکایی می تواند روند دادرسی را به تاخیر بیندازد.

تا کنون  شووین با قتل درجه ۲ و اتهامات قتل نفس مواجه است و به قرار وثیقه از زندان آزاد شده و باید دوباره در دادگاه حاضر شود.

مرگ فلوید پرده از زخم های نژادپرستی شدید در ایالات متحده برداشت و باعث بروز ماه ها تظاهرات خشونت آمیز در داخل آمریکا و خارج از آن علیه بی عدالتی ، نژادی و خشونت پلیس شد.

انتظار می رود روند رسیدگی به این پرونده سه هفته طول بکشد.

اما روز یکشنبه معترضان در مقابل دادگاه جمع شدند و بسیاری از آنها پلاکارد «جان سیاه پوستان ارزش دارد» در دست داشتند و خواستار «اجرای عدالت به نفع فلوید شدند».

پرونده شووین تحت شرایط امنیتی جدید و با حضور وکلای برجسته به صورت زنده پخش خواهد شد.

سه نفر دیگر از مقامات پلیس که در دستگیری فلوید نقش داشتند با اتهامات کمتری مواجه هستند و به صورت جداگانه محاکمه می شوند. پلیس میناپلیس هر چهار افسر پلیس را اخراج کرده است.

مقامات هزاران نفر از نیروهای پلیس گارد ملی را برای حفظ امنیت بسیج کرده اند و اطراف دادگاه با موانع بتنی وسیم خاردار احاطه شده است.

برخی در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه گفته اند نگران آن هستند که پلیس قاتل آزاد شود.

در خارج از دادگاه هزاران نفر از معترضان، تابوت نمادین پلیس را با پرچمی که روی آن به نقل از واپسین کلمات فلوید  نوشته شده بود «نمی توانم نفس بکشم» حمل می کردند.

انتظار می رود صدور حکم تا اواخر ماه آوریل (فروردین) طول  بکشید.

شبکه های خبری سی ان ان و فاکس نیوز روز یکشنبه گزارش دادند  تیراندازی دیگری اواخر شب گذشته  درست درهمان محلی که سال گذشته جرج فلوید شهروند سیاهپوست آمریکایی به دست پلیس سفید پوست به قتل رسید ، رخ داد.

بعد از قتل  فلوید  در ایالت  مینه سوتا در پنجم خردادماه ۱۳۹۹، موج اعتراض به رفتار نژادپرستی توام با خشونت نیروهای پلیس علیه رنگین پوستان شدت گرفت و تا انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا ادامه یافت ، این موضوع  به یکی از بحران های سیاسی داخلی برای دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین بدل گشت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha