۱۸ اسفندماه و آخرین خبرهای کرونایی استان‌ها

استان‌ها- ایرنا- روند شیوع ویروس کرونا بر اساس اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در کشور به ثبات رسیده اما نوع جهش یافته این ویروس اکنون به بیشتر استان‌ها رسیده است.

هم اکنون در سطح کشور ۱۱ شهرستان قرمز، ۳۲ شهرستان نارنجی، ۲۵۱ شهرستان زرد و ۱۵۴ شهرستان آبی هستند و شیب نمودار موارد بستری روزانه کرونا در کشور همچنان رو به افزایش است.

در این میان استان خوزستان همچنان روزهای سختی را می گذراند و هیچ گونه تغییری در وضعیت ۱۱ شهرستان قرمز و هشت شهرستان نارنجی این استان صورت نگرفته است به همین خاطر محدودیت ها و ممنوعیت ها با قوت و شدت ادامه دارد.

در تشریح وضعیت این استان رییس مرکز بهداشت غرب اهواز از شناسایی ۲۶ مورد مثبت کرونا در راه آهن و پایانه مسافربری غرب اهواز خبر داد و گفت: روزانه به طور متوسط یک هزار و ۴۰۰ تست سریع در این ۲ محل انجام می شود.

دکتر مهران احمدی بلوطکی اظهار داشت: بار مراجعه به مراکز بهداشتی همچنان افزایشی است که از مردم درخواست می کنیم در ترددهای خود از ماسک استفاده کرده و پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند.

وی افزود: روزانه ۷۰۰ تست pcr در مراکز منتخب بهداشتی و بین سه تا چهار هزار تست رپید در دیگر مراکز نمونه گیری غرب اهواز انجام می شود.

به دلیل شرایط خاص در استان خوزستان نظارت بر رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی مسوولان با دقت انجام و با متخلفان برخورد می شود در این رابطه حکم جلب رئیس یکی از شعبه های بانکی در ایذه که اکنون در وضعیت نارنجی قرار دارد، صادر شده است.

ایمان نوروزی منش رییس مرکز بهداشت ایذه علت این اقدام را بی توجهی این شعبه به رعایت دستورالعمل های بهداشتی، فاصله گذاری اجتماعی، تهویه نامناسب و موضوعات دیگر عنوان کرده است.

امراله مردانی رییس مرکز بهداشت شرق اهواز نیز اعلام کرد: اداراتی که باید با ۱۰ درصد فعالیت کنند را به صورت جدی تحت نظر داریم و در صورت تخلف به دانشگاه علوم پزشکی وستاد استانی کرونا گزارش می دهیم.

وی اظهار داشت: تیم های مرکز بهداشت به صورت روزانه، به ۲۵ اداره ای که باید با ۱۰ درصد نیرو فعالیت کنند سرکشی کرده و از نزدیک اجرای این مصوبه را رصد می‌کنند و تمامی گزارش ها را به ستاد استانی کرونا ارسال می کنیم و اگر قرار بر تذکر و اخطار به این ادارات باشد توسط ستاد کرونای استان انجام می شود.

وی یادآورشد: در چهار روز گذشته ۳۲ بیمار کرونایی شناسایی و از خروج آنها جلوگیری شد که از این تعداد ۲۴ نفر سرباز بودند.

وی با بیان اینکه روزانه چهار هزار تست کرونا در منطقه شرق اهواز انجام می شود، افزود: از ابتدای راه اندازی مرکز نمونه گیری در فرودگاه شهید قاسم سلیمانی اهواز تاکنون چهار هزار و ۶۰۰ تست انجام شده است.

رییس مرکز اورژانس ۱۱۵ اهواز نیز  از ابتلای ۶۰ پرسنل این مرکز به بیماری کرونا در فاصله ۲۰ بهمن تا ۱۶ اسفندماه سال جاری خبر داد و گفت: بیش از ۲۶۰ نفر در مرکز اورژانس اهواز فعالیت می کنند.

منصور پورحسین زاده اظهار داشت: با هماهنگی به عمل آمده، امروز ۵۰ دوز واکسن کرونا به نیروهای اورژانس تزریق شد و قرار است در ابتدای هفته آینده ۵۰ دوز دیگر به پرسنل اورزانس اختصاص داده شود.

از استان مرکزی خبر مسرت بخش اینکه بنا بر اعلام مدیر شبکه بهداشت شهرستان فراهان بستری بیماران مبتلا به کووید۱۹ در این شهرستان از هفته گذشته تاکنون به صفر رسیده و اکنون هیچ کس به دلیل این بیماری در بیمارستان تحت درمان نیست.

دکتر محمدرضا حجتی افزود: از ابتدای شیوع ویروس کرونا در مجموع ۱۴۳ نفر در این شهرستان بستری و پس از طی مراحل درمانی مرخص شدند و چند روزی است که هیچ کس بستری نشده است.

وی اظهار داشت: مشاهده ابتلای کرونای انگلیسی مربوط به یک سرباز وظیفه ساکن قم بود که در روستای فشک  فراهان دوران خدمت سربازی را سپری می‌کند و با مثبت شدن جواب آزمایش این فرد، از تمام سربازان پاسگاه آزمایش سریع کرونا گرفته شد که تمام موارد منفی اعلام شد و اکنون این سرباز وظیفه در قم قرنطینه است.

اکنون بر اساس رنگ بندی کرونایی از ۲۲ شهرستان مازندران ۱۲ شهرستان در وضعیت زرد، هفت شهرستان در وضعیت آبی و سه شهرستان ساری ، آمل و رامسر نیز در وضعیت نارنجی قرار دارند و معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران اعلام کرده است که مسافران و آن دسته از شهروندان مازندرانی که در مناطق قرمز کرونایی از جمله استان خوزستان کار یا زندگی می کنند در صورتی می‌توانند وارد مازندران شوند که نتیجه تست منفی کرونا داشته باشند.

دکتر قاسم اویس افزود: مدیران شبکه حمل و نقل سه گانه ریلی، هوایی و زمینی در شهرهای مبداء با الگوی رنگ بندی قرمز کرونایی به ویژه استان خوزستان که درگیر کرونای انگلیسی است ، باید با هماهنگی دانشگاه های علوم پزشکی منطقه نسبت به انجام تست پی سی آر از مسافرانی که قصد خروج از استان را دارند در محل پایانه های مسافربری اقدام کنند.

در استان البرز هم که این روزها پنج شهرستان در وضعیت زرد و ۲ شهرستان در وضعیت آبی کرونایی قرار دارد، رییس دانشگاه علوم پزشکی این استان اعلام کرد که اکنون ۳۲۸ بیمار کووید ۱۹ در بیمارستان های استان تحت مراقبت پزشکی قرار دارند.

دکتر محمد فتحی گفت: ۴۵ بیمار بدحال کووید ۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته در بیمارستان های بستری شدند و با مرگ پنج بیمار دیگر کووید ۱۹ در استان البرز شمار جانباختگان این بیماری از ابتدای شیوع کرونا تاکنون به ۲ هزارو۷۶۷ نفر رسیده است.

وی یادآورشد: ۳۲ هزار و ۳۲۸ بیمار کووید ۱۹ از ابتدای شیوع کرونا تاکنون در بیمارستان های استان بستری شده اند که از این تعداد ۲۹ هزارو۲۳۰ نفر بهبود یافته اند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان نیز با بیان اینکه ۱۵۳ نفر مبتلای قطعی، بیماران بدحال و مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های استان بستری هستند، گفت: تا تاریخ ۱۶ اسفند ماه جاری با شناسایی ۱۸۶ نفر بیمار جدید، تعداد مبتلایان به کرونا در استان به ۶۸ هزار و ۸۷۱ نفر رسیده است.

مریم کوشکی اعلام کرد: تاکنون یک هزار و ۳۵۱ نفر از مردم این استان به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده اند و از آنجا که کرونای انگلیسی به استان وارد شده است مردم با دوری از تجمعات، دورهمی و رعایت پروتکل های بهداشتی از خود و فرزندانشان مراقبت کنند.

براساس اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شهرستان های خرم آباد، بروجرد، الیگودرز، کوهدشت، پلدختر، دلفان، سلسله، دورود و ازنا در وضعیت زرد و رومشکان و چگنی در وضعیت آبی شیوع کرونا قرار دارند و تاکنون بیماران مبتلا به کرونای انگلیسی در خرم آباد، کوهدشت و الیگودرز شناسایی شده اند.

دبیرخانه ستاد مقابله با کرونای استان اردبیل هم در مطلبی اعلام کرد که هم‌اکنون کل این استان در زمینه شیوع کرونا در وضعیت آبی و چهار شهرستان اردبیل، خلخال و مشگین‌شهر و پارس‌آباد از سه هفته پیش در وضعیت زرد قرار دارند.

بنا به اعلام دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل، در ادامه وضعیت پایدار شروع کرونا، هشت شهرستان بیله‌سوار، سرعین، اصلاندوز، کوثر، نیر، نمین، انگوت و گرمی نیز در وضعیت آبی (وضعیتی بین سفید و زرد) قرار دارند.

طی شبانه‌روز گذشته ۲۶ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در مراکز درمانی این استان بستری شدند و با جان باختن یک فرد مبتلای دیگر در ۲۴ ساعت گذشته، مجموع فوتی‌های کرونا در استان اردبیل طی یک سال گذشته به یک هزار و ۴۰۶ نفر رسید.

آمار جان‌باختگان شیوع سه موج کرونا در این استان طی روزهای اخیر وارد روند کاهشی شده به طوری در ۲ ماه اخیر ۱۰ بار به صفر رسیده است.

دکتر شهرام حبیب‌زاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل علت کاهش آمار مبتلایان و تلفات کرونا در این استان طی روزهای اخیر را افزایش رعایت عمومی و توجه جدی مردم به مخاطرات این بیماری مهلک عنوان کرد و افزود: مردم برای کنترل بیماری کرونا باید احتیاط بیشتری کرده و با جدیت بالا، مقررات اعلام شده از جمله استفاده از ماسک و حفظ فاصله فیزیکی حداقل ۱.۵ متری و نیز پرهیز از حضور در اجتماعات را رعایت کنند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان و عضو ستاد کرونا سیستان و بلوچستان نیز درباره وضعیت کرونایی این استان گفت: با افزوده شدن ۲۸ کرونایی دیگر در استان شمار مبتلایان به این ویروس به ۲۷ هزار و ۹۱۵ نفر رسید.

دکتر محمد هاشمی شهری اظهار داشت: هم‌اینک ۸۲ بیمار با علایم تنفسی در بیمارستان‌های سیستان و بلوچستان بستری هستند. 

وی ادامه داد: همچنین ۱۵ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های سیستان و بلوچستان تحت درمان قرار دارند و شمار درگذشتگان این ویروس در سیستان و بلوچستان تا کنون به یکهزار و ۱۶۷ نفر رسیده است.

هاشمی شهری با بیان اینکه کرونای انگلیسی به سیستان و بلوچستان وارد شده است، افزود: مردم استان با دوری از تجمعات، دورهمی و رعایت پروتکل های بهداشتی از خود و فرزندانشان مراقبت کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم نیز گفت: روز گذشته هفدهم اسفندماه، با نمونه‌گیری از ٨۵۶ نفر  از مردم قم، رکورد نمونه‌گیری کرونا در استان شکست.

سیامک محبی افزود: کارشناسان مرکز بهداشت قم در قالب تیم‌های مراقبتی طرح شهید حاج قاسم سلیمانی روز گذشته، ۶٠٠ مورد نمونه‌گیری و تست سریع کووید١٩ انجام دادند که ٨١ مورد از نمونه‌گیری‌ها در مراکز تجمعی استان انجام شده است.

وی اضافه کرد: مراکز ٩ گانه درمان سرپایی کرونای مرکز بهداشت نیز از ٢۵۶ نفر نمونه‌گیری و تست از طریق «پی سی آر» انجام دادند تا مرکز بهداشت در مجموع روز گذشته به رکورد ٨۵۶ مورد نمونه‌گیری دست یابد.

بر اساس این گزارش، لازم به ذکر است تیم‌های مراقبتی مرکز بهداشت در طرح شهید حاج قاسم سلیمانی، پس از اعلام موارد مثبت تست کووید١٩ یا مراجعه به درب منزل و محل کار فرد، اقدام به نمونه‌گیری از تمامی اطرافیان در معرض تماس فرد کرده و تست سریع کووید۱۹ انجام می‌دهند که با این کار افراد بدون علامت نیز شناسایی شده و از پیشرفت بیماری و افزایش مراجعه به بیمارستان‌ها جلوگیری می‌شود.

با اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا، وضعیت شیوع ویروس کرونا در استان قم از ۱۵ دی از وضعیت قرمز به نارنجی، در ۶ دی‌ از نارنجی به زرد و در ۲۰ دی‌ماه جاری از زرد به آبی تغییر کرده است.

گزارش‌های کرونایی استان ها

امروز مرکز مشهد در گزارشی با عنوان مشارکت عمومی، قوی‌ترین سد در مقابل کرونا توجه آحاد جامعه را در آستانه سال نو به این مسئله جلب کرده که تنها راه قطع زنجیره شیوع ویروس کرونا رعایت پروتکل های بهداشتی است و همه باید نسبت به این مهم بها دهند.
در بخشی از این گزارش آمده است: با گذشت بیش از یک سال از شیوع ویروس کرونا و با وجود آغاز واکسیناسیون در دنیا، همچنان مشارکت مردمی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی تاثیرگذارترین عامل در قطع زنجیره شیوع ویروس کروناست.
نوروز پارسال شاهد تاخت و تاز کرونای چینی بودیم و طبق تمهیدات وزارت بهداشت، قرنطینه و محدودیت‌های کرونایی در شهرهای مختلف اجرا و با همراهی خوب مردم تعداد فوتی‌های کرونا در اواخر فرودین ماه دو رقمی شد.
البته کاهش آمار فوتی‌ها منجر به عادی انگاری در جامعه و افزایش دورهمی‌ها شد، دورهمی‌هایی که دوباره ویروس کرونا را قدرتمند ساخت به طوری که در اواخر آبان ماه تعداد فوتی‌های کرونا به ۵۰۰ نفر در روز رسید.
نوروز امسال نیز در همان شرایط حاد پارسال قرار داریم گرچه روزنه‌های امید و آغاز واکسیناسیون در دنیا و کشورمان افزایش یافته اما هنوز تا واکسیناسیون عمومی راه درازی در پیش است و از سوی دیگر با شیوع ویروس کرونا و افزایش قدرت کشندگی این ویروس، همچنان روی موج خطر قرار داریم.
لزوم همراهی مردم، ازدحام جمعیت در حمل و نقل عمومی، سهم ۵۰ درصدی دورهمی‌ها در ابتلا به کرونا و استفاده ۸۵ درصد مسافران ناوگان اتوبوسرانی از ماسک عناوین مهم این گزارش را تشکیل می دهد.

گزارش دیگر امروز به همت خبرنگار دفتر لارستان در استان فارس تهیه شده با عنوان فرصتی که کرونا ایجاد کرد؛جهانی بدون مرز برای فرهنگ و هنر که از زوایای مختلف و این بار تاثیرات مثبت کرونا بر فرهنگ و هنر را مورد بررسی قرار داده و در مقدمه نوشته است: کرونا ثابت کرد هر تهدیدی که در این دهکده جهانی و هر گوشه از جهان ایجاد ‌شود، مقابله با آن منجر به تعامل سازنده می‌شود و لازمه این تعامل، همکاری موثر و به دور از برتری جویی و یک جانبه‌ گرایی میان ملت‌هاست.
وقتی صحبت از فرهنگ و هنر ومقوله کتاب و کتابخوانی می شود همه مرز بندی های سیاسی و تعصبات کنار می رود و قضاوت های منصفانه شکل می گیرد و دریچه ای دیگر رو به جهان گشوده می شود.
این مهم البته واژه جهانی شدن و نظریه "دهکده جهانی" مارشال هربرت مک لوهان کانادایی را تداعی می کند که پیش بینی کرد پیدایش تلویزیون، چهار گوشه عالم را به هم مرتبط و فرهنگ ها را همگون خواهد ساخت.
فرصت دیگری که کرونا ایجاد کرد ارتباط با استادان و نویسندگان و ... بزرگ در سراسر دنیا و دعوت از آنها در حوزه ای که تخصص داشتند بود و شکل گیری همایش های نظیر هنر و کرونا و مطالعه در دوره کرونا و پویش های کتابخوانی و سایر برنامه ها بود.
فعالیت‌های بسیاری از گروه ها و نهادهای اجتماعی شکل متفاوتی به خود گرفت، هر قشری متناسب با علاقه خود موسیقی نواخت و کتاب معرفی کرد و ماسک های متفاوت دوخت و کارهای خیر پیش گرفت و به هم نوعان خودکمک کرد.

تازه ترین وضعیت کرونا در کشور

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون یک میلیون و ۶۹۸ هزار و ۵ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۹۹ نفر از مبتلایان در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در ایران به ۶۰ هزار و ۷۸۶ نفر رسیده است.

سیما سادات لاری افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (۱۸ اسفند ۱۳۹۹) بر اساس معیارهای قطعی تشخیص هشت هزار و ۳۱۳ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد و ۷۲۵ نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۶۹۸ هزار و پنج نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: خوشبختانه تاکنون یک میلیون و ۴۴۹ هزار و ۳۵۰ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین سه هزار و ۸۰۴ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تاکنون ۱۱ میلیون و ۳۳۷ هزار و ۹۴۲ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.
به گزارش ایرنا، ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ به طوری که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه‌گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.

بیماری کووید ۱۹ بر اساس آمار رسمی کشورها ویروس کرونا تاکنون حدود ۱۱۶ میلیون نفر را در دنیا مبتلا کرده و حدود دو میلیون و ۶۰۰ هزار نفر نیز بر اثر بیماری کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند. 

ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علائم بیماری کووید ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز دچار بیماری خفیف می‌شوند.

جهش ویروس کرونا در انگلستان و آفریقا که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی‌های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =