اشتغال‌زایی در صنایع کشور ۲۸ درصد افزایش یافت

اردبیل - ایرنا - معاون امور صنایع وزیر صنعت ،معدن و تجارت گفت: امسال میزان اشتغال‌زایی در صنایع کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۸ درصد رشد داشته است.

به گزارش ایرنا ، مهدی صادقی نیارکی روز دوشنبه در همایش فعالان بخش خصوصی اردبیل افزود: در ۱۰ ماه امسال برای ۱۰۷ هزار نفر در بخش صنعت کشور اشتغال ایجاد شده است.

وی با اشاره به افتتاح طرح‌های صنعتی در کشور اظهارکرد: امسال پنج هزار و ۷۰۰ واحد صنعتی در کشور به بهره‌برداری رسیده که نشان می‌دهد برغم مشکلات ناشی از ویروس کرونا و تحریم‌های ظالمانه جهش خوبی در صنعت کشور اتفاق افتاده است.

صادقی نیارکی افزایش صدور پروانه بهره‌برداری صنایع را یادآور شد و گفت : در ۱۰ ماه  امسال میزان صدور پروانه بهره‌برداری واحدهای صنعتی هشت درصد و جواز تاسیس هم ۳۸ درصد رشد داشته است.

معاون امور صنایع وزارت صمت از فعال شدن ۱۵۰۰ واحد تولیدی و صنعتی راکد در کشور خبرداد و اظهارکرد: این واحدهای تولیدی و صنعتی در استان‌ها به چرخه تولید برگشتند که سهم استان اردبیل ۵۶ واحد با اشتغال‌زایی ۱۲۰۰ نفر می‌باشد.

وی افزود: این وزارتخانه تلاش داشته امسال مواد اولیه موردنیاز صنایع را با قیمتی پایین تامین و در اختیار تولیدکنندگان قرار دهد تا آنها با کمترین مشکل به تولید و اشتغال بپردازنند.

صادقی نیارکی ادامه داد: برای تامین نقدینگی صنایع از سه طرح استفاده شد که یکی از طرح‌ها به نام رونق تولید است و در این طرح این وزارتخانه با انعقاد تفاهم‌نامه با بانک‌های عامل با پرداخت تسهیلات نقدینگی موردنیاز صنایع را تامین کرد.

معاون امور صنایع وزیر صنعت ،معدن و تجارت گفت: طرح دیگر استفاده از کارگروه رفع موانع تولید است که در این کارگروه اقدامات ارزنده‌ای برای تامین نقدینگی صنایع انجام شد و یکی از این فعالیت‌ها تصویب تامین ۵۰۰ هزار میلیارد ریال اعتبار از شورای پول و اعتبار برای تزریق در صنایع است.

وی بیان کرد: طرح سوم افزایش پرداخت تسهیلات با توجه به صورت‌های مالی بنگاه‌هاست که در گذشته بر اساس برآورد و میانگین ۷۰ درصد صورت مالی هر بنگاه تسهیلات پرداخت می‌شد که این سقف  تا ۹۰ درصد افزایش یافته است.

صادقی نیارکی با تشریح شاخص‌های تولید و رشد سرمایه‌گذاری صنعتی گفت: شاخص‌های کلان بیانگر روند روبه رشد در حوزه صنعت است و در استان اردبیل هم میزان جواز تاسیس از ۱۳۲ به ۲۱۷ جواز تاسیس افزایش یافته است.

معاون امور صنایع وزارت صمت با اشاره به هدف‌گذاری توسعه ساخت داخل در استان‌ها اظهارکرد: در سال جاری افزایش تولیدات داخلی با هدف مدیریت واردات و کاهش ارزبری در استان‌ها هدف‌گذاری شده است و تلاش دولت با همکاری مجلس و قوه قضاییه تداوم تولید ،خفظ اشتغال و توسعه صادرات در کشور است.

افتتاح ۲ طرح تولیدی با سرمایه‌گذاری ۱۳ هزار و ۸۰۰ میلیارد ﷼ و اشتغال‌زایی برای یک هزار و ۲۲۰ نفر و بازدید از چند واحد صنعتی از دیگر برنامه‌های سفر یک‌روزه وزیر صنعت، معدن و تجارت و هیات همراه به استان اردبیل بود.

در این همایش از صادرکنندگان نمونه استان اردبیل تجلیل شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha