دبیرخانه بیست و یکمین فراخوان ملی پرسش مهر ریاست جمهوری آغاز بکار کرد

تهران- ایرنا- مدیرکل فرهنگی هنری اردوها و فضاهای پرورشی وزارت آموزش و پرورش، از آغاز به کار دبیرخانه کشوری دریافت آثار بیست و یکمین فراخوان ملی پرسش مهر ریاست جمهوری خبر داد.

به گزارش روز دوشنبه معاونت پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش، علی رمضانی با اعلام این خبر اظهار داشت: پس از به صدا درآمدن «زنگ مهر» در ابتدای سال تحصیلی جاری، توسط رئیس جمهوری و تعیین سؤال ملی پرسش مهر با موضوع: «فرزندانم! برای مقابله با ویروس کرونا، چگونه باید به اعضای خانواده خود، همکلاسی ها، مدرسه و دوستان یاری و کمک کنیم» بخشنامه شرکت در این جشنواره به مدارس سراسر کشور ابلاغ شد.

وی گفت: به رغم باز نبودن مدارس به شکل حضوری و برگزاری کلاس ها به صورت آنلاین، دانش آموزان و فرهنگیان سراسر کشور از این فراخوان استقبال بی نظیری کردند؛ در فراخوان امسال بالغ بر ۲ میلیون و ۶۴۷ هزار و ۵۲۹ نفر-رشته برای شرکت در این جشنواره اعلام آمادگی کردند.

رمضانی افزود: از امروز آثار برگزیده استان ها که در مرحله مدرسه، منطقه و استان داوری شده‌اند، به دبیرخانه کشوری ارسال خواهند شد و پس از آماده شدن در اختیار داوران مرحله کشوری قرار خواهند گرفت تا برگزیدگان این جشنواره در مرحله کشوری نیز مشخص شوند.

وی گفت: دبیرخانه دریافت آثار مرحله کشوری فراخوان ملی پرسش مهر ریاست جمهوری، به میزبانی اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران و با محوریت کانون فرهنگی تربیتی شهید مفتح تهران از تاریخ ۱۷ تا ۲۰ اسفند ۱۳۹۹ فعالیت خواهد کرد.

این فراخوان در بیش از ۲۰ رشته و گرایش برای دانش آموزان و معلمان به صورت مجزا طراحی شده است.

به گزارش ایرنا، هر ساله رییس جمهوری با هدف پرورش روحیه پرسش‌گری و توانایی نقد و تحلیل پدیده‌ها، ایجاد تعامل بیشتر میان معلمان و دانش‌آموزان، ایجاد نشاط، شادابی و تحرک بیشتر در مدارس، ترویج و تقویت امر تحقیق و پژوهش در آموزش و پرورش، گسترش و تقویت فعالیت‌های گروهی و کشف، رشد و پرورش استعدادهای بالقوه در آئین گشایش مدارس و آغاز سال تحصیلی جدید خطاب به دانش‌آموزان کشور، سوالاتی را با عنوان «پرسش مهر» مطرح می‌کند.

در واقع سوالات مطرح شده از جانب رییس جمهوری متناسب با مهمترین موضوعات کشور یا عرصه تعلیم و تربیت است که اینک با گذشت ۲۰ سال از این رویداد، به یکی از نمادهای آغاز سال تحصیلی تبدیل شده است.

کلید اولیه اجرای طرح پرسش مهر همزمان با آغاز سال تحصیلی ۷۷ -۱۳۷۶ و در مراسم بازگشایی مدارس توسط رئیس جمهوری وقت زده شد و وی با حضور در یکی از مدارس زلزله زده استان اردبیل خطاب به دانش‌آموزان، جوانان و نوجوانان کشور و دعوت از آنان برای مشارکت فعال و گسترده و ارائه راه حل‌های عملی برای حل مشکل جامعه، سنت حسنه‌ای را در عرصه فرهنگی پایه گذاری کرد.

اولین پرسش مهر در قالب طرح مسابقه بزرگ فرهنگی پاسخ به سوالات رئیس جمهوری به مناسبت آغاز سال تحصیلی و در تمام رشته‌های فرهنگی و هنری مطرح شد و در مجموع پنج میلیون و ۵۳ هزار و ۷۶۷ دانش‌آموز در آن شرکت و برگزیدگان دانش‌آموزی جوایز خود را از رئیس جمهوری دریافت کردند.

اما این رسم تداوم پیدا کرد و در ابتدای سال تحصیلی ۹۹-۹۸ رییس جمهوری این سوال را به عنوان پرسش مهر از دانش آموزان پرسید که «آیا محیط مدرسه یک محیط دلپذیر، شاد، دلخواه و پرنشاط برای شما هست؟ و دولت، خانواده، معلمان و خود دانش آموزان چکار باید بکنند که این محیط شاداب تر، دلپذیرتر و برای دانش آموزان امن تر و دوست داشتنی تر شود؟»

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha