مرغکان پاییزی کانون پرورش فکری، پر گشودند

تهران-ایرنا- سه کتاب برگزیده فصل پاییز ۱۳۹۹ جایزه کتاب ماه و سال کودک و نوجوان معرفی شدند و در آیین ویژه‌ای با اهدای مرغک سیمین از صاحبان آثار قدردانی شد.

به گزارش روز یکشنبه گروه فرهنگی ایرنا، در آیین اهدای جوایز این رویداد که صبح روز ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد، سه اثر از میان ۱۴ اثر راه‌یافته به مرحله نهایی، برگزیده شد.

داوران این فصل متشکل از عبدالمجید نجفی نویسنده داستان نوجوان، سرور کتبی نویسنده داستان کودک، شکوه قاسم‌نیا شاعر کودک، بیوک ملکی شاعر نوجوان و فرهاد مینایی مروج کتاب بودند.
هیات داوران اثر الینا در عروسی به صرف خارش به نویسندگی مژگان کلهر و تصویرگری سارا طبیب‌زاده از انتشارات افق کتاب‌های فندق را حائز دریافت جایزه مرغک سیمین ماه مهر دانستند.
کتاب ققنوس همین‌جاست در رده سنی نوجوان به نویسندگی فاطمه سرمشقی و منتشر شده از سوی انتشارات پیدایش نیز موفق به دریافت جایزه مرغک سیمین کتاب ماه آبان شد.
کتاب شعر شانه‌ی دورترین مترسک جهان گزیده‌ای از بهترین شعرهای حسین تولایی از انتشارات گویا نیز مرغک سیمین ماه آذر این جایزه را دریافت کرد.
بر اساس این خبر از میان ۲۱۶ عنوان کتاب رسیده به دبیرخانه جایزه کتاب ماه و سال کودک و نوجوان تا پایان فصل پاییز، ۱۸۱ عنوان کتابِ شعر، داستان و نمایش‌نامه به مرحله داوری رسیدند.
کمیته‌های تخصصی شعر و داستان کودک و نوجوان ۱۴ عنوان کتاب را شامل دو عنوان کتاب شعر کودک، چهار عنوان شعر نوجوان، شش عنوان داستان کودک و دو عنوان داستان نوجوان را به عنوان نامزدهای فصل پاییز جایزه کتاب ماه و سال کودک و نوجوان تشخیص و در اختیار داوران نهایی این رویداد قرار دادند.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، داوران جایزه‌ کتاب ماه و سال کودک و نوجوان کانون در فصل پاییز ۹۹، در بخشی بیانیه پایانی خود اشاره کردند در میان کتاب‌های بررسی شده، کتاب‌های ترجمه همچنان جای بیشتری از بازار کتاب ایران را در اختیار گرفته‌اند. با این‌که نمی‌توانیم نیاز به ترجمه آثار برتر خارجی را نادیده بگیریم، اما حرکت به سوی کم‌جان و کم‌مایه شدن تالیف و آشفتگی و کم‌مایه بودن آثار ترجمه شده جای توجه و تاسف دارد. شاید رعایت کامل قانون کپی‌رایت بتواند تا حدی از این آشفتگی و انتخاب‌های غیرکارشناسانه جلوگیری کند.
داوران تاکید کردند: متاسفانه هم در میان کتاب‌های ترجمه شده، هم در آثار تالیفی شاهد بی‌توجهی پدیدآوران آثار به رعایت سلامت و سادگی زبان فارسی بوده‌ایم. بی‌تردید یکی از رسالت‌های عمده ادبیات کودکان و نوجوانان زبان‌آموزی به بچه‌ها و چشاندن شیرینی‌های زبان فارسی به آن‌هاست. متاسفانه این بی‌توجهی به درست‌نویسی در بسیاری از کتاب‌ها حتی کتاب‌های شعر قابل توجه است.
گروه داوری در پایان این بیانیه اظهار امیدواری کردند در این روزگار که گرانی کتاب مزید بر علت‌های دوری از مطالعه شده است، نویسندگان، شاعران و ناشرانی که کمر همت به خدمت در میدان ادب کودک و نوجوان بسته‌اند بتوانند با توجه به کاستی‌های کتاب‌های کودکان و نوجوانان قدم‌های موثرتری در راه بالا بردن سطح علاقه‌مندی بچه‌ها به کتاب بردارند.
کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان هر سال، هر فصل و هر ماه برترین کتاب‌های کودک و نوجوان را انتخاب و آن‌ها را به مخاطبان معرفی و البته به این آثار جایزه‌هایی مانند مرغک سیمین، مرغک زرین و... اهدا می‌کند.
این جایزه که با عنوان کتاب ماه و سال کودک و نوجوان برگزار می‌شود، قرار است در انتخاب کتاب مناسب برای کودکان و نوجوانان به خانواده‌ها کمک کند و بهترین‌ها را از ناشران خریداری و در اختیار آن‌ها قرار دهد.
 جایزه‌ای که هر ماه به یک نویسنده، شاعر یا مترجم یا در پایان هر فصل به یک ناشر اهدا می‌شود، مرغک سیمین نام گرفته است و شامل یک نشان با همین عنوان، تندیس، لوح و جایزه‌ نقدی می‌شود و البته نشان مرغک زرین، تندیس، لوح و جایزه‌ی نقدی هم به کتاب سال تعلق می‌گیرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha