طرح حفاظت خاک و کنترل رسوب حوزه باشماق چای میانه افتتاح شد

تبریز- ایرنا- طرح حفاظت خاک و کنترل رسوب حوزه باشماق چای واقع در بخش مرکزی میانه با ۹ میلیارد ریال اعتبار از محل صندوق توسعه ملی افتتاح شد.

به گزارش ایرنا، این طرح در سطح هفت هزار و ۸۰۰ هکتار و اجرای پنج سازه سنگ‌ملاتی در تیپ های دو، سه و چهار متری در حجم ۲۵۰۰ متر مکعب از سوی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اجرا شد.

معاون برنامه‌ریزی و توسعه فرمانداری ویژه شهرستان میانه در مراسم افتتاح این طرح از اجرای ۹ طرح آبخیزداری در  سطح ۶۰ هزار هکتار با ۶۰ درصد اجرا و ۴۰ درصد در وصف اجرا خبر داد و گفت: در سال ۹۷ از محل صندق توسعه ملی ۵۰ میلیارد ریال برای طرح‌های حوزه آبخیز شهرستان اختصاص یافت.

عادل قاسمی اضافه کرد: از این اعتبار ۲۰ میلیارد ریال از سوی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در سال ۹۷ در حوزه آبخیز آقکند و ۳۰ میلیارد ریال آن در سال ۹۸ و ۹۹ در حوزه آبخیز ایشلق چای؛ باشماق  و تکمیل آقکند با حجم اجرایی ۸ هزار و ۲۰۰ متر مکعب هزینه شد.

 وی با بیان اینکه اجرای طرح های آب و خاک از ضروریات مهم در شهرستان است تصریح کرد: حفاظت و کنترل خاک و آب و هدایت طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری سبب شکوفایی بخش کشاورزی و رونق آن خواهد بود.

قاسمی،  کنترل فرسایش و هدررفت خاک،  کنترل و مهار سیل های ویرانگر،  تقویت سفره‌های زیرزمینی،  جلوگیری از حمل رسوبات به مخازن سدهای بزرگ، به حداقل رساندن خسارات وارده در اثر خشکسالی و تقویت مراتع با انجام عملیات بیولوژیکی را از مهمترین اهداف اجرای این طرح ها خواند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =