۱۸ اسفند ۱۳۹۹،‏ ۹:۳۳
کد خبرنگار: 2154
کد خبر: 84256329
۰ نفر

برچسب‌ها

تلاش‌های بشردوستانه سفیر ایران در یمن و خشم وابستگان سعودی

تهران – ایرنا - "کاترینا رینز" نماینده کمیته بین المللی صلیب سرخ در حالی با "حسن ایرلو" سفیر ایران در صنعا دیدار و درباره تحولات یمن رایزنی کرد که این ملاقات خشم دولت خودخوانده عبدربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی و غیرقانونی یمن وابسته به عربستان را برانگیخت .

به گزارش ایرنا، حسن ایرلو در این دیدار که روز یکشنبه برگزار شد ضمن درخواست از "کاترینا رینز" برای تحت فشار قرار دادن جامعه جهانی به منظور لغو محاصره علیه ملت یمن تأکید کرد محاصره بر همه عرصه‌های زندگی مردم یمن تأثیر گذاشته و بزرگترین بحران انسانی جهان را رقم زده است.

وی از سازمان جهانی صلیب سرخ خواست تا با فشار بر جامعه جهانی نسبت به محاصره یمن از سوی نیروهای ائتلاف به سرکردگی عربستان از شدت این بحران انسانی که در این کشور به وجود آمده است، بکاهد.  
نماینده صلیب سرخ نیز در این دیدار تأکید کرد تمام توان خود را برای ادامه تلاش‌ها در راستای کاستن از مشکلات انسانی ملت یمن به کار خواهد گرفت. 

پیش از این نیز "هشام شرف" وزیر امور خارجه دولت نجات ملی در صنعا در دیدار با حسن ایرلو سفیر ایران در یمن بر پاسخ مثبت صنعا به هر گونه دعوت به صلح عادلانه تأکید کرده بود.

وزارت خارجه دولت خودخوانده یمن وابسته به سعودی ها که مقر آن در ریاض قرار دارد، شب گذشته با ارسال یادداشت رسمی به کمیته بین المللی صلیب سرخ به دیدار شکل گرفته میان رینز و ایرلو به شدت اعتراض کرد و از آن به عنوان یک "اشتباه" نام برد و مدعی شده که در انتظار ارائه توضیح در این خصوص بسر می برد.

این در حالی است که دیدار یاد شده در راستای اقدامات تاثیرگذار و مثمرثمر سفیر ایران در صنعا و تلاش های مشترک بشردوستانه ایران و صلیب سرخ جهانی جهت ارائه کمک های نوع دوستانه و  حمایت از مردم مظلوم و ستمدیده یمن صورت گرفته است.

نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد از جمله بهداشت جهانی و یونیسف بارها هشدار داده‌اند که براثر ادامه حملات متجاوزان به یمن، مردم این کشور با قحطی و بروز یک فاجعه انسانی که در قرن گذشته بی‌سابقه است، روبه رو هستند. 

عربستان سعودی از ششم فروردین ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک و چراغ سبز آمریکا، حملات گسترده‌ای را علیه یمن - فقیرترین کشور عربی - آغاز کرد تا به بهانه بازگرداندن «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی و فراری این کشور به قدرت، به اهداف و زیاده خواهی‌های سیاسی خود جامه عمل بپوشاند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =