آمریکا با طرح صلح جدید، درصدد  نجات از باتلاق افغانستان است

کابل - ایرنا - شماری از کارشناسان افغان معتقدند آمریکا با طرح جدید صلح و مشارکت دادن سازمان ملل در صدد نجات از باتلاق افغانستان است.

به گزارش ایرنا، «سیداسحاق گیلانی» از فرماندهان سابق جهادی به طلوع نیوز گفت که نباید با شتاب و عجله تصمیم گرفت و بار دیگر کشور به میدان جنگی بزرگتر انداخته شود.

وی اظهار داشت نباید در طرح جدید صلح آمریکا ،طالبان ، اشرف غنی و افرادی که در ۲۰ سال گذشته کشور را درگیر مشکلات فعلی کرده اند، حضور داشته باشند.

این فرمانده سابق جهادی می گوید در طرح جدید  صلح ،آمریکا می خواهد با دخالت دادن سازمان ملل ،با پرده پوشی ناکامی هایش ،خود را از باتلاق افغانستان نجات دهد.

وی با بیان اینکه سازمان ملل در ۲۰ سال گذشته در افغانستان حضور داشته تصریح کرد این سازمان در افغانستان فقط به شمارش تعداد کشته ها و زخمی ها بسنده کرده است .

گیلانی با  اشاره به نامه وزیر خارجه آمریکا  به اشرف غنی در خصوص طرح صلح جدید تصریح کرد این نامه نوعی پیام هشدار آمیز به رئیس جمهوری  افغانستان بود که راهی بجز پذیرش برایش باقی نگذاشته است.

تلاش آمریکا برای سپردن مسوولیت صلح به سازمان ملل 

«جعفر مهدوی» کارشناس مسائل سیاسی گفت که آمریکا تلاش می کند با سپردن مسوولیت روند صلح از آمریکا به سازمان ملل نوعی اجماع جهانی برای تحقق صلح در افغانستان ایجاد کند.

وی تصریح کرد این  اقدام می تواند مشارکت کشورهای مخالف آمریکا از جمله  ایران ،روسیه و چین را در روند صلح افغانستان تسهیل کند.

مهدوی، اجماع منطقه ای ،جهانی و ملی برای صلح و ثبات آینده افغانستان را مهم ارزیابی کرد و گفت دولت افغانستان با موضع تک محوری قادر نشده است که اجماع ملی را بوجود بیاورد.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا در نامه ای که به محمداشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان گفته است که گزینه خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان هنوز هم  به عنوان یک گزینه روی میز است اما بررسی توافقنامه صلح آمریکا با طالبان تاکنون نهایی نشده است.

نامه وزیر خارجه آمریکا به رئیس جمهوری افغانستان در خصوص طرح جدید صلح با واکنش گسترده ای در بین مردم و فعالان سیاسی افغانستان مواجه شده است ،شماری از آنها خواستار ایستادگی در قبال این طرح شده و تعداد دیگر  نیز معتقدند که اشرف غنی مجبور به پذیرفتن طرح جدید آمریکا است.

طلوع نیوز افغانستان با اشاره به دستیابی به نسخه ای از نامه وزیر خارجه آمریکا به اشرف غنی نوشت واشنگتن از سازمان ملل می‌خواهد نشستی جهانی را با حضور وزیران خارجه ایران، روسیه، چین، پاکستان و هند و همچنین فرستاده‌ ویژه آمریکا برای بحث روی یک طرح واحد درباره روند صلح افغانستان برگزار کند.

بر اساس این گزارش،"آنتونی بلینکن افزوده است نشست دیگری را با میزبانی ترکیه با حضور نمایندگان هواداران جمهوریت و طالبان برای نهایی سازی یک توافقنامه صلح دیگر برگزار خواهد کرد.

وزیر خارجه آمریکا در این نامه هشدار داده است که عدم توافق بین رهبران افغانستان در دهه ۹۰ سبب پیامدهای فاجعه بار برای این کشور شد و چنین موضوعی نباید تکرار شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =