خسارت دهها میلیارد یورویی برای اروپا با تاخیر در واکسیناسیون

تهران- ایرنا- خبرگزاری بلومبرگ با اشاره به روند کند واکسیناسیون کرونا در کشورهای عضو اتحادیه اروپا در مقایسه با انگلیس و آمریکا نوشت: اگر سرعت واکسیناسیون در این حوزه افزایش نیابد، اقتصاد اروپا با خطر از دست دادن دهها میلیارد یورو روبرو خواهد بود.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از این خبرگزاری آمریکایی، اگر کشورهای اروپایی روند واکسیناسیون را تسریع نکنند، اقتصاد اروپا با خطر از دست دادن دهها میلیارد یورو  روبرو می شود.

بلومبرگ نوشت: اشتباهات بزرگ اروپا در روند واکسیناسیون، برخی از بزرگترین سرمایه گذاران جهان را نگران کرده است؛ کسانی که شاهد هستند رشد اقتصادی این قاره تحت الشعاع سرعت پایین بازگشایی کار و کسب است.

«سیما شاه» استراتژیست مستقر در لندن در شرکت «پرینسیپل گلوبال اینوستورز» (Principal Global Investors) در این خصوص گفت: «اروپایی ها باید روند واکسیناسیون را تسریع کنند. بوروکراسی و پیام های اشتباه دولت ها روند کار را تحت تأثیر قرار داده است».

قاره اروپا به دلیل درگیری های سیاسی، اختلالات در تامین و مقاومت جامعه، از توزیع واکسن عقب مانده است. براساس گزارش های رسیده، اتحادیه اروپا تاکنون هشت دوز به ازای هر ۱۰۰ نفر در مقایسه با ۳۳ مورد برای انگلیس و ۲۵ مورد برای ایالات متحده تجویز کرده است. لذا تخمین زده می شود تاخیر یک تا دو ماهه در بازگشایی کسب و کار برای اقتصاد اتحادیه اروپا بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیارد یورو هزینه داشته باشد.

«پیتر واندن هووت» (Peter Vanden Houte)  اقتصاددان ارشد مستقر در بلژیک در این مورد نوشت: «خطری که پیش روی ما است به نظر می رسد همانند آخرالزمان باشد و متاسفانه باید تکرار کنیم که روند کند واکسیناسیون بازگشت به شرایط عادی را در منطقه یورو به خطر می اندازد».

گفته می شود اتحادیه اروپا ممکن است بتواند ۷۵ درصد از جمعیت بزرگسال خود را تا پایان ماه اوت (اوایل شهریور) واکسینه کند.

اما از نظر سرمایه گذاران، این برهه زمانی خیلی دیر است. زیرا به گفته بسیاری از اقتصاددانان ماه های تابستان بسیار مهم بوده و از دست دادن فصل دوم گردشگری برای اتحادیه اروپا خطرناک است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha