۱۷ اسفند ۱۳۹۹،‏ ۱۱:۱۸
کد خبرنگار: 1027
کد خبر: 84255173
۰ نفر

برچسب‌ها

سنگال؛ صحنه جدال مخالفان و دولت

تهران - ایرنا - سنگال در پی بازداشت «عثمان سونکو - Ousmane Sonko» رقیب جوان «مکی‌ سال - Macky Sall» رئیس جمهوری این کشور که در انتخابات سال ۲۰۱۹ از دست‌یابی به قدرت ناکام ماند و دولت را با چالش‌های جدی مواجه کرده ، از چهارشنبه گذشته تاکنون صحنه خشونت طرفداران سونکو و ناآرامی‌های گسترده است.

به گزارش ایرنا، سونکو به دلیل برهم زدن نظم عمومی در بازداشت به سرمی‌برد؛ شهر داکار پایتخت سنگال در پی بازداشت او در هفته گذشته روزهای ناآرامی را تجربه کرد. این ناآرامی‌ها همچنان ادامه دارد.

در پی این ناآرامی‌ها، فروشگاه‌های زنجیره ای فرانسوی اوشان در سنگال غارت شدند؛ به گفته «ادگار بونته» رئیس اوشان ، ۱۴ سوپرمارکت از مجموع ۳۲ سوپرمارکت اوشان در شهر داکار پایتخت سنگال مورد حمله قرار گرفت که از این تعداد ۱۰ فروشگاه غارت شدند.

عثمان سونکو در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۹ مغلوب رقیب شد و در جایگاه سوم قرار گرفت.

سونکو مخالف دولت که پیش‌بینی می‌شد از اصلی‌ترین مدعیان انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ باشد، زمانی که برای اتهام تجاوز راهی دادگاه بود، بازداشت شد. البته سونکو اتهام‌ها علیه خود را رد کرده است.

به گزارش روز یکشنبه رادیو بین‌المللی فرانسه، طرفداران سونکو برای برپایی تظاهرات در روز یکشنبه هم فراخوان داده‌اند.
 

بر این اساس، گروه جدیدی به نام  جنبش دفاع از دموکراسی (M2D) متشکل از گروه های سیاسی مخالف اعم از «پاستف – Pastef» متعلق به سونکو و سازمان‌های مدنی از جمله جنبش «یان آ مار Y'en A Marre»   از فردا – دوشنبه – به مدت سه روز خواستار برپایی تظاهرات جدید شده اند.

مکی در انتخابات سال ۲۰۱۹ به دنبال اعلام شورای قانون اساسی مبنی بر انتخاب مجدد او با ۵۸ درصد آرا به طور رسمی به عنوان برنده انتخابات ۲۴ فوریه این کشور اعلام شد.

مکی سال همچنین در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۲ سنگال، توانست با کسب ۶۵.۸ درصد آرا بر عبدالله واده رئیس‌جمهوری وقت که ۱۲ سال قدرت را در دست داشت، پیروز شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =