شناسایی اراضی کشاورزی تغییرکاربری شده در کشور ۳۹ درصد افزایش داشت

شهرکرد -ایرنا- فرمانده یگان حفاظت از امور اراضی وزارت جهادکشاورزی با اشاره به افزایش آمار تغییر کاربری اراضی کشاورزی در سطح کشور گفت: امسال شناسایی اراضی کشاورزی که تغییرکاربری در آن انجام شده است، ۳۹ درصد افزایش داشت.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، ابراهیم حسن‌آبادی در سفر به چهارمحال و بختیاری در جمع مسوولان امور اراضی جهادکشاورزی استان افزود: افزایش شناسایی تغییر کاربری در اراضی کشاورزی و تصرفات، با همکاری مدیران و مسوولان، گشت‌های یگان حفاظت و تقویت همکاری مسوولان مختلف و همراهی و همکاری مردم با جهادکشاورزی انجام شده است.

وی اظهار داشت: در حوزه اجرای تبصره۲ قانون با موضوع قلع و قمع تصرفات غیرمجاز در اراضی کشاورزی که قانونگذار اجازه داده با هماهنگی دستگاه‌های متولی و دادستان‌ها، قلع و قمع تصرفات اجرایی شود نیز نسبت به مدت مشابه سال‌گذشته۱۰۷ درصد افزایش داشت.

حسن‌آبادی با اشاره به فعال شدن سامانه ۱۳۱ در سطح کشور در خصوص اطلاع‌رسانی تصرفات در اراضی و تغییر کاربری زمین‌ها گفت: امسال ۱۱۵ هزار تماس تلفنی با این سامانه برقرار شده است که از این تعداد ۲۹ هزار و ۴۵۶ مورد اطلاع‌رسانی در حوزه تغییر کاربری اراضی کشاورزی بوده است.

وی بر افزایش مشارکت مردم در شناسایی به موقع تخلفات در اراضی کشاورزی تاکید کرد و گفت: افرادی که آگاهانه یا غیرآگاهانه در اراضی کشاورزی اقدام به ساخت و ساز غیرمجاز کنند بنابر قانون با آنها برخورد خواهد شد.

فرمانده یگان حفاظت از امور اراضی وزارت جهادکشاورزی کشور گفت: هرگونه تغییرکاربری و تصرف اراضی کشاورزی جرم است و با متخلفان برخورد خواهد شد.

وی از کشاورزان و مالکان و افرادی‌ که قصد تغییر کاربری در اراضی کشاورزی دارند، خواست تا با مراجعه به جهادکشاورزی منطقه، مجوز تغییر کاربری را دریافت کنند و در صورتی که تغییر کاربری بدون مجوز باشد، قانون قلع و قمع اجرا و متخلفان مجازات نقدی خواهند شد.

فرمانده یگان حفاظت از امور اراضی جهادکشاورزی چهامحال و بختیاری نیز گفت: یگان حفاظت از امور اراضی استان از آذرماه سال‌گذشته با هدف حفظ و صیانت از اراضی کشاورزی و افزایش امنیت و همچنین برخورد با تغییرکاربری اراضی کشاورزی فعال شده است.

یوسف باقری افزود: امسال۸۵۱ مورد شناسایی تغییر کاربری در استان انجام شد که از این تعداد ۳۴۹ مورد از طریق اطلاع‌رسانی از سامانه ۱۳۱ بوده است.

وی اظهارداشت: در سالجاری برابر با تغییر کاربری‌های انجام شده ۱۰۰ درصد افزایش قلع و قمع در اراضی کشاورزی داشتیم.

باقری از مردم خواست تا در بحث حفظ اراضی کشاورزی هر گونه تغییر کاربری در اراضی کشاورزی را به سامانه ۱۳۱ اطلاع‌رسانی کنند. 

به گزارش ایرنا،چهارمحال و بختیاری دارای ۶۷هزار بهره بردار در بخش کشاورزی است که سالانه ۱.۵میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در این استان تولید می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =