هزار و ۱۶۰ تن گیاهان دارویی در استان یزد برداشت شد

یزد - ایرنا - مدیرباغبانی سازمان جهاد کشاورزی یزد با اشاره به کم آبخواه بودن گیاهان دارویی گفت: امسال هزار و ۱۶۰ تن انواع محصول گیاهان دارویی در این استان تولید و به بازار مصرف عرضه شد.

اکبر شیخ علیشاهی روزدوشنبه در حاشیه بازدید از تعدادی باغ ‌های میوه شهرستان ابرکوه به خبرنگار ایرنا افزود: این میزان محصول از هزار و ۷۰۰ هکتار سطح زیرکشت گیاهان دارویی برداشت شد .

وی خاطرنشان کرد: با توجه به محدودیت منابع آبی در سال زراعی آینده سطح زیرکشت گیاهان دارویی با ۱۵۰ هکتار به هزار و ۸۵۰ افزایش می یابد.

شیخ علیشاهی ادامه داد: ۱۴ رقم گیاهان دارویی در استان کشت می‌شود که عمده آن زعفران، به لیمو، آویشن، نعناع فلفلی، مریم گلی، گل گاوزبان، شاتره، کاسنی، گل محمدی ، زیره و سایر محصولات است.

وی با بیان اینکه یکی از تولیدات گیاهان دارویی زعفران است ، افزود:  امسال از ۸۳۰ هکتار زمین‌های زیرکشت این گیاه  ۲.۸ تن محصول خشک در استان برداشت شد.

پرداخت تسهیلات به متقاضیان کشت گیاهان دارویی

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی یزد ادامه داد:  طرح توسعه و افزایش سطح زیرکشت گیاهان دارویی برای بهره وری بهتر و بیشتر از  آب با پرداخت تسهیلات در شهرهای کمتر برخوردار با سود ۱۲.۵ درصد و شهرهای برخوردار با ۱۴.۵ درصد به متقاضیان و بهره برداران این بخش همچنان ادامه دارد.

به گفته وی علاوه بر ارایه  آموزش از سوی کارشناسان،  معرفی گونه‌های مقاوم و سازگار گیاهان دارویی با شرایط اقلیمی منطقه  و نیز تامین نهال با قیمت یارانه ای در اختیار کشاورزان گذاشته می شود.

شیخ علشاهی اضافه کرد: افزایش کشت گیاهان دارویی نه تنها در صرفه جویی آب کمک می‌کند بلکه درآمد خوبی هم برای کشاورزان و بهره برداران استان به همراه دارد.

 گیاهان دارویی  کم آبخواه و از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است

این کارشناس باغبانی استان یزد اضافه کرد: گیاهان دارویی به خاطر کم آبخواه بودن نسبت به دیگر گونه های گیاهی و برخورداری از بازار فروش خوب از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه تر از فعالیت در دیگر بخش‌های کشاورزی است.

وی ادامه داد: با توجه به چالش کم آبی و شرایط بحرانی در منابع آب‌های زیرزمینی، ظرفیت‌های خوبی برای توسعه کشت گیاهان دارویی و محصول گلخانه‌ای در استان وجود دارد.

از ۱۱۲ هزار هکتار اراضی قابل کشت یزد، ۳۲ هزار و ۳۵۴ هکتار (معادل ۲۹ درصد) زراعی و  ۷۹ هزار و ۶۴۶هکتار (معادل ۷۱ درصد) به کشت محصولات باغی و گلخانه ای اختصاص دارد و بخش عمده درآمد کشاورزان مربوط به باغبانی و کشت محصولاتی مانند پسته، انار، زردآلو ، زعفران و گیاهان دارویی است.

۶۰۶ هزار تن محصول زراعی، ۲۵۵ هزار تن محصول باغی، ۵۵۰ هزار تن محصول گلخانه ای و ۳۹۲ هزار تن  محصولات دامی در مجموع یک میلیون و صد هزار تن محصول حاصل تلاش ۱۱۷ هزار و ۸۰۰ کشاورز، دامدار و بهره بردار در تولید محصولات کشاورزی ، باغی ، گلخانه ای و دامی در استان یزد است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =