یک استاد دانشگاه: ساخت پارک آبخیز در کاشمر ضرورت دارد

مشهد- ایرنا- عضو هیات علمی گروه مهندسی آب مرکز آموزش عالی کاشمر بر ضرورت ساخت پارک آبخیز در کاشمر به عنوان رویکردی نوین در راستای توسعه پایدار تاکید کرد.

هادی معماریان روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: حوضه آبخیز شهری کاشمر و همچنین خلیل آباد و ریوش این قابلیت را دارد که با ساخت پارک آبخیز علاوه بر اهداف زیست محیطی به اهدافی نظیر توسعه گردشگری طبیعت، تنوع درآمدی و پایداری اقتصادی نیز برسیم.

وی با بیان این که یکی از مهم‌ترین حوضه‌های آبخیز شهری کاشمر، حوضه آبخیز سیدمرتضی است که با مساحتی در حدود پنج هزار هکتار مهمترین جاذبه گردشگری طبیعی منطقه محسوب می‌شود ادامه داد: وجود تشکیلات زمین‌شناسی آذرین و نفوذناپذیر این حوضه را به یکی از سیل‌خیزترین حوضه‌های آبخیز منطقه تبدیل کرده است که هر ساله به ویژه در بارش‌های بهاره حجم عظیمی از رواناب را به پایین دست منتقل می کند ضمن این که در حدود دو سوم سال رودخانه اصلی آن دارای آب پایه است و نقش بسیار مهمی نیز در تغذیه آبخوان کاشمر دارد.

عضو هیات علمی گروه مهندسی آب مرکز آموزش عالی کاشمر گفت: از ویژگیهای مهم دیگر حوضه آبخیز شهری کاشمر که آن را مناسب برای احداث پارک آبخیز می کند می توان به فاصله کم آن تا شهر کاشمر، وجود مضجع شریف امامزاده سیدمرتضی (ع) در خروجی حوضه، وجود ذخیره گاههای ژنتیکی بادامشک، بنه، زرشک وحشی و برخی گیاهان دارویی دیگر، سایتهای پرورش ماهی و زنبور عسل، شیب زیاد زیرحوضه ها برای احداث سازه‌ها و بندهای کنترلی گابیونی و سنگ و سیمانی به منظور پلکانی نمودن و آبشاری کردن آبراهه‌ها و ایجاد مناظر و چشم‌اندازهای زیبا، وجود دامنه‌های خاکدار برای ساخت شیارهای ممتد و منقطع ، حضور زیاد گردشگران طبیعت و کوهنوردان در حوضه و وجود جاده آسفالته کاشمر-ریوش با کیفیت مناسب اشاره کرد.

معماریان افزود: احداث پارک آبخیز در این حوضه موجب گسترش فرهنگ محیط زیستی به خصوص برای دانش آموزان می شود و آنها می‌توانند در گردشگری‌های منظم از طریق مدارس از این حوضه بازدید کنند ضمن این که احداث ایستگاه هیدرومتری و باران سنجی همراه با پارک آبخیز در این حوضه می‌تواند نقش مهمی در توسعه مطالعات علمی و تحقیقاتی دانشگاه‌های منطقه به خصوص اعضای هیات علمی گروه مهندسی آب مرکز آموزش عالی کاشمر داشته باشد.
وی ادامه داد: در سالهای اخیر سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور در این زمینه رویکرد نوینی را در پیش گرفته و لازم است که مسوولان شهرستان از فرصت به وجود آمده و این رویکرد تازه برای توسعه پایدار کاشمر حداکثر استفاده را بکنند.
پارک آبخیز نوعی پارک یا بوستان است که با استفاده از ظرفیت حوضه‌های آبخیز و موقعیت دره‌ها در مناطق کوهستانی ایجاد می‌شود. بهره‌گیری از مناظر طبیعی و چشم‌انداز آبی از ویژگیهای بارز این گونه تفرجگاههاست. 

پارک‌های آبخیز یکی از رویکردهای نو در مدیریت منابع طبیعی محسوب می‌شوند. برخی از حوضه‌های آبی منتهی به شهرها هستند و اگر کارکردهای آبخیزداری اعم از کنترل سیلاب‌ و رواناب‌ها و حفاظت خاک در آنها انجام و در کنار آن جنگل‌کاری، ایجاد پیست‌های دوچرخه‌سواری، پیاده‌روی، رصدخانه‌ها و پارک‌ها صورت گیرد جنبه تفرجگاهی در منطقه تقویت شده و به پایداری اکوسیستم منطقه و حتی درآمدزایی پایدار کمک می کند.

کاشمر در ۲۲۸ کیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 15 =