اعتیاد به مواد مخدر و پاندمی کرونا تفاوتی با یکدیگر ندارند

تهران - ایرنا - رییس دفتر رییس‌جمهوری با بیان اینکه مبارزه با اعتیاد یک مسوولیت مشترک برای همه کشورهای جهان است، افزود: اعتیاد و مصرف مواد مخدر شبیه پاندمی کرونا است و نباید فقط کشور خود را پاک کرد بلکه باید با همکاری و همراهی همه جانبه همه کشورها با آن مبارزه کنند.

به گزارش ایرنا، محمود واعظی روز دوشنبه در نشست تخصصی اقدامات و دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران در عرصه همکاری های بین المللی مبارزه با مواد مخدر اظهار داشت: تلاش ها برای مبارزه با مواد مخدر با هدف کمک به مردم کشور و همچنین همه کشورهایی که در یک منطقه وسیع قرار دارند انجام می شود. بنابراین هدف، کارهای بزرگی در امر مبارزه انجام شده اما همجواری ایران با مرکز تولید و توزیع مواد مخدر موضوع مهمی است بر همین اساس همه مسوولان کشور و دستگاه ها متفق القول و هم نظر هستند که باید در این راه مبارزه کرد.

وی با یادآوری اینکه در مطالعه گزارش های ستاد مبارزه با مواد مخدر شاهد هستم که برنامه های خوبی در امر مبارزه طراحی شده است، تصریح کرد: در امر مبارزه باید چهار محور بیشتر مورد توجه و برنامه ریزی قرار گیرد. یکی از این محورها، بحث تولید، توزیع، تجارت و ترانزیت است به دلیل اینکه در این کار سود بسیار بالایی است شاهدیم برای رسیدن به این هدف، از مسایل تروریستی، اقتصاد قاچاق و بهره گیری از افراد استفاده می کنند.

رییس دفتر رییس جمهوری با تاکید بر اینکه هر جا اقتصاد بزرگ و درآمد بدون زحمت وجود دارد عواملی اجیر می شوند، خاطرنشان کرد: چاره ای جز این نیست که با اقدامات قهری جلوی ورود این افراد به چرخه مواد مخدر گرفته شود. خوشبختانه اقدامات بسیار خوبی طراحی شده و در فرمان ۱۱ ماده ای که رهبر معظم ابلاغ کردند هم بر آن تاکید شده است.

واعظی، محور دوم را مصرف عنوان کرد و اظهار داشت: اگر برای جنسی بازار نباشد بخودی خود تولید کاهش پیدا می کند اما قیمت افزایش می یابد پس یکی از کارهای مهم ستاد این است که مصرف را تا آنجا که می شود پایین بیاورد که خوشبختانه از لحاظ آموزشی و فرهنگی و اجتماعی کارهای زیادی انجام شده که مهمترین آن، طرح «یاریگر زندگی» است.

واعظی با تاکید بر اینکه ستاد مبارزه با مواد مخدر از هر فرصتی برای مبارزه بهره گرفته است، خاطرنشان کرد: ستاد مبارزه با مواد مخدر از شبکه شاد در امر اطلاع رسانی استفاده کرده و بیش از چهار میلیون دانش آموز را تحت پوشش قرار داده است. ضمن اینکه ستاد نگاه و برخورد علمی با این مساله دارد و با حمایت از پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکترا این نگاه را توسعه داده است.

وی افزود: تولید کنندگان اگر از فناوری جدید برای جلب بیشتر مخاطب استفاده می کنند طبیعی است که مقابله کننده هم از ابزارهای علمی و جدید استفاده کند.

رییس دفتر رییس جمهور با تاکید بر اینکه مواد مخدر به هرجا که منتقل شود باعث نابودی فرهنگ و مردمان می شود، یادآور شد: وقتی فردی در جامعه معتاد می شود نه تنها خود بلکه خانواده خود را نابود می کند  که این امر فرهنگ ایرانی و اعتقادی که اسلام به کانون خانواده دارد را دستخوش تغییر می کند.

مساله مبارزه و پیشگیری همه جانبه دیگر محور واعظی بود که درباره آن توضیح داد: اعتیاد و مصرف مواد مخدر شبیه پاندمی کرونا است و نباید فقط کشور خود را پاک کرد بلکه باید با همکاری و همراهی همه جانبه همه کشورها با آن مبارزه کنند زیرا اینگونه نیست که شما اگر در منطقه خود پاک شدی دیگر سرایت نمی کند.

وی با تاکید بر اینکه اعتیاد یک مسوولیت مشترک است و موقعی می توان خدمت به بشریت کرد که از مسیر تلاش همه جانبه بگذرد، گفت: ایران هیچگاه مقصد نهایی نبوده بلکه معبر بوده اما بیشترین هزینه مادی و معنوی را می پردازد و در حالی که در یک تحریم بسیار ظالمانه و سخت قرار دارد اما تا آنجا که توان دارد جلوی ترانزیت و ورود مواد مخدر را گرفته است.

واعظی با تاکید بر اینکه این کار ممکن است که برای همیشه ادامه پیدا نکند زیرا مبارزه بسیار سخت و پیچیده شده و نیازمند ابزارهای مدرن است، خاطرنشان کرد: در شرایط تحریم ظالمانه و سخت قرار داریم و محدودیت های فروش نفت دست ستاد را بسته است پس در این شرایط آیا می توان ابزارهای مدرن و مورد نیاز را وارد و استفاده کنیم؟ 
وی تاکید کرد: اروپا مقصد است و ایران معبر پس باید حساسیت کشورهای اروپایی بیشتر از ما باشد و لازم است حمایت های لازم انجام شود.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =