۱۸ اسفند ۱۳۹۹،‏ ۱۰:۰۲
کد خبرنگار: 1026
کد خبر: 84255548
۰ نفر

برچسب‌ها

مازندرانی‌های ساکن خوزستان با تست منفی به خانه برگردند

ساری - ایرنا - معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت که مسافران و آن دسته از شهروندان مازندرانی که در مناطق قرمز کرونایی از جمله استان خوزستان کار یا زندگی می کنند در صورتی می‌توانند وارد مازندران شوند که نتیجه تست منفی کرونا داشته باشند.

دکتر قاسم اویس روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : مدیران شبکه حمل و نقل سه گانه ریلی ، هوایی و زمینی در شهرهای  مبداء با الگوی رنگ بندی قرمز کرونایی بویژه استان خوزستان که درگیر کرونای انگلیسی است ، باید با هماهنگی دانشگاه های علوم پزشکی منطقه نسبت به انجام تست پی سی آر از مسافرانی که قصد خروج از استان را دارند در محل پایانه های مسافربری اقدام کنند.
وی اجرای این طرح را باعث جلوگیری از گسترش شیوع ویروس کرونای انگلیسی به سایر مناطق کشور بخصوص استان مازندران دانست که بتازگی با فروکش کردن موج سوم شیوع کرونا با کاهش آمار بیماران کووید ۱۹ بستری در بیمارستان های مواجه شد.
او ادامه داد : در شرایط فعلی بیش از ۹۰ درصد از مسافرت ها به استان های کشور از جمله مازندران با خودروهای عمومی انجام می شود و الزام مسافران شهرهای قرمز به خصوص استان خوزستان به داشتن تست منفی کرونا  از گسترش آلودگی ها به سایر استان ها جلوگیری می کند.
دکتر اویس در مورد نگرانی ستاد استانی مقابله با کرونا مبنی بر اتخاذ تدابیر لازم برای انجام تست کرونا از کارگران مازندرانی شاغل در استان خوزستان به عنوان یکی از استان های  درگیر با ویروس کرونای انگلیسی هنگام ورود به مازندران ، گفت :  برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونای انگلیسی در مازندران ، باید انجام تست کرونا از کارگران مازندرانی شاغل در استان خوزستان  که قصد سفر به زادگاهشان را دارند، در پایانه های حمل و نقل عمومی شهرهای مبداء  انجام شود.
وی انجام تست کرونا از مسافران در مبداء را باعث جلوگیری انتشار بیماری در شهرهای مقصد دانست و اظهار داشت : برنامه وزارت بهداشت برای سفرهای ضروری نیز انجام تست از مبداء است و صرفا مسافرانی می توانند مجوز جا به جایی بگیرند که تست آنها منفی باشد.
ستاد مقابله با کرونا استان مازندران در آخرین نشست خود که دیروز شنبه برگزار شد ، از دانشگاه علوم پزشکی ، اداره کل صنعت ، معدن و تجارت و اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی خواسته بود تا در باره بازگشت کارگران مازندرانی ساکن خوزستان که کرونای انگلیسی در آنجا شایع است ، به زادگاهشان در تعطیلات عید پیش بینی های لازم را انجام دهند.

اگر چه آمار مشخصی از تعداد کارگران مازندرانی شاغل در استان خوزستان در دست نیست ، ولی بسیاری از نیروهای کار ماهر مازندران با توجه به دستمزدهای بالای پیشنهادی در استان های دارای آب و هوای گرم و شرجی به صورت فصلی به آن استان ها برای انجام کار می روند.
اغلب این مسافران به صورت گروهی و مجردی به وسیله قطار سفر می کنند و گاهی هم سفر با اتوبوس و هواپیما نیز انجام می شود.


رصد مسافران با سامانه سروا
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای مازندران هم در این مورد گفت : از اوایل آذر ماه سال جاری برای جلوگیری از مسافرت بیماران کووید ۱۹ ، تمام پایانه های مسافربری عمومی در استان های کشور امکان رصد مسافران از طریق کد ملی در سامانه راهداری و حمل و نقل جاده ای موسوم به « سروا » فراهم شد.
عباسعلی نجفی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود :  با اتصال این سامانه به سامانه سلامت وزارت بهداشت ، از طریق ارائه کد ملی در هنگام دریافت بلیت ، بیمارانی که تست کرونا آنها مثبت باشد، امکان صدور بلیت برایشان وجود ندارد و توسط متصدیان صدور بلیت شناسایی و از داخل ترمینال با همکاری نیروی انتظامی به قرنطینه اجباری فرستاده می شوند.
وی گفت : براساس مصوبه ستاد استانی مقابله با کرونا در صورت سفر مازندرانی های مقیم استان خوزستان که در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارد با سرویس حمل و نقل عمومی به زادگاهش امکان رصد با سامانه سروا وجود دارد و نیاز به تست گیری در مقصد وجود ندارد.
براساس اعلام وزارت بهداشت و درمان در حال حاضر ۱۱ شهرستان در کشور در وضعیت قرمز، ۳۲ شهرستان نارنجی، ۲۵۱ شهرستان زرد و ۱۵۴ شهرستان آبی هستند. طبق این گزارش 

 شهرهای آبادان، اهواز، بندر ماهشهر، خرمشهر، دزفول، دشت آزادگان، رامهرمز، شادگان، شوشتر، کارون و هویزه در وضعیت قرمز قرار دارند.

براساس آخرین آمار دانشگاه های علوم پزشکی مازندران و بابل هم اکنون ۶۲۷ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان های استان بستری هستند.

همچنین براساس رنگ بندی کرونایی از ۲۲ شهرستان مازندران ۱۲ شهرستان در وضعیت زرد، هفت شهرستان در وضعیت آبی و سه شهرستان ساری ، آمل و رامسر نیز در وضعیت نارنجی قرار دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =