بیش از ۶ میلیون مترمکعب آب به آبخوان‌های کردستان برگشت داده شد

سنندج - ایرنا - معاون حفافظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای کردستان گفت: امسال با انسداد چاههای غیرمجاز با اولویت مضاربه منابع عامه در استان و اجرای برنامه‌های احیا و تعادل بخشی، ۶.۵ میلیون مترمکعب آب به آبخوان‌های استان برگشت.

عرفان مومن‌پور روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بر لزوم نصب کنتور هوشمند بر چاه‌های آب تاکید کرد و اظهار داشت: تاکنون سه هزار دستگاه کنتور هوشمند آب و برق و حجمی روی چاه‌های این استان نصب شده است.

وی اضافه کرد: نصب کنتورهای آب و برق راهکاری هوشمند برای جلوگیری از بیلان منفی آبخوان‌ها، بسترساز کاهش افت سفره‌های آب زیرزمینی و موجب مصرف بهینه منابع آبی استان است.

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای کردستان افزود: در حال حاضر ۱۴ هزار حلقه چاه آب مجاز و دارای پروانه بهره‌برداری در استان کردستان وجود دارد و تعداد چاه‌های آب غیرمجاز در استان هفت هزار و ۵۰۰ حلقه است.

مومن‌پور با تاکید بر استفاده صحیح از منابع آب زیرزمینی به ویژه در مناطق شرقی استان، یادآور شد: برداشت غیر اصولی از سفره‌های آب زیرزمینی موجب تغییرات فیزیکی در آبخوان‌های استان می‌شود که این تغییرات غیرقابل جبران است.

کردستان، استانی کوهستانی و اقلیم آن متاثر از توده‌های هوای گرم و مرطوب مدیترانه‌ای است که موجب بارندگی‌هایی در بهار و ریزش برف در زمستان‌ها می‌شود.

میزان بارندگی سالانه در شرایط عادی اقلیمی معادل ۴۵۵ میلی‌متر و بیشترین میزان بارندگی سالیانه مربوط به شهرهای مریوان و بانه با حدود ۸۰۰ میلی‌متر و کمترین میزان بارندگی در شرق استان حدود ۴۰۰ میلی‌متر و در قسمت مرکزی یعنی سنندج نزدیک به ۵۰۰ میلی متر است.

از حوضه های آبریز اصلی استان کردستان می‌توان به خلیج فارس و دریای عمان، دریای خزر و دریاچه ارومیه و حوضه‌های آبریز نیز به سفیدرود شامل رودخانه‌های تلوار و قزل اوزن، مرزی غرب شامل رودخانه‌های سیروان و زاب کوچک، کرخه شامل رودخانه رازآور و دریاچه ارومیه شامل رودخانه های زرینه و سیمینه اشاره کرد.

تعداد دشت‌های استان ۹ مورد بوده که پنج دشت آن در نیمه شرقی، ۲ دشت در غرب و ۲ مورد دیگر در جنوب استان واقع شده است و دشت‌های قروه،  دهگلان و چهاردولی در شرق استان جزو دشت‌های ممنوعه محسوب می‌شود.  

۱۹ سد در کردستان وجود دارد که از این تعداد مدیریت ۱۲ سد در اختیار استان و بهره‌برداری مابقی سدها در اختیار استان‌های همجوار از جمله آذربایجان‌غربی و کرمانشاه قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha