روایت ۱۲۰۰ روز خدمت به بچه‌های مسجد رونمایی شد

تهران- ایرنا- رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور از کتاب و پوستر مستندنگاری روایت هزار و ۲۰۰ روز خدمت به بچه‌های مسجد رونمایی کرد.

به گزارش خبرنگار معارف ایرنا حجت الاسلام حبیب رضا ارزانی روز دوشنبه در نشست خبری سالروز تاسیس کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور با ارائه گزارشی از عملکرد ستاد کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور گفت: در سال ۹۶ که مسئولیت این ستاد را برعهده گرفتم ۲۲ هزار کانون فرهنگی هنری در کشور تاسیس شده بود و اکنون این آمار شامل ۲۵ هزار و ۹۹۳ کانون می شود و اگر همه گیری ویروس کرونا نبود تعداد بیشتری از کانون ها تاسیس می شد.

وی افزود: طبق برنامه ششم توسعه در روستاهایی که بیش از هزار نفر جمعیت دارد، موظف به راه اندازی کانون هستیم و بر اساس مصوبه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مقرر شد مجوز دائمی درصورتی به کانون ها داده شود که در سامانه بچه های مسجد به ثبت رسیده باشد که تاکنون ۱۰ هزار و ۷۰۴ کانون اقدام به ثبت مشخصات مدیر مسئول، روحانی مسجد، فرمانده بسیج و کادر فرهنگی کانون کرده اند. 

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به خبرنگار ایرنا درباره تعداد کانون های فعال و غیر فعال گفت: بر اساس آمار موجود در سامانه بچه های مسجد ۲۹۱ کانون امتیاز صفر دارند. یعنی هیچ فعالیتی انجام نداده اند و ما علت عدم فعالیت آنها را بررسی می کنیم. 

وی افزود: تعداد خانم های عضو کانون های مساجد بالغ بر ۸۸۲ هزار نفر است و تا کنون حدود دو و نیم میلیون نوجوان و جوان مسجدی جذب کانون ها شده اند.

ارزانی با اشاره به جایگاه مسجد در آیات و روایات گفت: کانون های فرهنگی هنری مساجد در سال ۷۱ در چنین روزی با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی تاسیس شد تا جلوه های هنری موجود در مساجد مانند معماری، خوشنویسی، ارتباط معنوی و همه زیبایی ها را به نوجوانان و جوانان نمایش دهیم. 
وی یکی از راه های جذب افراد به مسجد را ایجاد گفتمان هنر دانست و گفت: گفتمان بیشتر کانون های مساجد زبان هنر است و تلاش می کنیم تا هنر مومنانه را در قالب آثار بچه های مسجد نشان دهیم.
رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد از دریافت ۱۶ هزار اثر هنری در طرح ایران قوی خبر داد و گفت: کانون ها در بیانیه گام دوم انقلاب آثار ویژه ای تولید کردند که این آثار در سال آینده رونمایی خواهد شد و برای تحقق تمدن نوین اسلامی نیازمند بچه های مسجد هستیم.
طرح ملی ایران قوی در هفته دفاع مقدس با حضور سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور معرفی و رونمایی شد. این طرح در قالب‌های مختلف سعی در ایجاد بستر مشارکت و نقش آفرینی، رقابت سالم، تولید و اشتراک محتوا، هماهنگی و انسجام فعالیت کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور دارد. این طرح تا دهه فجر ادامه خواهد داشت.
چهار محور اصلی برای این طرح درنظر گرفته شده که اعضای کانون های فرهنگی هنری مساجد در این راستا فعالیت می کنند. اولین محور شامل قرآن و سیره اهل بیت (ع) است و موضوع هایی همچون  فرهنگ ولایت پذیری، سبک زندگی ایرانی اسلامی، داستان های قرآنی، مناسبت های ملی مذهبی، امر به معروف و نهی از منکر و موضوع نماز که از مباحث مهم حوزه قرآن و سیره اهل بیت است، در ذیل این محور قرار می گیرد.
محور دوم مربوط به مسجد و گام دوم انقلاب است که بر اساس فرمایش رهبر معظم انقلاب در زمینه گام دوم انقلاب است که مسائلی مانند  نقش مسجد در خودسازی، نقش مسجد در جامعه پردازی و در حوزه تمدنی و همچنین نقش مسجد در زمینه قوی شدن ایران اسلامی مطرح می شود.
محور سوم عبارت از پیشرفت و امید به آینده است که نشاط آفرینی در جامعه، تقویت روحیه امید و تلاش در میان جوانان، توجه به کارآفرینی و جهش تولید، خدمت رسانی، محرومیت زدایی و مسائلی مانند اختراع ها و خلاقیت ها و الگوهای موفق محلی، استانی و ملی بخش هایی از آن را تشکیل می دهد.  
محور چهارم نیز مربوط به مقاومت و عزت ایرانی است که موضوع هایی همچون دفاع مقدس، شهدای مقاومت، شهدای هسته ای، شهدای سلامت و به طور خاص سردار شهید قاسم سلیمانی و شهید محسن فخری زاده را در بر می گیرد و جلوه های مشارکت مردم در عرصه های همدلی و مواسات و همچنین مباحث رشد علم و فناوری و دیگر نمادهای عزت و مقاومت سرفصل های این محور است.
ارزانی با اشاره به ایجاد شبکه بچه های مسجد گفت: بیش از هزار و ۲۳۰ کانون در این شبکه با ستاد هماهنگی کانون ها ارتباط دارند و این ارتباط باعث می شود تا هر چه سریعتر از اخبار و اطلاعات منتشر شده مطلع شوند. 
وی یکی از رویکردهای ستاد را ورود به عرصه های اجتماعی دانست و طرح راهکار را اقدامی برای اجرای طرح مومنانه در سراسر کشور با وجود شرایط کرونایی دانست. 
مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: بیش از ۴۰۰ هزار نفر تاکنون آموزش های لازم را دیده اند و از مهر تا بهمن امسال ۱۶ هزار و ۷۰۰ اثر تولیدی به این ستاد ارسال شده است. 
وی از گسترش فعالیت های کانون ها در قالب امضای تفاهم نامه ها خبر داد و گفت: سال گذشته یک تفاهم نامه با بسیج داشتیم و امروز در عرصه ورزش های همگانی یک تفاهم نامه با وزارت ورزش و جوانان امضا می کنیم. این تفاهم نامه ها در راستای تفکیک فعالیت هاست تا بتوانیم با هم افزایی و همدلی با سایر نهادها اقدامات موثرتری را انجام دهیم.
ارزانی روز گذشته به مناسبت بیست و هشتیم سالروز تاسیس کانون های فرهنگی هنری مساجد با صدور پیامی اعلام کرد: تاسیس ۲۶ هزار کانون فرهنگی هنری مساجد، بیش از ۱۰ هزار باب کتابخانه مجاور مساجد، جذب حدود دو و نیم میلیون نوجوان و جوان مسجدی و حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار فعالیت فرهنگی طی این مدت، نشان افتخار، مجاهدت و تلاش بی‌شائبه بچه‌های مسجد و دست‌اندرکاران کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =