هاشمی‌مقدم: کمالوندعاشق فوتبال است/استقلال برابر فولاد مشکل بزرگی داشت

تهران- ایرنا- پیشکسوت باشگاه استقلال گفت:استقلال نیمه اول مشکلی بزرگ داشت؛ فولاد، فضاها را بسته بود و استقلال تحت فشار بود و نمی‌توانست بازیسازی کند.

به گزارش ایرنا، امیر هاشمی مقدم در گفت‌وگو با ایرنا، راجع به نمایش استقلال با هدایت فرهاد مجیدی در دیدار برابر فولاد  که منجر به برتری یک بر صفر شد صحبت کرد.

فرهادِ مربی را نمی‌شناسم؛ کمالوند عاشق مربیگری است

پیشکسوت باشگاه استقلال درباره بازگشت فرهاد مجیدی به این تیم گفت: برای من خیلی عجیب بود. این دفعه سومی بود که فرهاد مجیدی برگشت. حالتی که او باشگاه را ترک کرد به نظر می رسید که فعلا به استقلال برنگردد. من هنوز فرهاد مجیدی را به عنوان مربی نمی‌شناسم. چون دوره‌های حضورش خیلی کوتاه بوده است. این برای من هنوز جای سوال دارد و به حدود ۱۰ هفته دیگر نیاز دارم تا ببینم چه تغییراتی در تیم حس می‌شود. چیزی که فعلا مهم است و مثبت بوده، حضور فراز کمالوند در کادر فنی است. نمی دانم کمالوند کمک مربی است یا مدیرفنی یا مشاور اما او کسی است که فوتبال را ساده نگاه می‌کند ولی خیلی عملی به آن توجه دارد. همین ساده گرفتن فوتبال یکی از مشکل‌ترین کارهایی است که یک مربی می‌تواند انجام دهد. او کم حاشیه است و نتایجش تا به اینجا خوب بوده و عاشق فوتبال است. دیگر وقت آن است که استقلال نام بزرگش را دوباره برگرداند و به قدرت اصلی فوتبال ایران تبدیل شود و کاری کند که تیم‌های دیگر مقابل این تیم احساس ترس کنند.

وی درباره بازی با فولاد و اینکه فرصت کوتاهی برای کادر فنی جدید وجود داشت تا تیم را آماده کند؛ تصریح کرد: وقت زیادی نیست. تنها کاری که یک مربی می‌تواند در این برهه کوتاه انجام دهد اول کار کردن از لحاظ روحی و روانی است و دیگر نکته تغییر جزیی در ارنج است. اقدام دیگری که می توان انجام داد، تصمیم‌گیری‌هایی است که در جریان بازی صورت می‌گیرد.

استقلال در نیمه اول یک مشکل بزرگ داشت

هاشمی مقدم در ادامه روی ۲ تصویر به صورت شماتیک راجع به دو نیمه متفاوت استقلال مقابل فولاد توضیح داد: من دو تصویر از چیدمان بازیکنان دارم. استقلال نیمه اول مشکلی بزرگ داشت. فولاد، فضاها را بسته بود. استقلال تحت فشار بود و نمی توانست بازیسازی کند. البته این فقط به خاطر تحت فشار قرار دادن فولاد نبود. به نظر من مقداری به خود استقلال هم مربوط بود. در نیمه نخست حدود پنج، ۶ بازیکن استقلال در نزدیکی ۱۸ قدم بازی می‌کردند و دیاباته، قایدی و اسماعیلی در عمق حضور داشتند و همین مساله فاصله بسیار زیادی را بین خطوط به وجود آورده بود. خط حمله فاصله زیادی را با هافبک و دفاع داشت. ریگی عملا بین دانشگر و یزدانی بازی می‌کرد. رضاوند در کنار ریگی بود. موسوی و غفوری چسبیده به هم بودند. تنها کسی که جرات نفوذ داشت محمد نادری بود که آن هم به خاطر نفوذهای قایدی در عرض زمین بود. اگر دقت کنید هیچکدام از حملات استقلال تا دقیقه ۳۰ بازی، حمله حساب‌شده‌ای نبود و همگی از روی اشتباهات حریف یا ضد حمله به دست آمد.  دیاباته روز خوبی نداشت و نمی توانست توپ را حفظ کند و زود آن را لو می‌داد. همین مساله باعث می‌شد تا دیگر بازیکنان فرصت نزدیک شدن به خط حمله را به وجود نیاورند. عملا مشکل بزرگ استقلال این بود که عمقی در خط دفاعی حریف به وجود نیاورد و تلاش‌های اسماعیلی هم جواب نداد.

ریگی، یکی از بهترین بازی‌هایش را انجام داد

وی در ادامه خاطرنشان کرد: ترجیح می دادم استقلال با یک هافبک تدافعی و ۲ هافبک نفوذی بازی کند. مدافعان بالاتر بازی کنند  و مظاهری بیرون از ۱۸ قدم بایستد. همین مساله به موسوی و نادری اتوماتیک‌وار اجازه نفوذ بیشتر می‌داد. از رضاوند و اسماعیلی می‌شد به عنوان ۲ هافبک هجومی در کنار هم استفاده شود. این اتفاق تقریبا در نیمه دوم رخ داد و فولاد تحت فشار قرار گرفت. سیستم دفاعی این تیم به هم ریخت و آزادی بیشتری به بازیکنان استقلال داده شد. هافبک‌ها نقش حمایتی بیشتر داشتند و بازیکنان نزدیک به هم بودند. در فضاهای مختلف حفظ توپ بهتر شد و تیم حریف مجبور به عقب‌نشینی شد. چیزی که برای من بسیار مثبت بود، رُل  مسعود ریگی بود. ریگی یکی از بهترین بازی‌هایش را انجام داد. او به خوبی توپ را کنترل می‌کرد و دفاع و حمله را به هم وصل می‌کرد. هم با توپ و هم بدون توپ عالی کار کرد. خوب بازی کردن او به اسماعیلی کمک کرد تا بتواند بهتر کار کند. او جای خالی بازیکنانی که نفوذ می کردند را نیز پر می‌کرد. و استقلال برد چون فضاها را از فولاد برد.

تعویض مرادی و غفوری را زیاد نپسندیدم

پیشکسوت باشگاه استقلال درباره تعویض‌های فرهاد مجیدی تاکید کرد: تعویض ارسلان و دیاباته به‌جا بود. در نهایت با یک پنالتی استقلال به برد رسید. تعویض مرادی و غفوری را زیاد نپسندیدم. نمی دانم مشکل کجا بود اما به نظرم مرادی بازیکنی نیست که بتواند گوش راست کار کند. استقلال با توجه به نمایش نیمه دومش مستحق برد بود. پیروزی در این بازی بسیار مهم بود. می‌گویند این بازی ۶ امتیازی بود. استقلال گل نخورد و این خیلی مهم بود. ریگی و نادری بسیار خوب کار کردند. موسوی در تیم جا افتاده است. تنها چیزی که پیشنهاد می‌کنم این است که بازیکنان جوانی چون دانشگر باید خودشان را از لحاظ روحی کنترل کنند. فصل طولانی در پیش است و این بازیکنان اگر کارت بیهوده بگیرند برای تیم مشکلات زیادی درست می‌شود. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha