۱۷ اسفند ۱۳۹۹،‏ ۱۸:۵۷
کد خبرنگار: 1021
کد خبر: 84255662
T T
۱ نفر

برچسب‌ها

مخابره فرکانس صلح به جهان از کوچه ای تنگ در نجف
لحظه خداحافظی مرجع شیعه و پاپ که بازتاب گسترده ای در رسانه ها داشت

بغداد - ایرنا - دیدار دو رهبری مذهبی جهان اسلام و مسیحیت با همه ی زوایای پیدا و آشکار آن، بار دیگر عراق را به صدر اخبار رسانه های منطقه و جهان کشاند؛ ملاقات این دو مرد با چهره هایی آرام در خانه محقر و کوچه ای تنگ ندای صلح را از سرزمین بین النهرین به گوش جهانیان رساند.

به گزارش ایرنا، پاپ قبل از سفر خود به عراق؛ دیدار با آیت الله سیستانی را از اهداف مهم سفرش عنوان کرده بود. این جلسه غیر علنی بین دو قطب مذهبی در جهان شیعه و کاتولیک اهمیت فراوانی برای رسانه های منطقه و جهان داشت و بطور ویژه و زنده به شرح و اهممیت این دیدار پرداختند.

دیروز شنبه بیش از ۳۳۰ خبرگزاری و شبکه تلویزیونی به ۹ زبان مختلف دنیا اخبار دیدار حضرت آیت الله سیستانی و پاپ فرانسیس را پوشش داده و مخابره کردند. پس از سال ۲۰۰۳ و سقوط صدام و حمله نظامی آمریکا پس از واقعه ۱۱ سپتامبر عراق تاکنون تا به این حد در کانون توجه رسانه های جهان قرار نداشت.

در این بین در رسانه های عرب زبان منطقه و جهان از جمله بی بی سی عربی با بررسی وضعیت و توضیح پراکندگی جمعیت مسیحیان عراق و همچنین پوشش سخنان پاپ فرانسیس درباره اوضاع مسیحیان این کشور،  دیدار پاپ و آیت الله سیستانی را جلسه ای توصیف کرد که "از نظر تاریخی اولین دیدار پاپ کلیسای کاتولیک و مرجع بزرگ شیعیان در عراق بود".

رسانه انگلیسی با توصیف آیت الله سیستانی به "پدر معنوی بزرگترین جامعه مذهبی عراق" در بخش هایی از گزارش به تاکید معظم له بر حقوق مسیحیان در عراق پرداخت.

نکته ای که توجه این رسانه را به خود جلب کرد این بود که در دیدار پاپ فرانسیس و آیت الله سیستانی که کمتر از یک ساعت به طول انجامید، "این دو بدون ماسک روی صورت صحبت کردند" این مساله از آنجا برای فرانس۲۴ جذاب به نظر آمده که بنا به اعلام رسانه ها، تمامی اشخاصی که در طول سفر ۳ روزه پاپ به عراق با وی ملاقات داشته اند، یا واکسینه شده اند و یا از آنها تست کرونا گرفته شده است.  

خبرگزاری فرانس ۲۴ هم با تیتر کردن بیانات آیت الله سیستانی پیرامون زندگی مسالمت آمیز مسیحیان عراق و توجه ایشان به این مساله دیدار این دو شخصیت دینی را با اقتباس از بنرهای نصب شده در سطح شهر نجف، "دیدار تاریخی بین مناره ها و ناقوس ها" توصیف کرد و در ادامه، به نقش برجسته این شخصیت شیعی در روند سیاسی عراق و تاثیرات منویات ایشان بر جامعه این کشور پرداخت.

تارنمای المیادین هم با برجسته سازی نقش بی بدیل آیت الله سیستانی و ارشادات ایشان به منظور مقابله با تروریسم در عراق این دیدار را "افق جدیدی از همگرایی" عنوان کرده و نوشت: "پاپ مشتاقانه منتظر دیدار با مرجعیت شیعه بوده است که می تواند با توجه به موقعیت و وزانت ایشان در عراق افق های جدید همگرایی را بیابد".

ایجاد فرصتی برای ترمیم فضای روانی جامعه عراق نسبت به ادیان و ارتقای روابط بین مذاهب از مسائلی است که المیادین بعنوان نتایج جلسه آیت الله سیستانی و پاپ فرانسیس برشمرده است.

از نظر تارنمای العربیه متعلق به عربستان سعودی حضور رهبران غربی در منزل مرجع شیعه امری عجیب به نظر می آمد که برای اولین اتفاق افتاده است. العربیه تاکیدات مرجع تقلید شیعیان بر خودداری قدرت‌های جهان از جنگ افروزی و ایجاد صلح را بدون این‌که اشاره ای به مساله فلسطین کند در اخبار خود جای داد.
همچنین تقدیر پاپ از مرجعیت شیعه و جامعه شیعیان در اخبار العربیه به چشم نمی خورد و این رسانه سعودی به ذکر تقدیر پاپ از آیت الله به منظور دفاع از مستضعفان اکتفا کرد.

این موضوع از آنجایی حائز اهمیت بیشتر است که آیت الله سیستانی در بیانات خود طی دیدار با پاپ از مساله فلسطین به عنوان یکی از موضوعات اصلی جهان در محور صلح یاد کرد.  

خبرگزاری قطری الجزیره هم به دعوت دو چهره دینی مسیحیت و تشیع به عقل گرایی و دست کشیدن از جنگ اشاره داشت و به بررسی نکات بیانیه های واتیکان و دفتر آیت الله سیستانی پرداخت.

شبکه آمریکایی الحرة نیز با پوشش زنده حمل و نقل هیات پاپ، برنامه های خود را به این جلسه اختصاص داد و به جنبه های مختلف دیدار با سیاست و رویکرد خاص خود پرداخت.

سادگی جلسه غیرعلنی این دو زعیم معنوی در خانه مرجع عالیقدر شیعیان توجه شبکه الحره را جلب کرد. خانه ی استیجاری آیت الله سیستانی و کوچه تنگی که پاپ را مجبور کرد از خودرو تشریفاتی خود پیاده شده و حدود ۳۰ متر پیاده روی کند تا به منزل آیت الله برسد.

جدای از عدم موافقت دفتر سید و زعیم شیعیان عراق با حضور مقامات سیاسی این کشور در جلسه، فیلم منتشره از لحظه وداع دو پدر معنوی الحره را برآن داشت تا "دست های درهم تنیده" زعیمان مذهبی را بطور خاصی پوشش دهد.  

کوچه ای که منزل مرجع عالیقدر شیعه در آن قرار دارد و توجه رسانه ها را به خود جلب کرد

البته سادگی دیدار و محل آن توجه تارنمای اسکای نیوز عربی را جلب کرد و با ذکر سابقه سفرهای پاپ به کشورهای مسلمان همچون ترکیه، اردن و آذربایجان درخواست پاپ فرانسیس مبنی بر گفت و گوی ادیان را یادآور شد.

رسانه روسی "روسیا الیوم" هم علاوه بر تواضع آیت الله سیستانی به بررسی زندگینامه سیاسی ایشان پرداخت. در یادداشت های جداگانه ای نیز به بخشی از بیانیه واتیکان که در آن از مرجعیت شیعه و جامعه شیعیان بخاطر مقابله با تروریسم و داعش در عراق قدردانی شده بود اشاره کرده و منویات آیت الله سیستانی مبنی بر دست کشیدن از جنگ نیز بخش دیگر آن بود.

این ملاقات چندان هم بدون حاشیه و شیطنت یا دست کم جهت گیری رسانه ای نبود؛  برخی رسانه ها با ایجاد دودستگی بدنبال مخدوش کردن نتایج این ملاقات بودند.
مجری شبکه تلویزیونی "آی نیوز" که در عراق فعالیت دارد، در مصاحبه با سخنگوی دارالافتاء عراق بدون توجه به مراسم مشترک در شهر اور که پاپ با نمایندگان طوایف و مذاهب مختلف عراق  برگزار کرد،  نظر وی را درباره ملاقات نکردن پاپ فرانسیس با مرجعیت اهل تسنن عراق پرسید که این عالم اهل سنت با قاطعیت پاسخ داد: "این دیدار با مرجعیت اعلای دینی عراق صورت گرفته و به منزله دیدار با تمام مسلمین است و این نه تنها نظر من بلکه نظر دارالافتاء عراق است".

سفر سه روزه پاپ به عراق از روز جمعه آغاز شد که در روز ابتدایی به دیدار با مقامات سیاسی و چهره های مذهبی مسیحیت گذشت. برنامه های وی در روز دوم بوسیله دیدار تاریخی با مرجعیت عالی عراق آغاز شده و با سفر به شهر تاریخی اور و اجرای مراسم دینی در آنجا و کلیسایی در بغداد ادامه یافت. روز آخر نیز به استان های شمالی عراق که اکثریت مسیحیان درآنجا سکونت دارند معطوف شده است. پاپ ابتدا به اربیل، سپس موصل و قره قوش رفت و دوباره به اربیل بازگشت.

پاپ فرانسیس فردا صبح /دوشنبه/ عراق را به مقصد واتیکان در رم ایتالیا ترک خواهد کرد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha