غرس ۲۰ میلیون اصله نهال در پنج ناحیه رویشی جنگلی کشور هدفگذاری شد

تهران - ایرنا - قائم مقام معاونت امور جنگل‌ها در سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: امسال کاشت ۲۰ میلون اصله نهال در ۳۰۰ تا ۳۵۰ نقطه از پنج ناحیه رویشی جنگلی کشور هدف‌گذاری شده است.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، « رضا بیانی» افزود: کاشت این نهال ها بر اساس میزان بارندگی در نواحی جنگلی از اواخر آذر ماه امسال با کمک مردم و همچنین طبق قراردادهایی با پیمانکاران آغاز شده و تا اواخر فروردین ادامه خواهد داشت.

قائم مقام معاونت امور جنگل ها در سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیز داری کشور اظهارداشت: در هفته درختکاری، عملیات غرس نهال در سطح کسترده تری انجام می شود.

وی با اشاره به پنج ناحیه رویشی هیرکانی، زارگرسی، ارسبارانی، خلیج فارس - عمانی و ایرانی- تورانی در کشور اظهار داشت: بیشترین بارندگی در نواحی رویشی جنگلی ایرانی- تورانی و خلیج فارس-عمانی در آذرماه و دی ماه است و در این نواحی با نخستین بارندگی، نهالکاری آغاز شده و در حال حاضر نزدیک به ۳۰ درصد پیشرفت کار داشته ایم.

بیانی اضافه کرد: در سال جاری حدود ۵۷ هزار هکتار احیا، غنی سازی و توسعه جنگل با نهال های بومی همان مناطق برنامه ریزی شده است.

قائم مقام معاونت امور جنگل ها در سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیز داری کشور گفت: در هفته درختکاری در همه استان های کشور، نهال رایگان در اختیار مردم قرار می گیرد.

وی  با اشاره به این که ۲۰ میلیون اصله نهال که امسال غرس خواهد شد، تولید نهالستان های زیر مجموعه این سازمان است، افزود: نزدیک به ۱۰۰ نهالستان در منطقه جنگل های خارج از شمال و بیش از ۳۰ نهالستان در شمال کشور داریم که نهال های غیر مثمر تولید می کنند.

وی در مورد جنگلکاری اقتصادی اضافه کرد: امسال ۳۰ هزار هکتار جنگلکاری اقتصادی با مشارکت مردمی برنامه ریزی شده که در این زمینه حدود ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته ایم.

بیانی افزود: در جنگلکاری اقتصادی، گونه های دو منظوره جنگلی و اقتصادی مانند بادام، انجیر و گردو توسط مردم کاشته می شود.

وی هزینه کاشت، مراقبت و آبیاری هر نهال را ۲۲ تا ۲۵ هزار تومان عنوان کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =