با خریداران مار، سمندر و لاک‌پشت برخورد می‌شود

تهران - ایرنا - فرمانده یگان حفاظت محیط‌زیست گفت: چند سالی است در روزهای پایانی سال با خرید و فروش حیواناتی مانند مار، لاک پشت و سمندر برای قرار دادن بر سفره هفت سین مواجه هستیم که با این افراد به صورت جدی برخورد می‌شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، سرهنگ جمشید محبت خانی روز یکشنبه در نشست خبری افزود: به افراد متخلفی که اقدام به زنده گیری، حمل، فروش و عرضه حیوانات حیات وحش می کنند اخطار می دهیم که با جدیت با آنها برخورد خواهد شد.

وی اظهار داشت: زنده گیری حیات وحش جرم است و افراد متخلف را بعد از دستگیری به محاکم قضایی معرفی خواهیم کرد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست ادامه داد: مردم هم اگر با چنین موردی برخورد کردند موضوع را به سازمان محیط زیست اطلاع دهند و یا با شماره ۱۱۰ تماس بگیرند تا با این افراد برخورد شود.

وی همچنین به سبز کردن سبزه با حبوبات به ویژه گندم اشاره کرد و گفت: برخی تحقیقات نشان می دهد اگر برای سبزه عید از حبوبات استفاده نشود حدود چهار میلیون تن از مصرف یا هدر رفت حبوبات جلوگیری می شود، بهتر است نهال بکاریم.

سرهنگ محبت خانی افزود: همچنین بعد از ایام نوروز و در روز طبیعت (سیزده بدر) مردم سبزه ها را در رودخانه ها، دشت ها و حتی خیابان ها رها می کنند که علاوه بر اینکه چهره نازیبایی برای طبیعت ایجاد می کند موجب گرفتگی معابر آب می شود.

وی اظهار داشت: همچنین عده ای ماهی قرمزی که بر روی سفره هفت سین قرار می گیرد را در روز طبیعت رها می کنند که متاسفانه تعداد زیادی در رودخانه ها رها سازی می شوند در حالی که ماهی قرمز بومی کشور نیست و وجود آن در طبیعت موجب می شود به گونه ای مهاجم تبدیل شوند و این امر برای گونه های بومی مشکل ساز خواهد بود بنابراین بهتر است این افراد ماهی ها و حتی سبزه ها را در مکان هایی که شهرداری ها و دهیاری ها تعیین می کنند تحویل دهند.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =