بیش از ۳۰ میلیارد ریال صرف طرح‌های آبخیزداری خلخال شد

اردبیل _ ایرنا _ رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری خلخال گفت: امسال ۳۰ میلیارد ریال برای اجرای طرح‌های آبخیزداری این شهرستان هزینه شد.

صادق پورمحمد روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارکرد:  امسال هفت پروژه آبخیزداری و کنترل سیل و رسوب در حاشیه خلخال و همچنین مناطقی از بخش‌های مرکزی و خورش‌رستم اجرا شد.

او به بهره‌برداری از بزرگترین طرح آبخیزداری استان اردبیل در منطقه کندرق خلخال در زمستان امسال اشاره کرد و افزود: برای اجرای این طرح با مخزن ذخیره آب سه هزار و ۴۰۰ مترمکعب ۱۲ میلیارد ریال از محل اعتبارات ملی آبخیزداری هزینه شده است.  

وی گفت: طرح‌های آبخیزداری در روستاهای نمهیل از توابع بخش خورش‌رستم و گورانسراب از توابع بخش مرکزی خلخال نیز امسال تکمیل شده و در هفته منابع طبیعی عملیات اجرایی طرح آبخیزداری هشجین با تخصیص پنج میلیارد ریال آغاز می‌شود.

او بیان کرد: با تکمیل این طرح مشکل احتمال وقوع خطر ورود سیلاب به مناطق مسکونی شهر هشجین مرکز بخش خورش‌رستم در مواقع بارندگی شدید برطرف می‌شود.

وی از شتاب پروژه‌ها  و طرح‌های آبخیزداری این شهرستان از سال گذشته خبرداد و افزود: با اجرای بیش از ۲۰۰ طرح و پروژه آبخیزداری و احداث بندهای تاخیری آب تحول بزرگی در کنترل سیلاب‌ها و افزایش آب سفره‌های زیرزمینی منطقه ایجاد شده است.

پورمحمد با بیان اینکه سالانه بیش از سه میلیون و ۵۰۰ مترمکعب آب در منابع آبی خلخال تولید و بیشترین حجم آب تولیدی شهرستان بدون استفاده مفید از دسترس منطقه خارج و وارد رودخانه قزل‌اوزن شده و راهی رودخانه سفیدرود و دریای خزر می‌شود، گفت: اجرای طرح‌های آبخیزداری کمک بزرگی به کنترل آب‌های سطحی و افزایش آب سفره‌های زیرزمینی می‌کند.

او بیان کرد: در حال حاضر از مجموع هفت حوزه آبخیز با مساحت ۳۹ هزار هکتار و دارای طرح مطالعاتی در سال‌های گذشته ۹ هزار و ۵۰۰ هکتار از حوزه‌های آبخیز روستاهای خوجین، اسکستان، خمس و ترزنق در بخش مرکزی این شهرستان اجرا شده است.

وی اظهارکرد: امسال طرح آبخیزداری روستای گورانسراب و قطب تولید صیفی‌جات از توابع بخش مرکزی با صرف اعتباری بالغ بر ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال اجرا شد.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری خلخال گفت: علاوه بر اجرای حوضچه‌های آبخیز در مناطق یاد شده عملیات مکانیک، بیولوژیک شامل بذرپاشی، بذرکاری، کپه‌کاری و تبدیل دیم‌زارهای کم‌بازده به علوفه‌کاری همراه با عملیات حفاظت و قرق با هدف افزایش سطح پوشش گیاهی حوزه‌های آبخیر و حفظ آب و خاک اجرا شده است .

وی با بیان اینکه خلخال بلحاظ داشتن آبخیزهای مناسب و دشت‌های میان کوهی به عنوان پایلوت اجرای طرح‌های آبخیزداری استان اردبیل انتخاب شده، افزود: با اجرا و تکمیل پروژه‌های آبخیرداری این منطقه در کنار کاهش آثار مخرب خشکسالی منابع آبی مطمئن کشاورزان و باغداران پایاب طرح‌های آبخیز نیز تامین می‌شود.

او بیان‌کرد: با توجه به خسارت وارده از جانب سیل به مناطق مختلف کشور اجرای عملیات آبخیزداری برای کنترل سیلاب از اولویت‌های کاری سازمان جنگل‌ها و منابع طبیعی بوده و با توجه ویژه دولت به این بخش سطح اعتبارات آبخیزداری نیز در سال جاری قابل توجه است.

شهرستان خلخال در جنوب اردبیل جزو حوزه آبخیز قزل‌اوزن بوده و بدلیل کوهستانی بودن منطقه و داشتن دامنه‌های پرشیب تند خسارات وارده از جانب سیل در این منطقه همواره قابل توجه بوده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =