ایجاد نقاط مشترک اقتصادی با آذربایجان، عراق و افغانستان ضروری است

تبریز-ایرنا- عضو کمیسیون امور داخلی و شوراهای مجلس شورای اسلامی با تاکید بر بهره برداری مناسب از نقاط مرزی، گفت: در این راستا ایجاد و راه اندازی نقاط مشترک مرزی با همسایگان از جمله جمهوری آذربایجان، عراق و افعانستان ضروری است.

احمد علیرضابیگی روز یکشنبه در جمع خبرنگاران، بهره مندی از مزیت های دوجانبه اقتصادی و تجاری را از اهداف ایجاد چنین نقاط مشترک اقتصادی در مرزها بیان و اضافه کرد: این موضوع در مرز با افغانستان، آذربایجان و عراق می تواند بسیار ثمربخش بوده و امتیازات بخش خصوصی در این راستا به منصه ظهور خواهد رسید.

وی اظهار داشت: شرایط تحریمی به ناچار کشور را به سمتی هدایت می‌کند که باید با همسایه ها به تفاهماتی برای متمرکز شدن مزیت ها در یک نقطه مشترک مرزی دست پیدا کنیم، از این رو در مرزهای یاد شده می توان به دنبال ایجاد فرصت های مقتضی بر اساس منافع دوجانبه پیش رفت و عمل کرد.

علیرضابیگی با اشاره به اینکه پیشتر شورای توسعه غرب کشور درباره ایجاد چنین نقاط مشترک تصمیم گیری می کرد، افزود: اما در حال حاضر این اختیار از این شورا سلب شده و دولت آن را به وزارت کشور سپرده است.

وی گفت: برای ساماندهی شرایط موجود در مرزها باید نقاط مجاور در مرزهای عراق مانند سردشت، پیرانشهر و باشماق و نیز مرز بازرگان، منطقه آزاد مشترک بین ایران و ترکیه اعلام شده و سازو کارهای آن برای مراودات تجاری و اقتصادی بین طرفین آماده شود.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی به مشکلات کولبران در مرزهای غربی کشور اشاره کرد و گفت: ساماندهی کولبران ضروری است تا ضمن مدیریت فعالیت آن ها، از وارد شدن آسیب های امنیتی به کشور نیز جلوگیری شود.  

علیرضابیگی با بیان اینکه مناطقی که کولبران فعالیت می کنند در زمان های گذشته نقاط عملیاتی بود و برای حفظ، حراست و برقراری امنیت در آنجا، شهدای بسیاری را تقدیم کرده ایم، افزود: بعد از دستور رهبر انقلاب دیگر شاهد رخدادهای امنیتی در مناطق مرزی غرب کشور نیستیم و مرزنشینان برای پابرجا بودن اقتصاد و گذراندن زندگی خود به هیچ وجه اجازه تحرکات ضدانقلاب را نمی دهند.

وی اظهار داشت: در استراتژی امنیتی کشور، مرزنشینان بهترین مرزبانان هستند اما به شرط اینکه قادر به تامین منافع آن ها باشیم.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =