ایران همسایه نیک افغانستان

کابل - ایرنا -شماری از کاربران فضای مجازی افغانستان با تقدیر از ایران در کمک به خاموش کردن آتش سوزی در مرز ابونصر فراهی در استان فراه  و اسلام قلعه این کشور از ایران به عنوان همسایه نیک یاد کردند و گفتند این همکاری به محک جدیدی برای تحکیم دوستی تهران و کابل تبدیل شده است.

به گزارش ایرنا،در آتش سوزی روز گذشته در مرز ابونصرفراهی  افغانستان آتش نشانان ایرانی با حضور به موقع و اطفای حریق جلوی فاجعه  و سرایت آتش به دیگر نقاط را گرفتند.

آتش سوزی 25 بهمن ماه در گمرک اسلام قلعه که بسیار گسترده بود و صدها میلیون دلار خسارت برجای گذاشت نیز با وجود درخواست رسمی مقامات افغان از نیروهای خارجی مستقر در این کشور و همسایه‌ها تنها ایران دست بکار شده و به کمک شتافت تا این آتش سوزی مهار شد.

استانداران فراه و هرات افغانستان با صدور پیام های جداگانه ای از اقدامات استاندار خراسان جنوبی در کمک به اطفای حریق گمرک مرزی ابونصر قدردانی کردند.

استاندار هرات ضمن سپاسگزاری از اعزام نیروهای امدادی و خودروهای آتش‌نشانی از خراسان جنوبی گفت: شما همواره در روزهای این چنینی در کنار ما بوده اید.

والی فراه هم اظهار داشت: به واسطه اقدامات و هماهنگی‌های خوب‌تان، کمک‌ها به موقع رسید.

شماری از کاربران شبکه های اجتماعی نیز با اشاره به کمک ایران در خاموش کردن آتش سوزی در گمرک اسلام قلعه و ابونصر نوشتند ایران همواره به عنوان همسایه خوب در کنار افغانستان بوده است.

«دکتر عبدالطیف نظری» آگاه امور سیاسی و استاد دانشگاه در صفحه فیسبوک خود نوشت کمک ایران در خاموش کردن آتش در مرز ابونصر فراهی و اسلام قلعه آتش نشان داد که ایران همواره به یاری برادران خود در زمان سختی و نیاز شتافته است.

به گفته نظری، اکنون نیز جمهوری اسلامی از معدود کشورهایی است که بر حفظ دستاوردهای اساسی مردم افغانستان، رعایت اصول قانون اساسی و حفظ روند مردم سالاری تاکید دارد.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد افغانستان در سیاست خارجی خود باید مستقل تصمیم بگیرد و تحت تاثیر سناریو سازی های قدرت های بیگانه قرار نگیرد.

به باور نظری، منافع ما با همسایه ها در موارد بسیار، مشترک است؛ بنابراین، باید از مجاری دیپلماتیک، مشکلات را حل کنیم و بر دوستی و همگرایی بیفزاییم.

«نذیر نبی زاده» یکی از کاربران  اجتماعی نیز نوشت ما و ایرانی‌ها تاریخ و فرهنگ مشترک داریم برای آسایش و امنیت منطقه خود باید با هم دیگر همکاری کنیم .

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =