بهره‌برداری از هفت طرح میراث فرهنگی همدان با دستور رییس‌جمهوری آغاز شد

همدان _ ایرنا _ بهره برداری از هفت پروژه میراث فرهنگی استان همدان روز دوشنبه طی آیینی با حضور معاون وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و با دستور رییس جمهوری در یک ارتباط زنده تصویری در موزه مخزن تپه هگمتانه آغاز شد.

به گزارش ایرنا، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان در این آیین گفت: برای اجرا و بهره برداری از این طرح‌ها شامل افتتاح موزه و پروژه مرمت بناهای تاریخی، در مجموع بیش از ۶۱ میلیارد تومان هزینه شده است.

«علی مالمیر» با اشاره به اینکه با بهره برداری از این پروژه ها زمینه اشتغال بکار ۱۱۷ فراهم شده است، اظهار داشت: این طرح ها شامل افتتاح «مخزن موزه منطقه غرب کشور» و همچنین مرمت بناهای تاریخی «ایوان مسجد جامع همدان، نمخانه مسجد جامع، کاروانسرای حاج صفرخان، آرامگاه بوعلی سینا، حمام گلشن نهاوند و خانه اقتداری تویسرکان» است.

مخزن موزه منطقه‌ای غرب کشور

مخزن موزه منطقه ای غرب کشور با هشت هزار و ۵۰۰ مترمربع فضای موزه و یک هزار و ۸۰۰ مترمربع مخزن امن، یکی از مهم‌ترین پروژه‌های میراث فرهنگی استان همدان برای حفظ آثار میراث منقول استان و غرب کشور است.

عملیات اجرایی مخزن امن این موزه به پایان رسیده و فردا افتتاح می شود و براساس برنامه ریزی انجام شده ساختمان موزه منطقه غرب کشور نیز تا خرداد سال آینده به طور کامل تکمیل و به بهره برداری خواهد رسید.

مسجد جامع همدان

بنای مسجد جامع همدان در ابتدای خیابان اکباتان و محدوده میدان امام خمینی(ره) به عنوان یکی از قدیمی ترین و معتبرترین مساجد استان و کشور قرار دارد.

بنای فعلی مسجد با شکل نامنظم هندسی دارای صحن مستطیل شکل در میان، ۳ ایوان در جهات جنوبی، شرقی و شمالی، چندین شبستان، گنبد و گنبدخانه، ۶ مناره و چند حجره است.

بخشی هایی از این مسجد در قرن اخیر به بناهای دوره قاجاریه الحاق شده است.

پروژه مرمت این بنای مذهبی تاریخی اجرا و فردا به بهره برداری می رسد.

کاروانسرای حاج صفرخان

کاروانسرای صفرخان همدان مربوط به دوره قاجار است که در بازار قدیمی شهر و محدوده کاروانسرای نو واقع شده، این بنا سال ۱۳۷۷ در فهرست میراث ملی کشور ثبت شده است.

کاروانسراهای درون شهری، محل مبادلات کالاهای تجاری و نیز مکانی امن برای اقامت مسافران و تجار بوده است، این کاروانسراها، عمدتا در جنب بازار و مرتبط با بازارها بوده اند.

آرامگاه بوعلی سینا 

بنای یادبود شیخ الرئیس بوعلی(در محل مقبره این دانشمند) در زمان قاجاریه احداث شده و ساختمان فعلی آرامگاه نیز به مناسبت هزارمین سالروز تولد این دانشمند بزرگ به همت انجمن آثار ملی ایران در سال ۱۳۳۳ خورشیدی به بهره برداری رسید.

طرح و نقشه اولیه این بنا در خرداد سال ۱۳۲۴ توسط انجمن آثار ملی بین مهندسان و فارغ‌التحصیلان رشته معماری به مسابقه گذاشته شد و با نظر آندره گدار و مهندس فروغی، طرح پیشنهادی مهندس «هوشنگ سیحون» برای ساخت بنای آرامگاه پذیرفته شد.

در نیمه سال ۱۳۲۶ انجمن تصمیم به اجرای طرح گرفت و سال بعد هوشنگ سیحون طرح پیشنهادی را به عنوان پایان‌نامه به دانشکده هنرهای زیبای پاریس تقدیم کرد و اوایل سال ۱۳۲۸ ساخت این آرامگاه آغاز شد.

 نقشه آرامگاه بر اساس قدیمی‌ترین بنای تاریخ‌دار اسلام در ایران یعنی گنبد قابوس (در استان گلستان) که از شاهکارهای معماری به‌ شمار می‌آید، طراحی شده است.

خانه اقتداری 

خانه اقتداری در شهرستان تویسرکان نیز مربوط به دوره قاجار است، این بنا نیز سال ۱۳۸۱ در فهرست میراث ملی کشور به ثبت رسیده است.

حمام تاریخی گلشن

حمام تاریخی گلشن در شهر نهاوند با حدود ۳۰۰ مترمربع، سال ۱۳۸۷ در فهرست میراث ملی کشور ثبت شده است.

آیین بهره‌برداری از ۲۷۲۱ طرح وزارتخانه‌های تعاون، کار و رفاه اجتماعی و میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به ارزش ۱۵ هزار و ۸۰۴ میلیارد تومان امروز(دوشنبه) به صورت سراسری در یک ارتباط زنده تصویری با حضور و دستور رییس‌جمهوری آغاز شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =